A babákat nem érdekli a háború: volt, akinél menekülés közben jött a baba, más a kórház pincéjében szült

Az orosz-ukrán konfliktus a kismamák helyzetére is hatással van.

Szülés háború idején
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár Ukrajnában harcok dúlnak, és az ottaniak számára semmi sem ugyanolyan, mint egy héttel ezelőtt, az élet nem áll meg: az esedékes szülések megindulnak függetlenül attól, hogy hol van éppen a kismama. Az ilyen szituációkból több különleges eset is kerekedett az elmúlt napokban, melyek közül kettő is Magyarországon történt.

A Police.hu közlése szerint az Ukrajnából menekülők között szerdán vonattal érkezett a Nyugati pályaudvarra egy többgenerációs család is egy várandós nővel, akinél már beindultak a szülési fájások. A család a Nyugati pályaudvaron kért segítséget a rendőröktől, akik mentőt hívtak. A kismama csütörtök hajnalban a kórházban adott életet egy egészséges kisfiúnak.

Szülés háború idején

Egy másik Ukrajnából érkezett kismama a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján hozta világra egészséges gyermekét kedden este, terhességének 40. hetében. A kismama családjával együtt az ukrajnai Husztról menekült el a hazájában dúló háború miatt az egyetem tájékoztatása szerint. dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója kiemelte: a szülés időpontjában egy kárpátaljai származású, a klinikán gyakorlatot folytató szülésznő tudott anyanyelvén beszélni a kismamával.

A két menekült asszony olyan szempontból szerencsésebb helyzetben van, hogy újszülöttjükkel együtt megfelelő ellátásban részesültek életük nagy pillanatában. Ám az Ukrajnában maradt kismamák állapota kevésbé megnyugtató: sokan a kijevi kórház óvóhelyként használt pincéjében kényszerülnek átélni a szülést.

Ő az a baba, aki március 1-én jött világra a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján. Az 56 centiméterrel és 3400 grammal született kisfiú a Matvij nevet kapta, a baba és édesanyja is jól vannak.
Fotó: Semmelweis Egyetem/Barta Bálint
A rendőrség által közzétett kép akkor készült, amikor a Nyugati pályaudvarra érkezett kismama hozzátartozói segítséget kértek. A család a Budapesti Rendőr-főkapitányság által a helyszínen biztosított egyik tolmácson keresztül beszélt a rendőrökkel. A nőt és férjét a mentők kórházba vitték, a család többi tagját átmeneti szálláson helyezték el.
Fotó: Police.hu
Ukrajnában zordabbak a körülmények: az orvosok több szülést is levezényeltek a kijevi kórház pincéjében található, omladozó falú óvóhelyen.
Fotó: Chris McGrath / Getty Images Hungary
A kismamákon kívül menekülők, más páciensek, hozzátartozók és kórházi dolgozók is vannak az óvóhelyen. Nagy a zsúfoltság, és méltatlanok a körülmények, de mindenki igyekszik a tőle telhető legtöbbet megtenni az anyák és a babák biztonságáért.
Fotó: Chris McGrath / Getty Images Hungary
Egy újdonsült édesanya beszámolója szerint a kismamák és a többi menekülő elkülönítése nehezen megoldható, a problémát zuhanyfüggönnyel próbálják orvosolni.
Fotó: Chris McGrath / Getty Images Hungary
Van, hogy nem lehet várni vagy kockáztatni, és muszáj az adott körülményekből kihozni a legtöbbet. Ezek a nők csak annyit tehetnek, hogy bíznak az orvosukban.
Fotó: Anadolu Agency / Getty Images Hungary

Kiemelt kép: Anadolu Agency/Getty Images/Aytac Unal

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük