Óriási veszélynek vannak kitéve a dohányosok koronavírus idején: bénítja a tüdő védelmi rendszerét a cigaretta

A dohányzás nagyon káros az egészségre minden esetben, de egy olyan járvány idején, ami a tüdőt támadja, még inkább indokoltabb a leszokás.

Koronavírus dohányzás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A koronavírus egyre jobban terjed, és bárki elkaphatja kortól, nemtől vagy egészségügyi állapottól függetlenül - azonban nem mindegy, kinek hogyan reagál a szervezete a vírusra.

A koronavírus-járvány idején a krónikus betegek és az idősek mellett a dohányosok is fokozott veszélyben vannak. Dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy a leszokás hatásai már két-három nap után is érezhetően javítják a tüdő működését. Érdemes tehát annak is rászánnia magát, aki korábban nem tette. 

A dohányzás hatása a tüdőre

A légutak felszínét nyálkahártya borítja. Az itt található csillószőrös hámsejtek biztosítják a fizikai védvonalat a kórokozókkal, levegőben található szennyeződésekkel szemben. A csillószőrös hámsejtek folyamatosan mozgásban vannak, ezáltal képesek a külvilág felé söpörni a betolakodókat.

koronavirus-tudo
Fotó: wildpixel / Getty Images Hungary

A dohányzás hatására azonban ezek a csillószőrök lebénulnak, így nem tudják betölteni védelmi funkciójukat. A kórokozók tehát gond nélkül megtapadhatnak a nyálkahártyán, ahol az egészséges embereknél is természetes módon termelődő váladékkal az alsóbb légutak felé is könnyen eljuthatnak.

Krónikus betegségek és dohányzás: kettős kockázat

Ha valaki asztmás vagy COPD-s, vagyis krónikus légúti betegségben szenved, a koronavírus-járvány szempontjából is rizikócsoportba tartozik. Lényeges, hogy elsősorban a súlyosabb állapotú betegcsoportról van szó, ahol már a társbetegségek is gyakoriak, mint a szív-érrendszeri betegségek, cukorbetegség, valamint gyakori az elhízás is.

dohanyzas1
Fotó: WIN-Initiative / Getty Images Hungary

A dohányzás az egészséges populációban is fokozott kockázatot jelent a vírusfertőzés szempontjából, de sokszorosára nő, ha valaki légúti betegsége mellett dohányzik is. Ez pedig egyáltalán nem ritka eset. A járvány időszakában ugyanakkor fokozott figyelmet kell fordítani a légúti betegség gyógyszereinek rendszeres használatára is, az egyensúlyi állapot fenntartására.

Leszokni karantén idején?

A jelenlegi helyzetben a szorongás, bizonytalanság csökkentésére megnőhet a dohányzás iránti igény. Érdemes azonban mérlegelni a kockázatot, különösen, ha a dohányzás mellett krónikus légúti betegség is nehezíti a helyzetet.

dohanyzas2
Fotó: Jacobs Stock Photography Ltd / Getty Images Hungary

A dohányzás abbahagyását követően azonnal jelentkeznek a leszokás pozitív hatásai. A légzőszervekkel és a tüdő működésével kapcsolatban általában 2-3 nap múlva tapasztalható változás: kevesebb nyák képződik a garatban, csökkennek a légzési panaszok, a köhögés és a krákogás. Egy hónap múlva a köhögés és a légzési problémák rendeződnek, több lesz az energia, nagyobb az ellenállóképesség, kevesebb a légúti hurut. 2-3 hónap múlva pedig már a légzésfunkciós értékek is javulhatnak.

Több hétre van szükség a sóvárgás enyhüléséhez

A leszokás kapcsán az első 2-3 hét a kritikus időszak. Ezt követően a megvonási tünetek jelentősen enyhülnek. Ebben az időszakban akár érdemes helyettesítőként az e-cigarettát is bevetni, hiszen ezek az átmeneti, rövid ideig tartó használatra javasoltak a leszokás időszakában a nikotintartalmú rágó és tapasz mellett, de nem javasolt a cigaretta helyett tartósan rászokni az e-cigire, mert ez nem tekinthető a dohányzás kevésbé káros alternatívájának - teszi hozzá a szakember.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha valaki a leszokás mellett dönt, érdemes felkeresnie egy tüdőgyógyász kezelőorvost, aki ebben gyógyszeres segítséget is tud nyújtani. A dohányzás abbahagyását követően a krónikus légúti betegségek tünetei is javulnak, kevesebb gyógyszerre lehet szükség a tünetmentességhez. A kezelőorvos nyomon követi az asztmás és COPD-s tünetek változását, és az aktuális állapotnak megfelelően állítja be a szükséges gyógyszereket. A járványhelyzet miatt érdemes távkonzultációs lehetőséget választani, ha mindenképp orvosi segítségre van szükség a leszokáshoz.

10 szupererős gyógynövény a légúti betegségekre: tisztítják a tüdőt, könnyítik a légzést

Gyógyteákkal is enyhíthetők a légúti betegségek kínzó tünetei.

10 szupererős gyógynövény a légúti betegségekre: tisztítják a tüdőt, könnyítik a légzést

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük