6 hiba a testbeszédben, ami antipatikussá tesz a főnök szemében

Nemcsak a kimondott szavakra és a feladatokra, hanem a testbeszédre is oda kell figyelni a munkahelyen.

Testbeszédhibák a munkaheyen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A munkahelyen mindenki arra koncentrál, hogyan viselkedik a főnökével, mennyire jól végzi el a feladatokat, vagy mennyi pluszt vállal be, mennyit túlórázik. Azt viszont már kevesebben gondolják, hogy a teljesítmény mellett egyéb apróságok is számítanak.

A testbeszéd könnyedén szimpatikussá tehet a vezető szemében, de sajnos akár az ellenkezőjét is elérheted vele. Ha nem figyelsz oda, egy új munkahelyen gyorsan antipatikussá válhatsz a mozdulataid, testtartásod alapján - ezek ugyanis tudat alatt üzennek másoknak. Ha azt szeretnéd, hogy kedveljen, szorgalmasnak tartson, és könnyebben elérd a kitűzött előléptetést, akkor a következő hibákat még véletlenül se kövesd el.

Testbeszédhibák a munkahelyen

Egy tartás, egy mozdulat akár negatív üzenetet is közvetíthet rólad annak ellenére, hogy nem is gondolnál rá. Dr. Lilian Glass testbeszédszakértő szerint a görnyedt ülés például hanyagnak, érdektelennek és unatkozónak mutatja az embereket, ami valljuk be, nem túl jó pont a vezető szemében. Persze, nem arról van szó, hogy katonásan kell végigszenvedned a székben a napot, csupán arról, hogy próbálj kissé egyenesebb háttal ülni, ne bújj bele a monitorodba teljesen.

A szakértő azt is hozzátette, hogy az egyéb mellékes cselekvések - mint a hajcsavargatás, az állandó láb- vagy térdmozgatás, az asztalokon lévő tárgyakkal való játék - szintén rossz benyomást keltenek. Azt üzenhetik rólad, hogy nem figyelsz oda, unod a beszélgetést, vagy éppen azt, amit csinálsz - ugyanúgy, mint az asztalon könyöklés.

A kartartásra is ügyelni kell

A munkahelyen a legjobb, ha nyitottnak látnak a kollégák és a felettesed is. Ehhez ügyelned kell arra, hogy, amikor valakivel beszélsz, ne tedd karba a kezeidet. Sokan elkövetik ezt a hibát, de, ha így állsz, védekezőnek és elutasítónak tűnsz, és úgy érzi majd a főnök, hogy nem vagy fogékony a mondandójára, hanem jobban értékelnéd, ha inkább magadra hagyna.

Nemcsak ebből a szempontból érdemes figyelni a kezeidre. Az sem jó, ha a hátad mögött kulcsolod össze őket. Az Acoustical Society of America kutatása szerint ez megbízhatatlannak mutat mások szemében. Ha pedig a főnök gondolja ezt egy alkalmazottról, az akár az illető karrierjének útjába is állhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Támaszkodsz vagy elfordulsz? Nem jelent jót

A Stanford Egyetem kutatása szerint az egyenes, stabil állás erőteljesnek, megbízhatónak és határozottnak mutat, ezzel szemben az, ha nekitámaszkodsz valaminek, a gyengeség és a határozatlanság jele. Ezért javasolt odafigyelni arra, hogy, amikor a feletteseddel beszélgetsz, ne dőlj neki semminek, hanem vess be inkább egy visszafogott erőpózt.

Arra is ügyelj, hogy mindig teljesen fordulj oda ahhoz, akivel éppen kommunikálsz. Ha akár a lábaddal vagy a felsőtesteddel észrevehető mértékben oldalra fordulsz, az szintén elutasítást és érdektelenséget jelezhet a másik felé.

Hogy kelthetsz jó benyomást?

Szerencsére vannak olyan jól bevált mozdulatok is, melyek hozzájárulnak ahhoz, hogy elnyerd mások szimpátiáját. Ha jó benyomást akarsz kelteni, ezeket vesd be.

Az első percekben jó benyomást keltesz, ha ezt teszed – Tudományosan bizonyított

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fotók: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük