5 végzetes tévhit a dohányzásról

Úgy gondolod, mindennel tisztában vagy, ami a dohányzást illeti? A köztudatban élő tévhitek félrevezethetnek!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azt senki sem vitatja, hogy a dohányzás hatásai veszélyeztetik az egészséget, azonban vannak olyan általános tévhitek, melyek szájról szájra terjednek, és egyre inkább beépülnek a köztudatba.

Legyen szó akár a dohányzás okozta megbetegedésekről, a terhesség és a nikotin kapcsolatáról, vagy arról, hogy mi mindenre használták annak idején a cigarettát, melyre manapság méregként tekintünk, az alábbi összeállítás segít eloszlatni a félreértéseket!

Terhesen minden körülmények között tilos

Sok nő, aki dohányzott, a teherbeesés után nem kívánja a cigarettát, sőt, undort érez, így nem is okoz gondot a leszokás, ami feltétlenül ajánlott, hiszen a kicsi egészségét nagymértékben károsítja, ha a mamája füstöl. Előfordulhat azonban, hogy mégsem múlik el a nikotin utáni sóvárgás. Ha te is ebben a helyzetben vagy, feltétlenül beszélj a kezelőorvosoddal, ugyanis előfordulhat, hogy meglepő dolgot javasol majd: méghozzá azt, hogy olykor – természetesen csak a legritkább és legszükségesebb esetekben – gyújts rá. Ennek pedig egyszerű oka van: a cigaretta utáni olthatatlan vágyakozás sokszor negatívabb hatást gyakorolhat a babára, mint pár slukk egy cigarettából, hiszen ilyenkor a mama feszült, ideges, ami köztudottan ártalmas lehet.

Tudtad?
A terhességgel és a dohányzással kapcsolatban még gyakoribb tévhit, hogy a rendszeres dohányzás csak az első három hónapban okozhat károsodást a magzatban. Valójában a terhesség egész időtartama alatt ugyanolyan veszélyes. Okozhat koraszülést, vetélést, légúti megbetegedést, az értelmi képességek visszamaradását. Ugyanígy tilalom áll fenn a szoptatás időszakára, hiszen az anyatejjel a kicsi a káros anyagokat is magába szívja.

A dohányzás kizárólag rákot okoz

A leggyakoribb betegség, amit a dohányzás kapcsán említenek, a tüdőrák. Ennek valóban komoly kockázata van, azonban ezen kívül még jó néhány káros következménye lehet a füstölésnek.

Ilyenek például azok a gyulladásos betegségek, amelyeket a dohányban található toxinok válthatnak ki, és amelyek károsítják az artériákat. Az obstruktív tüdőbaj szintén ebbe a kategóriába tartozik: ez egy olyan gyógyíthatatlan betegség, ami a tüdőt roncsolja, és hosszadalmas szenvedést ígér. Mindemellett, aki dohányzik, nagyobb eséllyel kap el különféle légzőszervi betegségeket, hiszen a tüdeje sokkal nagyobb igénybevételnek van kitéve, ezáltal kevésbé ellenálló, és hamarabb enged a fertőzéseknek.

Tudtad?
A fentiekhez azonban az is hozzátartozik, hogy az általános vélekedéssel ellentétben a dohányzás nem okoz minden esetben rákot. Valójában a dohányosok kevesebb mint 10%-a betegszik meg rákban, legyen szó akár tüdő-, torok-, szájüregi vagy ajakrákról. A kép azonban akkor teljes, ha tisztában vagy vele, hogy az összes rákos megbetegedés 30%-ának, illetve a tüdőrákos megbetegedések 87%-ának a dohányzás a kiváltó oka.

Még bőven van idő, később is le lehet szokni

Ha azt gondolod, még fiatal vagy, ezért bőven ráérsz a leszokással, komoly tévhitbe ringatod magad. Tisztában kell ugyanis lenned vele, hogy minél hamarabb kezdesz dohányozni, az annál több kárt okoz a szervezetedben, és ahogy telnek az évek, egyre nehezebben tudsz majd leszokni. A dohányzás fizikai és lelki függőséget egyaránt okoz, így nagyon fontos, hogy ne vedd félvállról a leszokást, és ne halogasd, hiszen az egészséged múlik rajta!

A cigarettának jótékony hatásai is vannak

Talán nem is hinnéd, de egykoron a dohányzás gyógyító hatásában is hittek. Egy francia báró, Jean Nicot de Villemain fejfájás ellen alkalmazott dohánykúrát, és nem is tévedett olyan sokat, ugyanis a fejfájás egy bizonyos típusára valóban kedvező hatással van a dohányzás okozta érszűkület. Nicoló Monardes sevillai orvos az 1500-as évek végén már nem csak fejfájásra, hanem gyomorgörcsre, emésztési zavarokra és nőgyógyászati panaszok enyhítésére is ajánlotta a dohányzást. Ennek ellenére még mindig sokkal erőteljesebbek egészségkárosító hatásai a benne található méreganyagok miatt.

Tudtad?
Angliában hosszú időn keresztül kötelező volt az iskola előtti dohányzás, ugyanis azt tartották, hogy az kedvező hatással van az ifjúság koncentrációs képességeire. Ennek egyik legnagyobb hátránya az volt, hogy akarva-akaratlanul idejekorán rászoktatták a fiatalokat a káros szenvedélyre.

Cigi nélkül nem lehet bírni a stresszt

Manapság szinte minden ember komoly fizikai és szellemi igénybevételnek van kitéve, a 21. században már-már hétköznapinak tekinthető az a rengeteg stressz, ami mindenkit ér - bizony, téged is. Hétköznapinak, de nem normálisnak, és még kevésbé egészségesnek.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Sokan bújnak tehát a kifogás mögé: dohányzás nélkül elviselhetetlen a mindennapi stressz, az a feszültség, ami a munka során ér. Azonban ez valóban csak kifogás, hiszen a valóságban a cigaretta egyáltalán nem arra hivatott, hogy megnyugtasson, sokkal inkább felgyorsítja a szervezet működését, gyorsítja a szívverést, vagyis erősíti a stressz kiváltotta káros hatásokat.

Sokkal pozitívabb eredményre vezet, ha a cigi helyett inkább a sportolást választod – ez a módszer ugyanis valóban alkalmas arra, hogy levezesd a feszültséget, ráadásul az egészségedet is megóvhatod.

Ezt is szeretjük