Sokan rossz kapcsolatban élnek, de nem is sejtik - A legelső figyelmeztető jelek a kutatás szerint

Több kutatást összegezve állapították meg, milyen jelek figyelmeztetnek rossz minőségű kapcsolatra.

A rossz kapcsolat előjelei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A párkapcsolat az élet minden területére, még a mentális és fizikai egészségre is kihat, így nagyon fontos fenntartani a hosszú távú viszonyok boldogságát és a felek elégedettségét.

Egy kutatás során azt vizsgálták, hogy mik azok a faktorok, amik befolyásolják a kapcsolat minőségét, és 43 vizsgálatot összesítve sikerült megállapítaniuk azt, hogy mik azok a tényezők, amik előre jelzik, megmutatják azt, hogy rossz viszonyban él valaki.

A rossz kapcsolat figyelmeztető jelei

Az első csoportba a párkapcsolati tényezőket osztották, ezek magát a kapcsolat milyenségét mutatják meg. 

Nem elköteleződő partner: ha valaki tudja, hogy a párja hosszú távra tervez vele és a kapcsolattal, az a biztonság és a stabilitás érzését kelti benne. Ha azonban úgy érzi, hogy a másik fél lábbal kint van a viszonyból, és ezen kell aggódnia, akkor a viszony megsérül.

A megbecsülés hiánya: az egészséges kapcsolatokban a felek szerencsésnek érzik magukat, hogy a párjukkal lehetnek. Ha ez nincs így, és alacsony a kölcsönös megbecsülés, a viszony szenvedésre van ítélve.

Alacsony szexuális elégedettség: ha a szexuális élet nincs rendben, a kapcsolat minősége nagy valószínűséggel romlik. A szeretkezések minősége fontosabb, mint a mennyiség, a kutatások alapján ugyanis az összebújások gyakorisága kevésbé volt összefüggésben a viszony minőségével.

Elégedetlen partner: jó érzés tudni, hogy a partner boldog a kapcsolatban. Ha viszont boldogtalannak, elégedetlennek tűnik, az sok kérdést és bizonytalanságot felvet, a szerelem jövőjét, egészséges mivoltát illetően.

Sok konfliktus: a sok veszekedés egyszerűen elszívja a kapcsolatból az örömöt és a boldogságot.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Rideg, nem reagáló partner, aki nem érti meg társát: egy érzékeny társ megérti a másikat, tiszteletben tartja a gondolatait és az érzéseit még akkor is, ha nem ért vele egyet. Nagyon rossz, ha az ember úgy érzi, párja nem érti meg, nem tiszteli őt.

A második csoportba az egyéni tényezőket sorolták.

Az élettel való elégedetlenség: ha valaki általánosan boldogtalan, akkor valószínűleg a romantikus kapcsolatát is inkább negatívan látja majd.

Depresszió: a depressziós emberek általában gyengébb minőségű kapcsolatról számoltak be. Ez az összefüggés azonban fordítva is igaz. A rossz kapcsolatok ugyanis hozzájárulnak a depresszió kialakulásához. 

Negatív hatások: más negatív érzelmek, mint például a sok harag vagy az ingerlékenység is a kapcsolat rosszabb minőségéhez kapcsolódnak. De itt is ugyanaz a helyzet, mint a depressziónál. A rossz viszony is hozzájárulhat a negatív érzelmekhez.

Kötődési stílusok: mind a szorongó, mind az elkerülő kötődési stílusok erősen előre jelzik a kapcsolat rossz minőségét. A szorongó kötődésű személy gyakran attól tart, hogy partnere elhagyja őt, az elkerülő kötődésű pedig ügyel arra, hogy ne engedje túl közel a társát.

Hogy lehet javítani a kapcsolatot?

A fenti eredmények mellett azt is sorra vették a Psychology Today oldalán, hogy mit érdemes tenni a kapcsolat javítása érdekében. Jó ötlet például fejleszteni az egymás iránti megbecsülést, gyakorolni kell az odafigyelést, illetve meg kell próbálni úgy tekinteni a másikra, mint a kapcsolat elején. Érdemes dolgozni a szexuális életen is, ki kell deríteni, mi elégíti ki a partnert, és őszintén kell beszélni a témáról. De apró kedvességekkel is jobbá tehető a viszony.

A feleknek meg kell találniuk az örömöt az életükben, mindennap keresniük kell valamit, ami boldoggá teszi őket. Az esetlegesen fennálló depresszió kezelése szintén rendkívül fontos, ha pedig nincs változás, a feleknek érdemes megpróbálni a terápiát is.

A boldog kapcsolat jelei

Az emberek néha hajlamosak azt hinni, hogy a boldog kapcsolatok egyik fő ismertetőjele az, hogy nincsenek nagy veszekedések, esetleg csak kisebb nézeteltérések, és a felek szinte sosem haragszanak egymásra. Pedig valójában ez egyáltalán nem igaz. Arra, hogy a kapcsolat egészséges, erős és hosszú távú lesz, egészen más jelek utalnak. Olyanok, melyeknek sokan nem is tulajdonítanak nagy jelentőséget. Pedig ha az alábbiakat mind tapasztalja a pár, akkor az egyértelműen ezt mutatja.

Nem a veszekedések hiánya mutatja, hogy boldog a kapcsolat - Teljesen más jelek utalnak rá

Ha ezek mind jelen vannak a felek között, szinte biztos, hogy boldog kapcsolatban élnek.

Elolvasom
Ezt is szeretjük