Ezért a pizza a világ legnépszerűbb étele - Kémiai magyarázata van

Többek között a Maillard-reakcióval magyarázható a pizza népszerűsége.

Pizza kedvenc étel
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Olaszországból származó tésztafélét valószínűleg a világ minden egyes pontján ismerik. A pizza a föld egyik legnépszerűbb étele. Az Egyesült Államokban másodpercenként 350 szeletet esznek meg, az amerikaiak 40 százaléka hetente legalább egyszer eszik pizzát. Az emberek vonzódnak a zsíros, gazdag és édes ételekhez. A pizza ezek közül mindegyiket tudja. És még ennél is többet.

Ezért imádjuk a pizzát

Az összetevők párosításával is magyarázható, hogy miért örvend akkora népszerűségnek a pizza. A sajt és a paradicsomszósz önmagukban is nagyon finomak, de együtt tökéletes párosítás. Gasztronómiai szakemberek szerint olyan ízvegyületeket tartalmaznak, melyek együtt fogyasztva még jobb ízűvé válnak. A sütőben való sütés miatt az ételek megbarnulnak, és ropogóssá válnak. Ekkor két kémiai folyamat is lezajlik: mindkettő magyarázza a pizza a népszerűségét.

Kémiai magyarázat 

Az egyik a karamellizálás: ez akkor történik, ha az élelmiszerben lévő cukrok megbarnulnak. A karamellizáláshoz magas, 230°C feletti hőfok szükséges - a nápolyi pizzákat ennél jóval magasabb, akár 400°C feletti hőfokon is sütik. A pizzán az olyan feltétek, mint a hagyma vagy a paradicsom karamellizálódnak - így édesebbek, ízletesebbek lesznek -, ha elég magas hőfokon történik a sütés.

A pizzán lévő hús és sajt is megbarnul, ám ez nem a karamellizálás, hanem már egy másik kémiai folyamat eredménye. A Maillard-reakció Louis-Camille Maillard francia kémikusról kapta a nevét. Ez akkor következik be, amikor a magas fehérjetartalmú élelmiszerekben, például a sajtban és a húsban lévő aminosavak melegítés hatására reakcióba lépnek az élelmiszerekben lévő cukrokkal. A ropogóssá váló pepperoni és a felgöndörödött szélű sajt, amely megbarnul és buborékosodik, a Maillard-reakció példái. Ez a reakció történik egyébként egy szelet kenyér pirítása során is - melytől már egy egyszerű szelet kenyér is ízletesebbé válik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezért ne dobd a pizzásdobozt a szelektívbe: csak árt, ha megteszed

Gondold ezt végig, mielőtt a szelektív kukába gyűröd a pizzásdobozt.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük