Hány perc alatt alszik el egy átlagos felnőtt? Meglepő a szám
A Cambridge-i Egyetem kutatói érdekfeszítő eredményeket publikáltak.

- Thomas Anders Budapesten! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Így biztosíthatod a higiéniát az otthonodban! (x)
- Tökéletes mosásra vágysz? Ezeket tartsd szem előtt! (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- A 74 éves Maye Musk fürdőruhában szerepel a címlapon: ízléses képek készültek róla »
- Így tökéletesítheted a frizurádat egy színes kendővel: 3 egyszerű, de csodás variáció, amivel garantáltan sikert aratsz »
- Ez a retró minta a nyár legbájosabb trendje: játékos és feltűnő, mégis nőiessé teszi a szettet »

- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
Angol kutatók tudományos vizsgálatok során meglepő eredményekre jutottak azzal kapcsolatosan, hogyan befolyásolja nem csupán az alvásritmust, de a mindennapi életet is az, hogy hogyan és mennyi idő alatt merülsz álomba.
Az alvászavarok kutatásának alapját a pihenés mennyisége és minősége képezi: azonban arra kevesek gondolnak, hogy inkább magában az elalvásban lenne keresendő a probléma annál, akinek nem jön álom a szemére.
Változó, kinek mennyi idő
A vizsgálat során kiderült, hogy az elalváshoz szükséges idő öttől akár húsz percig is terjedhet. A résztvevők eredménye rávilágított, hogy ezt az időt legnagyobb mértékben a kényszer tudja befolyásolni, legalábbis ezt állítja Dr. Bekinschtein, az egyetem neurofiziológiai professzora: azok, akiknek készpénzt ajánlottak a minél gyorsabb elalvásért, sokkal tovább forgolódtak álmatlanul, mint akik nem voltak kötelezve a szunyókálásra.

Az elalvás minősége alapján is két csoportra lehet bontani a közreműködőket: míg egyesek zavartalanul, megszakítás nélkül merültek álomba, mások mintha nem tudtak volna elszakadni az ébrenléttől, és az elalvás szélén mindig visszatértek az éberséghez. Érdekes, hogy inkább a jobbkezesekre volt jellemző ez az alvásmagatartás, mint a balosokra.
Veszélyek és előnyök
A zavaros éjszakai alvókat számos veszély fenyegeti a kutatás másik vezetője szerint, akinek a munkája egészen konkrétan az elalvás figyelése volt. Véleménye szerint azok, akik nyugtalanul alszanak el, később a nap folyamán kockázatosabbnak számítanak mind a munkahelyi, mind a közúti balesetek szempontjából. Az unalmas munkák során könnyen az alvás előszobájába kerülhetnek, ahonnan - ha nem volt kielégítő az éjszakai pihenés - hamar az álom fázisába jutnak. Ám ez nem biztos, hogy a legjobb pillanatban következik be: akár a volán mögött, akár veszélyes munkát végzőknél nagy a balesetek rizikója.
Az alvással töltött idő a kreativitásnak nagy teret enged: rengeteg művésznek álmában jön az ihlet, de a hétköznapokban is használt alszom rá egyet kifejezés sem alaptalan, állítják a professzorok.
Ébredés
Veled is előfordult már, hogy egy-egy fontos esemény, de akár egy sima hétköznap is épp az ébresztőd előtt néhány perccel keltél fel? A kutatók szerint ez egyáltalán nem véletlen: az agy alvás közben is tökéletesen tisztában van az idő múlásával, habár nem egy mechanikus óramű-pontosságú szerkezet. Arra is fény derült, hogy nem az ébresztőóra hangja az egyetlen, amire felriadsz a legmélyebb álmodból is: az agy zsenialitását támasztja alá, hogy a neved az, amire szinte mindig azonnal reagálsz.
Nézd meg ezt is - Alvás rosszkor, rossz helyen
Ezek az emberek valószínűleg a nyugtalan alvók csoportjába tartoznak, azon belül azok közé, akik a lehető legrosszabb - vagy legviccesebb - helyeken próbálják bepótolni az éberen töltött óráikat. Szerencsére volt a közelükben valaki, aki megörökítette édes álmuk pillanatait.
OLVASD EL EZT IS!

- meditáció
- hasznos tippek