8 különös testrészünk, amire rácsodálkoznak az emberek: neked például van Darwin-dudorod?

Az emberi test olykor még a tudósokat is meglepi. A következő testrészek létezéséről nem biztos, hogy hallottál már.

Furcsa testrészek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha valaki nem folytatott anatómiai tanulmányokat, nagyon valószínű, hogy még a saját testének egyes részletei is ismeretlenek a számára. Ez a lenyűgözően összetett és finoman hangolt rendszer számos érdekességet tartogat, és nemcsak a laikusok, hanem a szakemberek számára is, akik minden erejükkel azon vannak, hogy minél pontosabban fel tudják térképezni a felépítését, és minél alaposabban megértsék a működését. 

A kutatók újabb és újabb felfedezéseket tesznek az emberi testről, így korábban nem ismert érdekességekre, részletekre derül fény, amelyek olykor a hozzá nem értők érdeklődését is felkeltik. 

Különös testrészek

A következőkben olyan testrészekkel találkozhatsz, amelyekről nem is biztos, hogy hallottál már. Sőt a válogatás részét képezi két izom, ami pedig lehet, hogy nálad pont hiányzik, de ne aggódj, még ha így is van, nem vagy ezzel egyedül. 

Észrevetted már, hogy a szemhéjaid belső felszínén, a belső szemzughoz közelebbi végükön van egy-egy kis lyuk? Ezek a könnypontok. Méretük különböző lehet, van, akinél látványosabbak, másnál pedig keresni kell őket. Funkciójuk, hogy elvezessék a felesleges könnyet a szemből.
Fotó: <b><a id="hyperlink_c37c5190f2db12def210d16176bfd8f9" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lacrimal_punctum.jpg" target="_blank">Wikipédia/Diogo Melo Rocha</a></b>
A fül peremén található kis dudor Darwinról kapta a nevét, ugyanis a tudós foglalkozott vele az egyik írásában. Úgy vélte, hogy őseink hegyes fülének a maradványa. Ez a pukli egyes embereknél kifejezetten hangsúlyos.
Fotó: <b><a id="hyperlink_7bef6918f85101309f23e9b85b1bda6c" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ear_with_earring.jpg" target="_blank">Wikipédia/Dbenbenn</a></b>; Wikipédia/Közkincs.
Az alkarban több izom fut a tenyérhez, az egyik a hosszú tenyérizom, vagyis a musculus palmaris longus, ami a tárgyak megfogásában és a csukló hajlításában segíthet, feltéve, hogy van. Az izom ugyanis sok esetben hiányzik. A gyűrűs- és a hüvelykujj összeérintésével, valamint a csukló enyhe hajlításával láthatóvá válik az ín a csukló közepén.
Fotó: Getty Images Hungary; Wikipédia/Közkincs, Hwilms
A vádliban is van egy izom, ami egyes embereknél hiányozhat, ez a musculus plantaris longus, ami kicsi, vékony izomhasból és kifejezetten hosszú ínból áll.
Fotó: Getty Images Hungary
A szaruhártyában található Dua-hártyát 2013-ban fedezte fel Harminder Dua, a brit Nottinghami Egyetem professzora. A réteg 15 mikron vastag. A szaruhártya vagy cornea a szemgolyó külső burkolatának elülső, áttetsző része.
Fotó: Getty Images Hungary
Az állatvilágban még néhány fajnál megtalálható a harmadik szemhéj, ami a szem szennyeződésektől való védelmét látja el. Az embereknél csak az átalakult maradványa látható a belső szemzugnál, egy félhold alakú apró redő.
Fotó: Getty Images Hungary
A bélfodor vagy mesenterium a vékonybél rögzítésére szolgáló hashártyakettőzet, ami nyirokerekben gazdag. Korábban úgy gondolták, hogy több kisebb darabból áll, ám 2017-ben kiderült, hogy egy különálló szerv.
Fotó: sankalpmaya / Getty Images Hungary
Az embrionális fejlődés során óriási változások zajlanak. Bár az evolúció jócskán átalakította az emberi testet, az anyaméhben még felbukkannak mára eltűnt testrészek, ilyen a farok. Az emberi farok maradványa a farokcsont, az os coccygis. Rendkívül ritka, hogy a kisbaba valódi farokkal születik, alig néhány eset ismert. A megoldás ilyenkor a műtét.
Fotó: Getty Images Hungary

(Borító- és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük