3 dolog, amihez a főnöködnek semmi köze: törvényt szeg vele
Bizonyos mértékű ellenőrzéshez joga van a főnöködnek, de mindent azért ő sem követhet nyomon.
Igaz, hogy a munkáltató jogszerűen megfigyelheti az alkalmazottakat, de ez csak akkor szabályos, ha kizárólag a munkavégzéssel kapcsolatban történik, előzetes figyelmeztetés után, valamint meghatározott céllal.
Nézd meg, melyek azok a dolgok, amikhez a főnöknek sincs köze.
Magánélet
A munkáltató csak a munkavégzéshez kapcsolódó tevékenységi körben ellenőrizhet téged, a magánéletedbe nincs joga belenézni. Azonban a munkahelyen is csak bizonyos feltételeket betartva figyelhet meg, például tájékoztatnia kell arról, ha kamerát szerel fel, de ez bármilyen megfigyelőrendszerre igaz.
A titkos ellenőrzés illegális, ezért csak a dolgozók beleegyezésével kerülhet rá sor. Az ilyen rendszerekkel csak és kizárólag akkor ellenőrizhetnek, ha ez valamilyen munkahelyi okból elengedhetetlen, de nem indokolt helyzetben vagy magánélettel kapcsolatos kérdésekben nem alkalmazhatnak ilyen módszert. Nem szabályszerű, ha folyamatosan csak egy dolgozót figyelnek meg, és a biztonsági kamera felvételeit is csak az arra kijelölt személyek nézhetik meg.
Kamerát csak olyan helyiségekben helyezhetnek el, ahol nem folyik állandó munkavégzés, kivéve akkor, ha ott a dolgozó a testi épségére veszélyes munkát végez.
A megfigyelőrendszerek használatának elsődleges célja a lopás, illetve más illegális tevékenységek kiszűrése kell, hogy legyen, és egy felvételt három napig, indokolt esetben legfeljebb 30-60 napig tárolhatnak.
Pihenőidő
Az olyan helyiségeket, amiket pihenésre, evésre alakítottak ki, nem figyelhetik kamerával. Ezzel megzavarhatnák a munkavállalók nyugalmát, pihenésre kiszabott idejét. Természetesen ide tartoznak a zuhanyzók, a mosdók, az öltözők, de például az orvosi vizsgálóhelyiségek vagy várótermek is. A kamerák tiltottak az összes olyan helyiségben, amelyeknek ellenőrzése emberi jogokat, emberi méltóságot sérthet. Az is szabályellenes, ha a munkáltató annak érdekében helyez el megfigyelőrendszert egy bizonyos területen, hogy a dolgozók magatartását befolyásolja.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Munkaidőn kívüli véleménynyilvánítás
A munkaidőn kívüli véleménynyilvánítás kérdése egy kissé bonyolult. Hivatalosan ugyanis időtől és helytől függetlenül, semmilyen körülmények között nem mondhatsz olyat a munkahelyedről vagy feletteseidről, amivel rossz színben tünteted fel őket. A munkáltató lejáratásához nincs jogod még egy baráti összejövetel alkalmával sem. Azonban ennek ellenőrzésére senkinek nincs törvényes lehetősége, hiszen a munkaidőn kívüli, magánjellegű tevékenységek megfigyelése már nem tartozik a munkaadó jogkörébe.
OLVASD EL EZT IS!
- munka
- hasznos tippek
Munkaszüneti napok 2013-ban: ennyi hosszú hétvége lesz idén
- támogatás
- pályázat