Cukorbetegséget és rákot okozhat, ha így alszol: 5 dolog, amire nagyon figyelj!

Nem is gondolnál rá, de nagyon veszélyes.

Rossz alvás rákot és cukorbetegséget okoz
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az éjszakai pihenés minőségét a melatonin nevű hormon szintje határozza meg, amely az alvási ciklus irányításában játszik szerepet. A sötétség hormonjának is szokás nevezni, hiszen előállítását legfőképpen a fényerősség változásai befolyásolják, a hipotalamusz közreműködésével. Felborulása esetén jelentősen megnöveli a rák, a cukorbetegség és az elhízás kockázatát is. Mutatjuk, mit kell kiiktatnod az életedből, hogy az éjszaka valóban kellőképpen pihentető és regeneratív legyen!

A nyugodt alváshoz elengedhetetlen a teljes sötétség megteremtése. Amennyiben ezt megzavarja a számítógép vagy a telefon fénye, a melatonintermelés felborulhat, ami a génműködésre és a hormontermelésre is káros lehet. A nyugodt alvást akadályozza továbbá a zaj is, ezért lehetőség szerint teremts csendet magad körül: ne aludj bekapcsolt tévé és zenelejátszó mellett!

Bár a sport ajánlott a stresszoldásra és az alvászavarok kezelésére is, késő este már nem tesz jót a szervezetnek, mivel akadályozza a melatonintermelést. Az edzést éppen ezért beiktathatod akár reggel, akár délután, este azonban inkább más mozgástípust válassz!

Az alvászavar kialakulásában a dohányzás is közrejátszhat. A nikotin élénkítő hatása révén ugyanis megnehezíti az elalvást, és az éjszakai ébredéseket is gyakoribbá teheti, főként, ha mindez az alvást megelőző két órában történik. A közhiedelemmel ellentétben az alkoholos italok szintén nem tesznek jót, hiszen annak ellenére, hogy álmosítanak, az alvásciklusokat felborítják, alvásfregmentációhoz vezetnek.

Alvászavart a nem megfelelő hőmérsékleti körülmények is okozhatnak. A meleg és száraz, esetleg túlfűtött lakás felületes alvást biztosít, a hideg végtagok ugyanakkor szintén rontják a minőséget. Egyes kutatások szerint a zokni hordása hatásos módszert jelenthet, hiszen a meleg láb az erek kitágulásához vezet, a vérnyomáscsökkenés pedig az éjjeli pihenést segíti elő.

Bár sokan tünetként tekintenek az éjszakai álmatlanságra, fontos tudni, hogy akár önmagában is okozhat súlyos problémákat, krónikus fáradtságot, vagy hosszú távon akár depressziót is. Emiatt kiemelten fontos, hogy tartsd be az alvás szabályait, például ne egyél és ne kávézz alvás előtt, valamint nagyjából azonos időben aludj és kelj! Ide kattintva megnézheted, hogy hány ébredés jelezhet komoly bajt!

Garantáltan jobban alszol tőle!

Érdemes kipróbálni ezt a néhány perces, bevált gyakorlatsort. Nézd meg a képeket galériánkban!

Csak 6 perc! Ezt tedd lefekvés előtt, és nem ébredsz fel éjszaka

Nézegess képeket!

Elolvasom

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük