Ne diétázz, csak tartsd be ezt a 10 alapelvet: így fogyhatsz koplalás nélkül az intuitív étkezés szerint

Képekben foglaltuk össze az intuitív étkezés tíz alapelvét.

Az intuitív étkezés alapelvei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szigorú diéták, bár valóban gyorsak, a legtöbb esetben visszahízással végződnek, így az egyszeri fogyókúrázó könnyen veszíti el a lelkesedését, és egy kicsit a reményét is arra nézve, hogy végleges eredményt érhet el. Azonban az intuitív étkezés egy egészen új megközelítést kínál a diétához. Egy olyat, ami nem jár őrületes megszorításokkal, és nem kell hozzá koplalni sem. Szinte túl szép, hogy igaz legyen. 

A fogyáshoz minden esetben kalóriadeficit kell. Heti 3500, azaz napi 500 kalóriás megszorítással lehet elérni nagyjából heti fél-egy kiló fogyást. Ezt a szabályt semmi nem írja át. De az intuitív étkezés nem is elsősorban gyakorlati útmutató, inkább abban segít, hogy az ember feje jó helyen legyen, amikor diétába kezd, és így sikeresen alkalmazható hosszú távú fogyáshoz vagy súlytartáshoz.

Az intuitív étkezés alapelvei

Az intuitív étkezés kifejezést először Evelyn Tribole és Elyse Resch használta az azonos című könyvében, amely 1995-ben látott napvilágot. A könyv elmélete azon alapszik, hogy a túl szigorú diéták egyszerűen nem működnek, és hogy a tartós életmódváltás és a mentálhigiénia sokkal fontosabb hosszú távon. Az írásban a szerzőpáros felsorol tíz alapelvet, amely mentén el lehet sajátítani az intuitív étkezés fortélyait. Ezeket gyűjtöttük most össze képes bemutatónkban.

Utasítsd el a fogyókúrás mentalitást! - Ez azt jelenti, hogy ne kövesd a fogyókúrás trendeket, ne akarj gyorsan sok kilótól megszabadulni úgy, hogy őrült, és hosszú távon tarthatatlan diétába kezdesz. Inkább okosan építsd fel az új életmódodat, és ne időszakos koplalásban gondolkodj.
Tiszteld az éhségedet! - Avagy egyszerűen szólva, ha éhes vagy, egyél. Persze az éhség néha csalóka lehet, mert összekeverhető a szomjúsággal, illetve a sóvárgással is, ezért fontos, hogy jól ismerd a saját tested jelzéseit, amikor elkezded az intuitív étkezés módszerét követni.
Békülj ki az ételekkel! - Vagyis ne zárj ki egész ételcsoportokat az étrendedből. Ez nem jelenti azt, hogy innentől szénhidrátot szénhidráttal kell falnod, de nem kell nélkülöznöd teljesen a kenyeret sem, csak válassz a fehér kenyér helyett teljes kiőrlésű változatot. Az egészséges választások sokat segítenek, hogy ne érezd kínzásnak a diétát.
Intézz kihívást a belső Ételrendőrséged felé! - Avagy a bűntudat ellenség, mert egész diétákat dönthet romba. Ha véletlenül becsúszott az étrendedbe valami egészségtelen, ne büntesd magad miatta. A diéta egésze szempontjából +200 kalóriányi süti semmit nem fog jelenteni, csak ne legyen belőle rendszer.
Tartsd tiszteletben a jóllakottságodat! - Avagy ne egyél többet, mint amennyi jólesik a testednek. Rágj lassan, hogy az agyadnak legyen ideje regisztrálni a jóllakottságot. Ehhez 15-20 percre van szüksége. Figyelj oda a tested jelzéseire.
Fedezd fel a megelégedettségtényezőt! - Élvezd az étkezést. Rágás közben figyelj oda az étel ízére, állagára. Ha jobban koncentrálsz az evés folyamatára, az segít javítani az ételemlékezetedet is, és ha jobban emlékszel rá, mit ettél, és annak milyen íze volt, az segít, hogy lassabban éhezz meg napközben.
Tiszteld az érzéseidet ételek nélkül! - Járj utána, milyen érzelmek esetén fojtod a bánatodat ételekbe. Akkor eszel, amikor unatkozol? Vagy akkor, amikor szomorú, esetleg feszült vagy? Segíthet az érzelmeid felgöngyölítésében, ha étkezési naplót vezetsz, amiben leírod azt is, hogyan érezted magad aznap.
Fotó: Mladen Zivkovic / Getty Images Hungary
Tartsd tiszteletben a testedet! - Igyekezz elfogadni és szeretni magadat úgy, ahogyan vagy, és ne támassz lehetetlen elvárásokat magaddal szemben. Sokkal könnyebb az önszeretet és önelfogadás irányából, javító szándékkal változtatni.
Fotó: Poike / Getty Images Hungary
Sportolj! - És élvezd! Válassz olyan sportot, amit szívesen csinálsz, és ami közben jól érzed magadat. Annyit mozogj, amennyi jólesik. Aztán érezd, milyen változásokat hoz az erőnlétedben és az életedben.
Tiszteld az egészségedet! - Tápláld a testedet minőségi, egészséges táplálékokkal. Amennyire lehetőség van rá, válassz teljes, természetes ételeket. Különösen kerüld az ultrafeldolgozott élelmiszereket.
Fotó: RossHelen / Getty Images Hungary

A képek forrása: Getty Images

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük