Így maradj fiatal!
Szeretnéd elkerülni a ráncokat, az ősz hajszálakat, illetve a daganatos betegségeket? Cselekedj most!
Naponta többször is hallhatod a szavakat: szabadgyök és antioxidáns. De tisztában vagy vele, pontosan mit jelentenek, illetve milyen hatást gyakorolnak a szervezet működésére? Egy mondatban összefoglalva: a szabadgyökök potenciális egészségkárosítók, míg az antioxidánsok, ellensúlyozva ezek hatását, védő szerepet töltenek be a szervezetben. De nézzük meg egy kicsit közelebbről is a dolgot!
Bonyolult kémiai alapok - egyszerűen elmagyarázva
A szabadgyökök és az antioxidánsok bonyolult hatásainak megértéséhez nélkülözhetetlen némi kémiai alapismeret elsajátítása. Minden anyag atomokból áll, melyeket az atommag, illetve protonok és neutronok, valamint az atommag körül keringő elektronpárok alkotnak.
A molekulák viszont atomokból épülnek fel, melyeket ezek az elektronpárok kötnek össze. Néha a kémiai reakciók során egy elektron elszabadul az oxigén- vagy nitrogénmolekulából, szabadgyököt képezve ezzel. A szabadgyökök olyan részecskék, melyek egy másik elektron után kutatnak, hogy új párt hozzanak létre. Károsító hatásukat azzal fejtik ki, hogy a test ép sejtjeiből igyekeznek elvenni a keresett elektront, felborítva annak addigi működését.
A szabadgyökök fő károsító hatása abban rejlik, hogy gyorsítják az öregedési folyamatot. A test sejtjeiben található örökítőanyagot, a DNS-t mindennap körülbelül 75 ezer támadás éri a szabadgyököktől.
A szabadgyökök jelenléte a szervezetben teljesen normális, probléma akkor merül fel, ha túl sok képződik belőlük. A legtöbb általuk okozott sérülést ugyanis a test javító enzimjei helyreállítják, de az a kevés, amit nem sikerül kijavítani, az idő múlásával halmozódik, és fokozhatja a öregedési folyamattal járó problémákat, a különböző betegségek kialakulásának valószínűségét.
Fokozott E- és C-vitamin-bevitel
Bár az öregedési folyamatot nem tudod megállítani, lelassítására tehetsz lépéseket. Ha a ráncok kialakulását elodáznád, és szeretnéd megelőzni a különféle egészségügyi problémák kialakulását, az alábbi szabadgyökellenes módszerek segítenek benne.
Amerikai és angol kutatók nagy dózisú E- és C-vitamin adagolásával elérték, hogy a kísérletben részt vevők körében 25-50%-kal csökkent a halálos kimenetelű szívinfarktusok száma. Néhány hónapon át nagy dózisban szedett E-vitamin hatására pedig rugalmasabbá váltak az erek.
Nem csodaszer!
A kísérleti eredmények alapján azonban nem szabad azt gondolnod, hogy a szervezetbe juttatott antioxidánsokkal, azaz gyökfogókat tartalmazó vitaminokkal mindent megoldottál. A valóság ennél bonyolultabb.
Finnországban például 30 ezer dohányzó férfinak adtak nagy adagban rendszeresen béta-karotint és E-vitamint, hogy ezzel elejét vegyék a tüdőráknak. Később a résztvevők között valamivel több tüdőrákost diagnosztizáltak, mint a dohányzó átlagpopulációban.
Az antioxidánsok bevitele mellett tehát fontos, hogy - amennyire csak lehetséges - mellőzd a káros szenvedélyeket.
Kiegyensúlyozott táplálkozás
Nem árt, ha tisztában vagy a különféle élelmiszerek szervezetedre gyakorolt hatásaival. Bizonyos táplálékok fokozottabb antioxidáns tulajdonsággal bírnak, mint mások. Az alább felsoroltak bizonyítottan támogatják tested védekezőrendszerét. Csodát természetesen nem várhatsz tőlük, és egyikből sem fogyasztható hatalmas mennyiség, mértékkel viszont nagyon hasznosak lehetnek.
A legjobbak
- Étcsokoládé.
- Olíva- és halolaj.
- Vörösbor, zöld tea.
- Hagymafélék, szója.
- Brokkoli, paradicsom.
Mértékletesség
Állatkísérletekkel igazolták, hogy a csökkentett szénhidrátbevitel kevesebb szabadgyök-termelődéssel jár. Érdemes tehát mérsékelned a cukor-, illetve a keményítőfogyasztást, egyúttal több növényi táplálékot magadhoz venni. Nem szükséges életed további részében szigorú diétát tartanod, egyszerűen táplálkozz mértékletesen és tudatosabban.
A dietetikus szemével
Ha szeretnéd tudni, táplálkozási szakértőnk milyen étrended ajánl egészséged megőrzése érdekében, nézd meg videónkat!
Rendszeres sport
A testedben folyamatosan termelődő stresszhormonoknak evolúciós jelentőségük van. Segítik a fokozottabb izommunkát, a gyors reakcióképességet, a vészhelyzetek felismerését. Mivel azonban valószínűleg nem a természetben érnek a stresszhatások - sokkal inkább a munkahelyeden -, a felhalmozott stresszhormonokat legtöbbször nem vezetheted le izommunkával.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Éppen ezért fontos, hogy rendszeresen végezz valamilyen sporttevékenységet. Szinte mindegy, hogy úszol, jógázol, futsz vagy aerobikozol, a lényeg, hogy örömmel végezd, és ne érezd kényszernek. A gyakori mozgás segít levezetni a felhalmozott stresszhormonokat, így azok nem károsítják szervezeted védelmi rendszerét.
OLVASD EL EZT IS!
- genetika
- táplálkozás
Mit tudnak a százévesek?
- megelőzés
- antioxidáns
A vörösbor 3 áldásos egészségügyi hatása
- paradicsom
- káposzta