Ki volt „Osztyapenkó”, akinek szobrával régen mindenki találkozott Budapesten? Kommunista hősként tisztelték a századost

Sokan nem tudják, ki is volt valójában Osztapenko kapitány.

Osztyapenkó története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Aki a rendszerváltás előtt gyakran utazott saját kocsival vagy stopposként a fővárosból a Balatonra, bizonyára emlékszik a Budapest nyugati kapujában álló hatalmas szoborra, mely látszólag integetve fogadta a mellette elhaladókat. Az M7-es autópálya bevezető szakaszát a mai napig sokan a fogalommá érett Osztyapenkó nevével azonosítják, az egykori szovjet katona története azonban a fiatalabb generációk számára már ismeretlen lehet.

A Budaörsi és a Sasadi út kereszteződésében álló híres szobor egy Ilja Afanaszjevics Osztapenko nevű szovjet katonatiszet ábrázolt, aki olyannyira a közbeszéd részévé vált, hogy még egy szólás is született róla: „majd, ha Osztyapenkó lépést vált” - mondták sokáig, ha valami elképzelhetetlennek tűnt.

Osztyapenkó története

A helytelenül „Osztyapenkóként” is emlegetett Osztapenko egy szovjet katonatiszt volt, akit a budapesti ostrom áldozataként igazi kommunista hősként, mártírként emlegettek, nem csoda, hogy még egy hatalmas szobrot is emeltek tiszteletére. 

osztapenko kepek
Fotó: Wikipedia, Fortepan / Urbán Tamás

Osztapenko 1904-ben a mai Ukrajna területén született, majd 38 évesen hívták be a Vörös Hadseregbe. Német nyelvtudása miatt a foglyok vallatásában is szerepet vállalt, és századosként vett részt Budapest ostromában, mely egyben vesztét is jelentette. 

Budapest lerohanásának napjaiban súlyos feladat hárult két századosra, Ilja Osztapenkóra és Steinmetz Miklósra, akiket küldöttként arra jelöltek ki, hogy a szovjetek által bekerített városban megadásra szólítsák fel a német-magyar katonai erőket. December 29-én Steinmetz kocsija aknára futott, az akkori szovjet híradások szerint a németek lövéseit követően. Osztapenko kapitány ennek hírére Budaörs felől gyalog indult útnak csapatával, és sikeresen át is adta az ultimátumot.

A visszaindulásuk azonban végzetesnek bizonyult, a német állásokra ugyanis már ekkor tüzelni kezdtek a szovjet alakulatok, az egyik gránátrepesz pedig halálos sebet ejtett a századoson, aki így saját tűz által vesztette életét. A szovjet propagandában azonban hős mártírokként maradt meg emlékük, sokáig a német és magyar seregek háborús bűnének tartották a követek meggyilkolását. Osztapenkót a helyszínen temették el, katonai tiszteletadás mellett, 1951-ben szobrot is állítottak a hirtelen híressé vált tisztnek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az M1-M7 bevezető szakaszán magasodó szobrot 1993-ban áthelyezték több másik kommunista propagandaszoborral együtt a 22. kerületben kialakított Memento Parkba, ahol ma is megtekinthető - korábbi cikkünkben megmutattuk a különös hangulatú szoborgyűjteményt.

Az éneklő forradalom története: milliók karoltak egymásba, és tiltakoztak a szovjet elnyomás ellen

Kétmillió ember három balti országon át tartó élőlánca állította meg az elnyomó szovjet hatalmat.

Elolvasom

(Borító- és ajánlókép: Fortepan / UVATERV.)

Ezt is szeretjük