Az edzés tényleg lassítja az öregedést - 8 mozgásforma 50 felett, ami gyönyörű alakot formál

Gyönyörű alakot formálnak ezek a mozgásformák, amiket ötven év felett különösen ajánlott végezni.

Edzés 50 év felett
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ötvenéves kor felett, amikor már sokakat utolért a változókor, és a hormonális változások miatt hízékonyabbá válhat az ember, főleg a haskörüli zsírpárnák lerakódása jellemző, nem véletlen, hogy a "menopauzahas" nevet kapta ez a jelenség.

A megfelelő étrend mellett az edzés is segíthet ellensúlyozni a folyamatot. A testmozgás fiatalító hatását több kutatásban is vizsgálták, karban tartja az érrendszert, csökkenti a gyulladásokat, kiegyensúlyozza a hormonháztartást, és a csontokat is erősíti.

Edzés 50 év felett

Az ösztrogén kulcsfontosságú szerepet játszik az energiaháztartás szabályozásában, befolyásolja a zsírszövetek anyagcseréjét is. Változókor alatt, ahogy csökken az ösztrogénszint, úgy válik egyre nehezebbé a fogyás, de nem lehetetlen feladat. Bizonyos esetekben gyógyszeres kezelést igényel, de a felborult hormonrendszer egészséges életmóddal, étrenddel és rendszeres mozgással kiegyensúlyozható. Ez utóbbihoz adunk most néhány ötletet, érdemes hetente legalább 2-3 alkalommal beiktatni az alább látható mozgásformákat. 

A jógázás lassú, kimért mozgásokból áll, kíméli az ízületeket, mégis alaposan megdolgoztatja a mélyebb izmokat is. A ki- és belégzés, a helyes testtartás kulcsfontosságú szereppel bír a gyakorlatok közben. Növeli a rugalmasságot, az állóképességet és a koncentrációt, csökkenti a stressz szintjét, és elősegíti a pihentető alvást, melyek elengedhetetlenek az anyagcsere normális működéséhez.
A kültéri és a beltéri biciklizés szintén népszerű sport ötven felett, rendbe teszi a vérkeringést, támogatja a légutakat, segít az izomerősítésében, a koordinációban, egyensúlyban. Akik térdfájdalommal küzdenek, azoknak nem javasolt ez a testmozgás.
A kirándulások, természetjárások a mentális és a fizikai egészségre nézve is áldásos hatást gyakorolnak. A szív-érrendszert védi, beindítja a fogyást anélkül, hogy különösebben megerőltetné magát az ember.
Az úszás korosztálytól függetlenül mindenki számára jó választás testmozgás gyanánt. Kíméli a csontokat és az ízületeket, mindemellett építi az izmokat, és hatékonyan égeti a zsírt, támogatja a szív-érrendszer működését. Láb- vagy karsúly viselése mellett növelhető az ellenállás, hogy még hatékonyabb legyen ez a mozgás.
A tai chi chuan egy tradicionális kínai gyakorlat, mely segít különböző mozgásszervi fájdalmak enyhítésében, védi a szív-érrendszert. Mindezeken kívül erősíti, tónusosabbá teszi az izmokat, növeli az egyensúlyérzéket, és rugalmasabbá tesz.
A tenisz az idősebb játékosok körében is áldásos hatást gyakorolt a szervezetre. Csökkenti a vérnyomást, serkenti az anyagcsere-funkciókat, erősíti a csontozatot, javítja a reakcióidőt, a koordinációt, és stresszűző hatása is ismert.
Egy átfogó kutatás szerint azok, akik legalább naponta 8200 lépést megtettek, ez átszámítva nagyjából 6,5 kilométert jelent, kevésbé híztak el, mint a másik csoport, alvási nehézségekkel és hangulatingadozásokkal sem küzdöttek, máskülönben ezek mind-mind gátolnák a fogyást. A sétálás, legyen szó gyorsgyaloglásról, nordic walkingról vagy csak szimpla gyaloglásról, az egész testet átmozgatja, segít fogyni, és csökkenti a csontritkulás kialakulásának az esélyét is.
Az aquafitnesz a test összes izmát keményen megdolgoztatja, növeli az állóképességet, miközben a víz leveszi a terhelést az ízületekről és a csontokról. Általában csoportos órákon lehet végezni, ami közösségteremtő is lehet, új barátságok vagy kapcsolatok születhetnek edzés közben.

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük