Fogyókúra közben könnyű túlzásba esni, és megfeledkezni az egészségről. Főleg olyankor fordul ez elő, amikor az ember kipróbál egy új, divatos diétát, vagy lendületesen vág bele az újévi fogadalom teljesítésébe.
Ilyenkor a hirtelen megcsappanó táplálékmennyiség már önmagában is előidézhet különböző hiánybetegségeket, de mellé számolni kell még olyan tényezőkkel is, mint az egyoldalú táplálkozás okozta kellemetlenségek vagy a bizonyos makrotápanyagok kizárásából fakadó problémák.
Egészségtelen fogyókúra jelei
A szervezet mindig jelez, ha nem jut megfelelő tápanyagokhoz, ezeket a jelzéseket azonban tudni kell értelmezni, ezért összegyűjtöttük a test legárulkodóbb jeleit, melyek azt mutatják, hogy a diétában valami nem stimmel.
Nem szabad megfeledkezni róla, hogy diéta során is fontos a kiegyensúlyozott, értékes ételek fogyasztása. A hosszan tartott, túl szigorú diétának számtalan káros következménye lehet, ezért fontos okosan belevágni a fogyókúrába, és olyan étrendet választani, melyben minden táplálékcsoport a neki megfelelő hangsúlyt kapja.

Ha rossz a leheleted, lehet, hogy nem eszel eleget. A szájszag oka ugyanis a ketózis nevű anyagcsere-folyamat is lehet. Amikor a szervezet nem jut elég glükózhoz, akkor a zsírraktárakból nyer energiát, ez a ketogén diéta alapja. Azonban a folyamat melléktermékeként felgyűlő ketonoknak köszönhetően acetonszagúvá válhat a lehelet.

A szorulás rendszerint jól jelzi, hogy valami nincs rendben a diétával. Általában annak a jele, hogy az ember kevés rostot fogyaszt, de arra is utalhat, hogy nem iszik elég vizet, ugyanis mindkettőre szükség van az egészséges bélmozgáshoz. A babfélék, a zabkása és a teljes kiőrlésű gabonafélék jó rostforrások, érdemes ezekhez fordulni.

Meglepő módon dehidratáltságra utalhat az is, ha valakinek gyakran kell pisilni menni, ugyanis nemcsak akkor kaphatja el az embert az inger, ha tele van a húgyhólyagja, hanem akkor is, ha a vizelete túl sűrű, ezért, ha tartós a dehidratáltság, könnyen lehet, hogy a vizelési inger is gyakoribb.
Fotó: GeorgeRudy / Getty Images Hungary

Ha állandóan éhes vagy, nem biztos, hogy a probléma csak a fejedben létezik. Lehet, hogy a szervezeted így jelzi, hogy nem jut elegendő tápanyaghoz. Ilyenkor igyekezz teljes ételeket fogyasztani, és száműzd minél jobban a feldolgozott élelmiszereket, esetleg próbálj beiktatni valamilyen vitaminkészítményt is a fogyókúrába.

Ha gyakran dönt le a lábadról a megfázás, az annak a jele, hogy nem működik rendesen az immunrendszered, ez pedig többek között attól is lehet, hogy nem fogyasztasz elég proteint. Próbálj több sovány húst magadhoz venni! Ha nem eszel húst, fehérjéhez juthatsz
az alábbi növényi fehérjeforrásokból is.

Ha állandóan kedvetlen vagy, lehet, hogy nem fogyasztasz elég vitamint, és omega-3 zsírsavat, bizonyos tápanyagok hiánya ugyanis
levertséghez vezethet. A magas B12-vitamin- és folsavtartalmú ételek fogyasztása javítja az ember hangulatát, és hatásos lehet enyhe depresszió ellen is.

Ha állandóan fázol, azt akár az is okozhatja, hogy alulműködik a pajzsmirigyed. Egy, a Journal of the American College of Nutritionben megjelent
tanulmány szerint ezt akár az is kiválthatja, hogy túl alacsony a szénhidrátbeviteled. Ha valóban a diétád a felelős, próbálj meg több
lassan felszívódó szénhidrátot beiktatni az étrendedbe.

Gyakran vagy ideges? Lehet, hogy az ingadozó, hirtelen leeső vércukorszint a felelős érte. Ne hagyj ki egy étkezést se, és a két főétkezés közötti időben válassz eltelítő, lassan felszívódó nassolnivalókat,
mint amilyenek ezek.
Fotó: bowie15 / Getty Images Hungary
A képek forrása: Getty Images Hungary, Pixabay.com.