Miért nagyon fontos IR és cukorbetegség esetén a magnéziumpótlás? Hatással van a vércukorszintre a hiánya
A magnéziumhiány szénhidrátanyagcsere-zavaroknál gyakori probléma, ráadásul a vércukorszint szabályozását is rontja.
Cukorbetegség, inzulinrezisztencia esetén az érintettek általában leginkább a szénhidrátfogyasztásukra figyelnek, ugyanakkor a kórképek hiányállapotokkal is összefüggést mutatnak.
A megfigyelések alapján a magnézium alacsony szintje gyakori probléma az IR-rel élők körében. Ez több szempontból is negatív hatással van az egészségügyi állapotra, egyebek mellett a vércukorszint stabilizálását is nehezíti. A szakemberek szerint a prediabétesz alatt történő magnéziumpótlás akár a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében is segíthet.
A magnéziumhiány krónikus betegségekhez vezethet
A magnézium a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyag, ami számos élettani folyamatban, enzimreakcióiban kulcsfontosságú szerepet játszik. Részt vesz a fehérjeszintézisben, az izmok és az idegek működésében, a csontok és a fogak felépítésében, valamint a vérnyomás és a vércukorszint szabályozásában is. Az ajánlott napi magnéziumbevitel felnőtt nők esetében 310-320 milligramm közül mozog, férfiaknál 400-420 milligramm. A magnéziumszükségletet több tényező is befolyásolja, erőteljes fizikai igénybevétel, illetve várandósság során például megnő az igény.
A magnéziumhiány korai tünetei közé tartozik a fáradtság, a hányinger, az étvágytalanság és a gyengeség, később izomgörcsök, szívritmuszavarok jelentkezhetnek, valamint zsibbadás a végtagokban. A laboreredményben alacsonyabb kalcium- és káliumszint is jelezheti a problémát. A pótlás elengedhetetlen, ugyanis az ásványi anyag hiánya hosszú távon krónikus kórképek, például magas vérnyomás, szívbetegség, csontritkulás és cukorbetegség kialakulásához vezethet.
IR, cukorbetegség esetén gyakori
Az inzulinrezisztenciát a cukorbetegség előszobájának tartják, mivel ilyenkor a sejtek inzulin iránti érzékenysége csökken, ami azt eredményezi, hogy a cukorfelvételük is nehezebbé válik. A vércukorszint normalizálása miatt a hasnyálmirigy eleinte több inzulint termel, kezelés híján viszont egy idő után kimerül, csökkent glükóztolerancia, majd 2-es típusú cukorbetegség alakul ki.
Az inzulinrezisztenciás és a 2-es típusú diabéteszes betegeknél a szakemberek gyakran találkoznak magnéziumhiánnyal is. Az inzulin és a glükóz a magnézium-anyagcsere fontos szabályozói, az intracelluláris, vagyis a sejten belüli magnézium pedig kulcsszerepet tölt be az inzulin által vezérelt cukorfelvétel irányításában. A szénhidrátanyagcsere-zavarral élők esetében megfigyelhető, hogy a táplálkozás során nem juttatnak be elegendőt az ásványi anyagból a szervezetükbe, valamint az is, hogy a megnövekedett vizeletmennyiséggel több magnézium is ürül a szervezetükből. Mindez nem jelenti azt, hogy minden diabéteszes, illetve IR-es magnéziumhiánnyal is küzd egyben.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Pótlás egészséges táplálékokkal
Amennyiben fennáll a magnéziumhiány gyanúja, szakemberrel szükséges egyeztetni a vizsgálatról, valamint a kezelés lehetőségeiről. Előfordulhat, hogy mesterséges pótlás indokolt, ugyanakkor az egészséges, a cukoranyagcsere-zavarral élők diétájába is nyugodt szívvel beilleszthető táplálékok között számos olyan akad, ami tartalmazza az ásványi anyagot.
A rostban gazdag élelmiszerekben, zöldségekben például jó eséllyel magnézium is található, ez azért is remek hír, mert a rostbevitelre szintén különösképpen figyelni kell a vércukorszint stabilizálása miatt. A zöld leveles zöldségek, például a spenót vagy a kelkáposzta, a tökmag, a napraforgómag és a lenmag jó forrásai a magnéziumnak, de a teljes értékű gabonák és a hüvelyesek is tartalmazzák az ásványi anyagot.
10 magnéziumban gazdag étel
A magnézium természetes forrásból is pótolható - például a következő ételek segítségével -, de tudni kell, hogy a magas zsírtartalmú ételek nehezítik, míg a B6-vitamin könnyíti a felszívódását.
Görcsoldó, savlekötő, és a szívet is segíti: 10 étel, ami tele van magnéziummal
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- cukorbetegség
- inzulinrezisztencia
- magnézium
- magnéziumhiány
- egészséges táplálék
- egészséges étkezés
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- tojás
- cukorbetegség
Hogyan hat a cukorbetegek szervezetére a tojás? Nem mindegy, hogy készítik el
- cukorbetegség
- koleszterin
Ezek a legjobb zöldségek cukorbetegség esetén: stabilizálják a vércukorszintet, óvják az ereket
- cukorbetegség
- szénhidrát