Kétszer akkora az esélye a cukorbetegség kialakulásának, ha ebben a napszakban eszel a legtöbbet

Az, hogy mikor, mit és mennyit eszel, nagyban befolyásolja a cukorbetegség kialakulásának esélyét, illetve a meglévő betegség súlyosságát.

Diabétesz életmód
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon a felnőtt lakosság több mint 9%-a cukorbeteg. A cukorbetegek 90-95%-a kettes típusú cukorbetegségben szenved, melynek kialakulása leginkább a helytelen életmódra vezethető vissza.

A 2-es típusú cukorbetegség kezelésének egyik sarokköve a betegek étrendjének kontrollja. Az egészséges ételekről már rendkívül sokat tudni, de az viszonylag új felfedezésnek számít, hogy nemcsak táplálékaink minősége és mennyisége fontos, de az is, hogy mely napszakban eszed őket.

Mi az a cirkadián ritmus?

Az emberi test működése bizonyos mértékben igazodik a napszakokhoz, ezt a nappalok és éjszakák körforgásához kapcsolódó természetes ingadozást cirkadián ritmusnak hívjuk. Ez sok mindent érint, például a hormonok termelődését, a sejtek megújulását, a testhőmérsékletet, az anyagcserét és az emésztést is.

GettyImages-1331339417
Fotó: Denis Pobytov / Getty Images Hungary

Az elalvást a hormonháztartás a melatonin termelésével segíti sötétedés után, ugyanígy a szervezet inzulinválasza is változik a nap végére, az inzulintermelés és inzulinérzékenység lecsökken. Ennek a jelenségnek rendkívül egyszerű a magyarázata: az ember nappali élőlény, napközben aktív, éjjel megpihen. Étkezésre is, az emberiség megjelenése óta, jellemzően nappal volt lehetőségünk. Éjjel az emésztőrendszer is nyugalmi üzemmódba helyezi magát, és az emésztést segítő folyamatok is ennek megfelelően változnak.

A szervezet napszakfüggő inzulinválasza

A cukoranyagcserében részt vevő hormonok - mint az inzulin és kortizol - termelése a napszakokhoz mérten alakul: az inzulintermelés és inzulinérzékenység estére lecsökken, ami az étkezések utáni vércukorszintet is befolyásolja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ugyanaz az étel reggel elfogyasztva kisebb, míg este elfogyasztva nagyobb vércukorszint-emelkedést produkálhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Emiatt fontos okosan megtervezni, hogy mit eszik az ember vacsorára azok számára is, akik csak elkerülni szeretnék a cukorbetegséget, és azoknak is, akik már kialakult diabéteszüket szeretnék karbantartani. 

A cukorbetegség megelőzésénél és a cukorbetegek diétájának kialakításakor az emberek jellemzően az ételek minőségére és mennyiségére koncentrálnak. Az alacsony glikémiás indexű táplálékok lassabban emelik meg a vércukorszintet, ezért az emberek általában előnyben részesítik őket. Mostanában azonban fontos felismerést tettek a kutatók ezekkel az ételekkel kapcsolatban. Bár napközben valóban kiegyenlítettebb vércukorszint-emelkedést okoznak, azonban ha este fogyasztod őket, nincs olyan mértékű jótékony hatásuk, mint napközben, ugyanis nem ugyanolyan lassan emelik a vércukorszintet, mint a nap folyamán.

Emiatt nagyon fontos, főként a cukorbetegek esetén odafigyelni, hogy a késői napszakokban kizárólag szénhidrátban szegényebb és fehérjében gazdagabb fogásokat fogyasszanak, mert még az alacsony glikémiás indexű ételek sem elég hatékonyak, hogy beilleszthetők legyenek a cukorbetegek vacsorájába.

