Ártatlannak tűnik, pedig meddőséget okoz! Ne kezeld otthon a trichomonast
Lehet, hogy csak felfázásnak hiszed, de nem biztos, hogy az.
Bár a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzések közé tartozik, a trichomoniázis valójában csak kevesek számára ismert, a tünetei ugyanis más betegségekre is utalhatnak, ráadásul gyakran enyhén, esetleg késve jelentkeznek - a betegség félrekezelése azonban súlyos következményekkel járhat.
A megbetegedést a Trichomonas vaginalis nevű parazita okozza, amely a húgyutakban lehet jelen, és a szexuális érintkezésen túl akár egy közös fürdőzés vagy törülközőhasználat útján is megfertőzhetik a partnert. Gyakoriságát tekintve elmondható, hogy körülbelül minden ötödik nő átesik rajta az életében legalább egyszer, félrekezelése azonban súlyosbíthat a következményeken.
Ezek a trichomoniázis tünetei
Bár a betegség a férfiaknál gyakran tünetmentes marad, mégis fertőző lehet, ami a nőknél viszont nagyon sok kellemetlenséggel járhat. A nemi szervek és a húgycső begyulladását kísérheti erős fehér vagy zöldes árnyalatú hüvelyváladék, fájdalmas nemi aktus, de tapasztalhatnak viszketést, alhasi fájdalmakat vagy a húgyutakra átterjedve akár vizeletürítés közben érzett égő fájdalmat is.
Az öndiagnózis meglehetősen nehéz, hiszen a tünetek egy részével hasonlókat produkálhat akár a közismert hólyaghurut vagy a gombás fertőzés is, szakszerű kórkép felállításában ezért az orvos segítségét érdemes kérni. Bár a húgyúti fertőzéssel a háziorvosodhoz is fordulhatsz, a hüvelyi panaszok esetén célszerű nőgyógyászt felkeresni, aki a hüvelyi váladék mikroszkópos vizsgálatával néhány perc alatt megállapítja a fertőzés jelenlétét.
Így kezelhető a trichomoniázis
Az orvos gyógyszeres kezelést írhat elő, ez tabletta vagy hüvelykúp formájában is megtörténhet, a kezelés pedig a legtöbb esetben nagyon gyors. Az újrafertőzés elkerülése érdekében azt javasolják, hogy mindkét felet kezelni kell egyszerre, és a gyógyulásig kerülni kell a szexuális érintkezést. A kezelés ideje alatt fokozottan kell vigyázni a higiéniai körülményekre. Ez természetesen a megelőzésben is segítségedre lehet, éppúgy, ahogy az óvszerhasználat is.
Otthon nem szabad!
Bár a tünetek gyakran csak apróbb kellemetlenségnek tűnnek, az otthoni kezelés több okból sem ajánlott. A panaszok a nem megfelelő kezelést követően felerősödhetnek, megszűnés után könnyen visszatérhetnek, ráadásul komoly szövődményeket okozhatnak.
Ezek közé tartozik a méhnyak és a szeméremtest gyulladása, vagy a kismedence-gyulladás, amely meddőséget vagy méhen kívüli terhességet is eredményezhet. Terhesség idején elkapva akár vetéléshez vagy koraszüléshez is vezethet, a fertőzés jelenléte pedig más betegségek felerősödését is okozhatja.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- allergia
- óvszer