Milyen betegségekről árulkodik a fájdalmas vizelés?
3 gyakori ok a tünet mögött
A felfázás mellett sok más betegség is okozhat fájdalmas vizelést.
- Nicole Kidman meghozta a kedvet az új napszemüvegtrendhez: most mindenki ezt a fazont akarja »
- Az 53 éves Jennifer Lopez nem takargatja tökéletesre formált alakját: 8 fotó, amikor szinte meztelenül állt a kamerák elé (18+) »
- Jobban csökkenti a stressz nyomait, mint a krémek: keringésfokozó arcmasszázs ráncok és nyúzott kinézet ellen »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
A vizeletkiválasztó és -elvezető rendszer fő feladata, hogy kiválassza a karbamidot, a fehérje-anyagcsere végtermékét.
Maga a szervrendszer négy elemből épül fel: a vesékből, a húgyvezetékből, a húgyhólyagból és a húgycsőből. Amennyiben vizeletürítés közben fájdalmat tapasztalsz, az leggyakrabban az alábbi okokra vezethető vissza.
Felfázás - gyakori női probléma
A hólyaghurut - köznapi néven felfázás - talán a leggyakrabban előforduló húgyúti megbetegedés, melyet a nők nagy része élete során legalább egyszer megtapasztal. A szebbik nem körében azért alakul ki könnyebben, mert húgycsövük rövidebb a férfiakéhoz képest, így könnyebben feljutnak rajta az E. coli baktériumok - melyek az esetek túlnyomó többségében felelnek a betegség kialakulásáért.
Bár a baktérium normál körülmények között is megtalálható a szervezetben, ha a húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba kerül, irritálhatja annak nyálkahártyáját, ami alhasi fájdalmakhoz, fájdalmas vizeletürítéshez vezethet. Amennyiben későn kerül sor a betegség kezelésre, a kórokozó feljebb kúszhat a húgyutakban, vesemedence-gyulladást okozva ezzel.
Vesekő - folyadék hiányában
A vesekő a vizeletben oldott ásványi anyagok kikristályosodásával képződik, és körülbelül az emberek 10%-ánál alakul ki - gyakran visszatérő problémaként. Kialakulása egyfelől hajlam kérdése, másfelől okolható érte az elégtelen folyadékfogyasztás.
Míg a kisebb kövek gyakran észrevétlenül távoznak a szervezetből a vizelettel, addig a nagyobbak fájdalmas, véres vizeletürítéssel, deréktáji - gyakran ágyékba kisugárzó - fájdalommal híják fel magukra a figyelmet.
Mivel a húgyutakban elakadt kő mögött a vizelet pangásnak indul, a kórokozók elszaporodhatnak ezen a területen, mindez pedig akár vesemedence-gyulladáshoz is vezethet. Amennyiben a kövek nem távoznak maguktól, sor kerülhet endoszkópos beavatkozásra, illetve lökéshullámos kőzúzásra is. Tudj meg többet a betegségről korábbi cikkünkből!

Leplezd le az intim fertőzést!
A hasi fájdalom mögött más ok is állhat, például a hüvelygomba, ami gyakoriságát tekintve az egyik legnagyobb számban előforduló nőgyógyászati fertőzés. Ha a tüneteid régóta fennállnak, érdemes magad tesztelni és az eredménnyel orvoshoz fordulni.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Nemi úton terjedő fertőzések
Nem csupán azok a betegségek okozhatnak fájdalmas vizeletürítést, amelyek a húgyutakat érintik, hanem egyes nemi betegségek is felelhetnek a panaszért. Az egyik ilyen lehetséges betegség a chlamídia, mely sajnos csak hosszú idő után produkál tüneteket. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a súlyos esetben meddőséghez vezető kórról.
A Neisseria gonorrhoeae nevű baktérium a köznapi nyelven csak kankónak vagy trippernek hívott betegség kórokozója. Míg a fertőzés nők esetében sokáig tünetmentes lehet, addig a férfiaknál többek között fájdalmas vizeletürítéssel hívja fel magára a figyelmet. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a fertőzésről, mely napjainkban - a nem megfelelő antibiotikum-használat következtében - egyre jobban terjed.
Veszélyes szexuális úton terjedő betegségek
Kattints az alábbi videóra, és ismerd meg a szexuális úton terjedő betegségek tüneteit.
A szakértők becslései szerint a bakteriális és gombás fertőzések után a trichomoniázis a leggyakoribb nemi betegség. A fertőzést a Trichomonas vaginalis nevű állati egysejtű okozza, amely a húgycsőben és a hüvelyben is megtelepedhet. Sajnos a betegség lappangási ideje négy hónaptól akár két évig is terjedhet, ha mégis tüneteket produkál, fájdalmas vizeletürítéssel, sárgászöld hüvelyi folyással hívhatja fel magára a figyelmet. Tudj meg többet a betegségről korábbi cikkünkből.
OLVASD EL EZT IS!

- vizelet
- tünetek és betegségek
Gyakori vizelési inger felfázás nélkül? 2 lelki ok a háttérben

- cukorbetegség
- vizelet