Durván lelassul a fogyás, ha ezt nem csinálod: mutatjuk, mire figyelj jobban mától
Rosszul teszed, ha ezeket megvonod a szervezetedtől.

A fogyni vágyók rendszeresen elkövetik azt a hibát, hogy a leggyorsabb eredmény érdekében rövid távon kiiktatnak az étrendjükből minden hizlalónak ítélt tápanyagot, ez azonban sokszor épp a visszájára sül el. Az egyoldalú étkezéssel ugyanis hirtelen energiaveszteség állhat be, ami kellemetlen hátulütőkkel járhat.
A bekövetkező tápanyaghiány miatt az ember levertnek, fáradtnak érzi magát, emellett a szervezet energiafelhasználása is lelassul, a fogyás pedig a fellépő éhségérzet ellenére gyakorlatilag megáll, miközben a szervezet a zsír helyett az izmot kezdi lebontani. A helyesen kialakított diéta nélkül szinte lehetetlen a látványos és jojó-effektus nélküli súlyvesztés.
Szénhidrát a fogyókúrában
Gyakori tévhit, hogy a fogyást az ember a szénhidrátok teljes körű kiiktatásával érheti el a leggyorsabban. Már a diéta megtervezésekor különbséget kell tenni a gyorsan és a lassan felszívódó szénhidrátok között. Az előbbihez tartozó, és magas glikémiás indexszel rendelkező szénhidrátokat valóban érdemes kerülni a diétában, hiszen ezek azonnal felszívódnak, és a véráramba kerülnek.
Ide tartozik például a cukor, a fehérliszt, de sajnos az egyébként egészséges méz, a szőlőcukor vagy a keményítőtartalmú rizs és burgonya is. A gyümölcsöket szintén érdemes megválogatni fruktóztartalmuk miatt: dinnyéből, ananászból vagy sárgabarackból kevesebb ajánlott, mint a bogyós gyümölcsökből és a citrusfélékből.
Mit kell enni?
A lassan felszívódó, összetett szénhidrátok viszont nélkülözhetetlenek a kiegyensúlyozott étrendhez. Ide tartoznak például a zöldségek: a káposzta-, a tökfélék és a levélzöldségek, valamint a teljes kiőrlésű, korpás gabonafélék. Fontos beiktatni a diétába az emészthetetlen szénhidrátfajtákat: az élelmi rostokat is, ami hozzájárul az anyagcsere gyors működéséhez. Ide tartoznak például a hüvelyesek és egyes magvak, így a szezám-, az útifű- vagy a lenmag is.
A szénhidrátok megválasztása mellett a hosszú távon is hatékony diétában más tápanyagok bevitele is kulcsfontosságú. Különös tekintettel kell lenni például a protein-, azaz a fehérjebevitelre, hiszen ezzel a tápanyaggal ösztönözheted a szervezetedet arra, hogy az izmok helyett a zsírtartalékot égesse el. A legmagasabb fehérjetartalmat a tojás, tejtermékek, húsok és halak fogyasztásával viheted be a szervezetedbe.
Az Omega-3 zsírsav szükséges a vérkeringés és az edzés hatékonyságának növelésében, az elégséges káliumbevitel pedig többek között a vesék működését segíti, de nátriumszint ellensúlyozása érdekében is fontos. Előbbinek legbiztosabb forrásai a halfélék és az olajos magvak, leginkább a dió és a mandula, utóbbit pedig a húsfélékben, a banánban, a magvakban és a leveles zöldségekben is megtalálod.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
- fehérje
- szénhidrát
- rost
- omega-3
- fogyasztó praktikák
- étrend
- fogyás jojó nélkül
- jojó-hatás
- napi fehérjebevitel
- napi szénhidrátbevitel
- Életmód