GettyImages-1371964942
Fotó: SimpleImages / Getty Images Hungary

Esti evők veszélyben

Ha ugyanazt a típusú és mennyiségű ételt eszed a nap során különbözőképp elosztva, az másképp befolyásolja a cukoranyagcserét. Ha valaki szereti kihagyni a reggelit, és inkább este vacsorázik bőségesebben, az étkezés utáni glükózszintje általánosságban véve lesz magasabb, és nemcsak az esti étkezések folyamán, amikor a szervezet eleve másképp reagál az elfogyasztott szénhidrátokra. Olyannyira, hogy a reggelit kihagyóknál 21%-kal nagyobb az esélye a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának. 

Egy túl bőséges a vacsora után természetes, hogy másnap reggel nincs étvágya az embernek, és kimarad a reggeli. Így, ha nem szereted ezt az étkezést, érdemes felülvizsgálni a vacsora mennyiségét és minőségét, lehet, hogy csak ezen kell változtatni, hogy az egészségesebb ritmushoz és cukoranyagcseréhez visszatalálni. Szerencsére az esti, szénhidrátdús étkezések miatt kialakult csökkent inzulinérzékenység részben visszafordítható, ha a szerény délelőtti, de bőséges esti étkezések felépítését megfordítod. Azaz, ha bőségesen étkezel délelőtt és kevesebbet este, az étkezések után az általános vércukorszint és az inzulintermelés is újra a normális tartomány felé közelíthet, akár egy már kialakult 2-es típusú cukorbetegség esetén is.

GettyImages-1392099197
Fotó: hxyume / Getty Images Hungary

Az elfogyasztott ételek sorrendje

Szintén mérlegelendő szempont a cukorbetegek diétájának kialakításkor, hogy az ételek minőségén és az étkezések időzítésén kívül az elfogyasztott ételek sorrendje is befolyásolhatja azt, milyen vércukorszint-változással reagál a szervezet a táplálékra. Ha egy szénhidrátdús menüben először a zöldségeket, utána a húst fogyasztod, és csak ezt követően a szénhidrátokat, észrevehetően nem emelkedik meg annyira hirtelen a vércukorszint. Ezzel is segíthető a cukorbetegek esetén a vércukorszint szigorú kontrollja.

A pihenésnek is megvan a maga ideje

Ha összhangban élsz természetes ritmusoddal, szervezeted is jól működik majd. Ez a belső ritmus sajnos könnyen felborul, ha rendszeresen fent vagy éjszaka, és attól is, ha nem kiszámítható rendszer szerint élsz. Ennek legfőképp az éjszakai műszakban és a váltott műszakban dolgozóknál van jelentősége, akik tartós egészségügyi hátrányt szenvedhetnek, emiatt nagyobb náluk az elhízás, a cukorbetegség, az emésztési, sőt a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának veszélye is.

De a rendszeres késői fekvés is gondokat okozhat, megéri tehát kiegyensúlyozottabb rendszert vinni az életbe, mert sokat nyerhetsz vele egészségügyi szempontból.

GettyImages-1171713252
Fotó: Oliver Rossi / Getty Images Hungary

Általánosságban véve elmondható tehát, hogy akár megelőzésről, akár a 2-es típusú cukorbetegség kezeléséről van szó, előnyösebb napközbenre tenni a kalória- és szénhidrátbevitel túlnyomó részét, mert az emésztés és a cukoranyagcsere számára is ez az ideális. A vércukorszint így egészségesebb tartományban maradhat, és az inzulinproblémák is megelőzhetőek vagy könnyebben orvosolhatóak ezáltal. Cukorbetegség esetén étrendje kialakítását minden esetben kezelőorvosával végezze!

A cukorbetegség három lehetséges társbetegsége - Kattints tovább!

A cukorbetegség gyakran más betegségek mellett van jelen, ugyanis vannak olyan állapotok, melyek jelentősen megnövelik a diabétesz fellépésének esélyét.

A cukorbetegség három lehetséges társbetegsége - Vizsgálat során ezeket is érdemes szűrni

Bizonyos betegségek együtt járnak a cukorbetegséggel, ami növelheti a lehetséges szövődmények számát és esélyét.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük