Milyen betegségekről árulkodik a fájdalmas vizelés?

3 gyakori ok a tünet mögött

A felfázás mellett sok más betegség is okozhat fájdalmas vizelést.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vizeletkiválasztó és -elvezető rendszer fő feladata, hogy kiválassza a karbamidot, a fehérje-anyagcsere végtermékét.

Maga a szervrendszer négy elemből épül fel: a vesékből, a húgyvezetékből, a húgyhólyagból és a húgycsőből. Amennyiben vizeletürítés közben fájdalmat tapasztalsz, az leggyakrabban az alábbi okokra vezethető vissza.

Felfázás - gyakori női probléma

A hólyaghurut - köznapi néven felfázás - talán a leggyakrabban előforduló húgyúti megbetegedés, melyet a nők nagy része élete során legalább egyszer megtapasztal. A szebbik nem körében azért alakul ki könnyebben, mert húgycsövük rövidebb a férfiakéhoz képest, így könnyebben feljutnak rajta az E. coli baktériumok - melyek az esetek túlnyomó többségében felelnek a betegség kialakulásáért.

Bár a baktérium normál körülmények között is megtalálható a szervezetben, ha a húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba kerül, irritálhatja annak nyálkahártyáját, ami alhasi fájdalmakhoz, fájdalmas vizeletürítéshez vezethet. Amennyiben későn kerül sor a betegség kezelésre, a kórokozó feljebb kúszhat a húgyutakban, vesemedence-gyulladást okozva ezzel.

Gyakori vizelési inger, égő fájdalom: 7 házi gyógymód felfázásra

Nézegess képeket!

Elolvasom

Vesekő - folyadék hiányában

A vesekő a vizeletben oldott ásványi anyagok kikristályosodásával képződik, és körülbelül az emberek 10%-ánál alakul ki - gyakran visszatérő problémaként. Kialakulása egyfelől hajlam kérdése, másfelől okolható érte az elégtelen folyadékfogyasztás.

Míg a kisebb kövek gyakran észrevétlenül távoznak a szervezetből a vizelettel, addig a nagyobbak fájdalmas, véres vizeletürítéssel, deréktáji - gyakran ágyékba kisugárzó - fájdalommal híják fel magukra a figyelmet.

Mivel a húgyutakban elakadt kő mögött a vizelet pangásnak indul, a kórokozók elszaporodhatnak ezen a területen, mindez pedig akár vesemedence-gyulladáshoz is vezethet. Amennyiben a kövek nem távoznak maguktól, sor kerülhet endoszkópos beavatkozásra, illetve lökéshullámos kőzúzásra is. Tudj meg többet a betegségről korábbi cikkünkből!

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nemi úton terjedő fertőzések

Nem csupán azok a betegségek okozhatnak fájdalmas vizeletürítést, amelyek a húgyutakat érintik, hanem egyes nemi betegségek is felelhetnek a panaszért. Az egyik ilyen lehetséges betegség a chlamídia, mely sajnos csak hosszú idő után produkál tüneteket. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a súlyos esetben meddőséghez vezető kórról.

A Neisseria gonorrhoeae nevű baktérium a köznapi nyelven csak kankónak vagy trippernek hívott betegség kórokozója. Míg a fertőzés nők esetében sokáig tünetmentes lehet, addig a férfiaknál többek között fájdalmas vizeletürítéssel hívja fel magára a figyelmet. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a fertőzésről, mely napjainkban - a nem megfelelő antibiotikum-használat következtében - egyre jobban terjed.

Veszélyes szexuális úton terjedő betegségek

Kattints az alábbi videóra, és ismerd meg a szexuális úton terjedő betegségek tüneteit.

A szakértők becslései szerint a bakteriális és gombás fertőzések után a trichomoniázis a leggyakoribb nemi betegség. A fertőzést a Trichomonas vaginalis nevű állati egysejtű okozza, amely a húgycsőben és a hüvelyben is megtelepedhet. Sajnos a betegség lappangási ideje négy hónaptól akár két évig is terjedhet, ha mégis tüneteket produkál, fájdalmas vizeletürítéssel, sárgászöld hüvelyi folyással hívhatja fel magára a figyelmet. Tudj meg többet a betegségről korábbi cikkünkből.

Ezt is szeretjük