6 anyagcsere-serkentő szénhidrátban gazdag étel, ami bizonyítottan segíti a fogyást
Bizonyos szénhidrátok anyagcsere-serkentő hatással bírnak, elfogyasztásuk után hosszan tartó teltségérzetet is okoznak.
A szénhidrátokban gazdag élelmiszerekről számos tévhit terjedt el, pedig akadnak közöttük olyan fajták, melyek még gyorsíthatják is az anyagcserét.
Ennek ellenére gyakran a súlygyarapodáshoz, a kettes típusú cukorbetegséghez, a hasi elhízással járó metabolikus szindrómához társítják, pedig szénhidrát és szénhidrát között is jelentős a különbség.
Anyagcsere-gyorsító szénhidrátok
A szénhidrátnak öt fajtája létezik, a legegyszerűbbek a monoszacharidok, például a fruktóz és a glükóz, ezek szívódnak fel a leggyorsabban, és emelik meg hamar a vércukorszintet. Az összetett szénhidrátoknak azonban alacsonyabb glikémiás indexe, lassabban szívódnak fel. Ebbe a kategóriába tartoznak keményítők, a glikogének - ezek a glükózok poliszacharidjai - és a rostok.
A rostokat a szervezet nehezen, vagy szinte egyáltalán nem tudja lebontani, cserébe viszont hosszan eltelítenek, és fogyasztásukkal elkerülhető a túlevés is. Az MDOSZ ajánlása szerint 1000 kalóriánként 10 gramm rost bevitele javasolt megfelelő folyadékbevitel mellett, és nem haladhatja meg az 50 grammot - túlzó mennyiségben felszívódási problémákhoz vezethet.
A szakértők javaslata alapján érdemes főleg az összetett szénhidrátokból álló élelmiszerek, azon belül is a lassan felszívódó fajták felé fordulni, melyek értékes tápanyaggal látják el a szervezetet. Hiányuk esetén bizonyítottan megnövekszik a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata.
Magas szénhidráttartalmú, egészséges élelmiszerek
Quinoa: a Dél-Amerikából származó álgabona 70%-a szénhidrátokból áll, melyeknek kiemelkedő részét a rostok teszik ki, emellett kiváló fehérjeforrásként tartják számon. Ez utóbbi tulajdonságának köszönhetően felpörgeti az anyagcserét is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Zab: a zab szintén a lassú felszívódású szénhidrátot tartalmazó ételek közé tartozik, tehát elfogyasztása nem okoz hirtelen vércukorszint-emelkedést, majd -zuhanást, ami falásrohamokhoz vezetne. Jó béta-glükán rostforrás, mely az immunrendszert vértezi fel, emellett fehérje- és antioxidáns-tartalma is magas, hatékonyan támogatja az anyagcserefolyamatokat.
Hajdina: a szintén álgabonaként számon tartott hajdina nagyon tápláló, jelentős fehérje- és rosttartalommal bír, és több ásványianyagot és flavonoidot tartalmaz, mint sok más gabona, ami miatt jótékonyan hat a metabolizmusra is.
Bulgur: a bulgur tört durumbúza, ami tele van rostokkal, ezzel támogatja az emésztést, és táplálja a jótékony bélbaktériumokat, mindemellett szabályozza a vércukorszintet, és fokozza az anyagcserét is.
Köles: az apró szemű köles dúskál a fehérjékben, amik amellett, hogy az izomműködést táplálják, még az anyagcserét is pörgetik. A benne lévő összetett szénhidrátok, rostok elősegítik a rendszeres bélmozgást, és hosszan tartó teltségérzetet okoznak, amivel csökkenthető a napi bevitt kalóriamennyiség is.
Édesburgonya: az édesburgonya nagyon tápláló gumós zöldség, ami viszonylag magas szénhidráttartalmú, keményítőből, cukorból és rostokból áll, mindemellett bővelkedik káliumban is. A benne lévő rezisztens keményítő mennyisége hűtés során jelentősen megnövekszik, ez a fajta keményítő pedig emésztetlenül halad végig, és csak a vastagbélben használódik fel. Nem alakul át energiává, viszont sokáig telít, gátolva ezzel a plusz kalóriák bevitelét.
A 8 legjobb fehérje, ha fogyni és izmosodni szeretnél
Ezért elengedhetetlen a megfelelő fehérjebevitel a fogyókúra során.
A 8 legjobb fehérje, ha fogyni és izmosodni szeretnél: mutatjuk, miből és mennyit egyél
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- anyagcsere-javító táplálék
- szénhidrát
- fogyás
- fogyókúra
- köles
- édesburgonya
- rezisztens keményítő
- rostban gazdag diéta
- hajdina
- zabpehely
- quinoa
- Életmód