Haspuffadást, pajzsmirigybetegséget is okozhat a bélflóra károsodása: a fogyásra is hatással van
A mikrobiom baktériumai szerepet játszanak az emésztési és anyagcsere-folyamatokban, így a testsúlyra is hatással vannak.
A bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat, genetikailag meghatározott, azaz minden embernek egyedi összetételű. Kulcsszerepe van az élet legalapvetőbb folyamataiban, feladata nem csak az emésztésben, de az idegen kórokozókkal szembeni védelemben és az immunrendszer megerősítésében rejlik.
A bélflóra hatást gyakorol arra is, milyen hatékonysággal működik az ember emésztése és anyagcsere-folyamatai, mivel részt vesz a tápanyagok, például szénhidrátok lebontási folyamataiban, és számos ásványi anyag és vitamin felszívódását segíti, így a fogyásban is kiemelkedő szerepe van.
Miből áll a bélflóra?
A bélben élő mikroorganizmusokat nevezzük bélflórának, vagy a bél mikrobiótájának, de szinonimaként a mikrobiom kifejezéssel is sokat találkozhatunk. A bélflórát nagyjából 100 billió bélbaktérium alkotja, tömegük a másfél kilogrammot is eléri, és amelyek 300-1000 különböző fajhoz tartoznak. A bélrendszer akkor működik a legoptimálisabban, ha a bélflóra baktériumait jól tartják.
Ám a stressz, a helytelen táplálkozás, a fertőzések vagy gyógyszeres kezelés felborítja ezt a természetes baktérium-egyensúlyt, így fogékonyabbá teheti a szervezetet a megbetegedésekre. Az év edzői versenyének egyik döntőse beszélt a bélflóra egyensúlyának zavarával kapcsolatban, valamint arról, mit tehetünk, hogy a mikrobiom egészségesen működjön, és ne szabotálja, mi több, segítse a fogyást.
Haspuffadás, allergia, diszkomfortérzet
- Edzői és táplálkozási tanácsadói feladataim során gyakorta találkozom olyan esettel, amikor az illető valamilyen oknál fogva nem tud fogyni, vagy ez nehezen, lassan történik meg, sok esetben puffad, hasi diszkomfortérzettel küzd. A táplálkozási napló, hormontípus és táplálkozási típusok feltérképezése után szinte minden esetben kiderül, hogy a finomított, mesterséges élelmiszerek túlzott mértékű fogyasztása lehet egy gócpont, hiszen a bélflóra nem tudja megfelelően kezelni ezeket a szervezet számára kevésbé hasznos anyagokat, károsodik, és így sokkal könnyebben felborul "odabent" az egyensúly. Ebből kifolyólag allergiák, candidabetegségek, haspuffadás, hasfeszülés, fokozott bélgázképződés, valamint pajzsmirigyet és egyéb női szervrendszereket érintő problémák is kialakulhatnak. Mindezek mellett a szervezet sem tud a fogyásra összpontosítani, ha épp gyulladásban van.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szakértő szerint gyanakodásra adhat okot, ha valaki alapvetően csinos alkat, de hastájékon folyamatosan puffadással, rossz emésztéssel küzd, és nagyon lassú az anyagcseréje. A testfelületen gyulladt, ekcémás foltok alakulhatnak ki, de jellemző lehet az általános levertség, a stressztűrőképesség alacsony szintje vagy koncentrációképességének romlása.
Hogyan lehet egészséges a bélflóra?
- Egészséges táplálkozással, emésztést elősegítő jógagyakorlatokkal, rendszeres testmozgással és megfelelő folyadékfogyasztással sokat tehetünk a mikrobiom egészségéért. Érdemes zöldturmixszal indítani a napot, illetve pre- és probiotikus ételeket fogyasztani. Míg előbbiek olyan tápanyagokat juttatnak a belekbe, melyek táplálják a jótékony baktériumokat, addig utóbbiak új baktériumokat juttatnak a belekbe, így gondoskodva az újbóli egyensúly létrehozásában - mondja a szakértő.
- Különféle savanyított termékek, mint például az izlandi skyr joghurt, a savanyú káposzta, a fermentált zöldségek vagy épp egy csontlevesalapú édesburgonya-krémleves is remek választás, ráadásul ezeket az ételeket becsempészve az étrendbe még a jó alakért is sokat tehetsz. A mikrobiom-diéta nagy hangsúlyt fektet a jó minőségű, természetes élelmiszerek fogyasztására a szintetikus, sok adalékanyagot tartalmazó ételekkel szemben, ezért érdemes kerülni a finomított élelmiszereket, a fehér lisztet, cukrot, illetve a különböző adalékanyagokat és allergéneket, amelyek minden személynél másképp befolyásolják a bélflóra állapotát.
Az edző szerint a jógában a csavaró mozdulatok remekül átmasszírozzák a szerveket, serkentik a belső elválasztású mirigyeket, csökkentik a hasfájást, és hozzájárulnak a bélrendszer hatékony működéséhez, így a megfelelő ételek fogyasztása mellett az ászanák gyakorlását is javasolja.
Amennyiben régóta fennálló problémáról van szó, és kisebb-nagyobb odafigyelés árán sem sikerül elérni a vágyott alakot, illetve a vele járó remek közérzetet, érdemes szakember segítségét kérni.
10 jógapóz hasi panaszok ellen
Az emésztést segítő, kímélő gyakorlatok végzésekor is mindig figyelni kell a test válaszaira: ha megterhelőnek tűnik egy-egy mozdulat, inkább tarts szünetet egy pihentető pózban vagy egyszerűen hanyatt fekve, és fájdalom esetén az adott jógapózt inkább hagyd ki!
Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary