Ő volt Sztálin elsőszülött fia - Jakov Dzsugasvilivel mindig kegyetlen volt a diktátor
Sztálin sosem tartotta sokra elsőszülött fiát, Jakov Joszifovics Dzsugasvilit.
Joszif Visszarionovics Sztálin életében állítólag egyetlen ember volt, akit igazán szeretett: első felesége, Jekatyerina Szvanidze, azaz Kato. Egy közös gyermekük született, Jakov Joszifovics Dzsugasvili, akivel azonban borzasztóan kegyetlenül bánt a leendő diktátor.
Kato halála után a gyermeket a nő családjára bízta, később pedig érzelmileg és fizikailag bántalmazta, még azt sem engedte neki, hogy felvegye utána a Sztálin nevet. A fiatal férfi náci fogságban hunyt el.
Ő volt Sztálin elsőszülött fia
Jakov Joszifovics Dzsugasvili 1907 márciusában született Joszif Dzsugasvili, azaz Sztálin és első felesége, Sztekatyerina Szvanidze gyermekeként. Apja ekkor még nem volt a Szovjetunió vezetője, ebben az időben még csak egy szegény családból származó lázadó volt, és pont ebben az évben rabolt ki egy bankot Tifliszben, ahonnan 3,4 millió dollárral távozott a bandája.
Jakov Joszifovics Dzsugasvili még egyéves sem volt, amikor édesanyja 1907 novemberében elhunyt tífuszban. Sztálin - aki ezután vette fel új nevét - felesége halálát követően még inkább belevetette magát a forradalmi feladatokba, elsőszülött gyermekét pedig egykori párja családjánál hagyta Tbilisziben. A fiú érzékeny, visszahúzódó fiatalemberré nőtt, majd 1921-ben Sztálin magához vitette őt - ekkorra már újraházasodott, és Nagyezsda Allilujevától két gyermeke született.
Mindig kegyetlen volt Jakovval
A leendő diktátor a kezdetektől fogva kegyetlen volt Jakovval, nem tartotta sokra őt, fizikailag és érzelmileg is bántalmazta, még azt is megtiltotta neki, hogy vezetéknevét Sztálinra változtassa. A fiatal férfi és apja kapcsolata még feszültebbé vált, amikor Jakov megismerkedett Zoja Ivanovna Gunyinával, aki egy ortodox pap lánya volt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amikor a pár bejelentette eljegyzését, Sztálin dühében teljesen kifordult magáról, és annyira ráijesztett a fiatal nőre, hogy elmenekült a házból, Jakov pedig akárhogy próbálta csitítani apját, nem sikerült. A veszekedés közben Jakov öngyilkosságot kísérelt meg egy pisztollyal, megpróbálta szíven lőni magát, azonban elhibázta a lövést, és a tüdeje környékére fúródott a golyó. Nagyezsda ellátta sebeit, és orvost hívott hozzá. Sztálin fia öngyilkossági kísérletére állítólag csak ennyit mondott:
„Még ezt sem tudod rendesen megcsinálni.”
Náci fogságban hunyt el
Végül összeházasodtak, de kapcsolatuk nem volt felhőtlen. Kislányuk csecsemőkorában elhunyt, két év után pedig elváltak egymástól. Később feleségül vett egy odesszai zsidó balett-táncosnőt, Julija Melcert, akivel két gyermekük született. A férfi 1941-ben apja miatt csatlakozott a Vörös Hadsereghez, ahol tüzérségi hadnagyként szolgált. Jakovot harcba küldték, nem sokkal később pedig náci hadifogságba esett Minszk közelében. Alapvetően nem akarták őt kivégezni, inkább a személyes és politikai nézeteiről faggatták. Végső tervük az volt, hogy rávegyék, hogy csatlakozzon hozzájuk, majd a náci propagandagépezet segítségével demonstrálják, hogyan árulta el Sztálint saját fia. Egyes források szerint azonban Jakovot nem elfogták, hanem önként adta meg magát a náciknak.
A diktátor úgy tudni, többször is megpróbálta kiszabadítani fiát, de nem járt sikerrel. Az 1943-as sztálingrádi vereség után a németek cserét ajánlottak a szovjeteknek: a legmagasabb rangú fogságba esett tisztjüket, Friedrich Paulus vezértábornagyot kérték Jakov Joszifovics Dzsugasviliért cserébe. Sztálin azonban azt mondta: ő nem cserél tábornagyot hadnagyra. A Russia Beyond jelentése szerint Sztálin jól tudta, hogy fia nem szabadul majd a fogságból, és le fogják lőni, hiszen inkább meghal, minthogy elárulja országát. Ennek ellenére sem tett azonban semmit.
Jakov Joszifovics Dzsugasvili végül 1943. április 14-én halt meg 36 évesen. Korábban azt állították, hogy az árammal védett kerítésnek rohant, hogy kioltsa életét, sokak szerint pedig depressziója miatt lett öngyilkos, de olyan elméletek is születtek, miszerint véletlenül, szökés közben ment neki a kerítésnek. Mások azt állították, hogy egy német katona lőtte le, a postdami konferencián bemutatott dokumentumok szerint pedig parancsmegtagadás miatt lőtték le.
Sztálin 13 éves lányt ejtett teherbe
Sztálinnak két házassága között is volt több viszonya, méghozzá egy kiskorú, szibériai lánnyal is, akit kétszer is teherbe ejtett. Mivel Lidia Pereprygina még nem lépte át a 14 éves beleegyezési korhatárt, annak ellenére sem beszélhetünk valódi kapcsolatról, hogy állítólag kölcsönös beleegyezésről volt szó. Sztálin kihasználta Lidiát, aki teljesen belehabarodott a hírhedt diktátorba.
A 35 éves Sztálin egy 13 éves lánnyal kezdett viszonyt: Lidia Perepryginát kétszer is teherbe ejtette, végül elhagyta
A 35 éves Sztálin teherbe ejtett egy kiskorú, szibériai lányt. Leszármazottjaik ma is élnek.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- történelem
- szerelmi háromszög