Öt gyermeke előtt ölte meg a magyar férfi 39 éves élettársát – Évente 50 nő lesz családon belüli erőszak áldozata
Magyarországon havonta legalább három nőt meggyilkol a párja. Ma van a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja.
1981 óta a mai napon, november 25-én tartják a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját. Ezen a napon ölték meg ugyanis a Mirabal nővéreket – a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit – Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára.
A nők ellen világszerte követnek el nemi erőszakot, családon belüli erőszakot, valamint az erőszak egyéb formáit a mai napig, és rengetegen esnek gyilkosságok áldozatául is.
A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja
Évente 50 nő lesz családon belüli erőszak áldozata
A nők ellen elkövetett erőszakról, bűncselekményekről igen kevés a statisztika itthon, a kutatások jórészt 2017–2018-asak, illetve 2011-ből vannak még részletesebb adatok. A Mérce közlései szerint a közkeletű adat alapján hetente egy nő életét követeli a családon belüli erőszak, ami évente nagyjából 50 áldozatot jelent, pontos adatokat azonban egyik hivatalos szerv sem ad közre nyilvánosan.
A KSH szerint a hozzátartozók sérelmére elkövetett erőszakos bűncselekményekről, a bántalmazásról rendelkezésre álló statisztikai adatok alapján – a magas látencia miatt – csak következtetni lehet a probléma súlyosságára.
2011-ben például közel 6400 hozzátartozók sérelmére elkövetett erőszakos bűncselekményt regisztrált az igazságügyi statisztika. Ebből 98 volt az emberölések száma, az összes eset 1,5 százaléka. A hozzátartozók sérelmére elkövetett erőszakos bűncselekmények esetében a bűnelkövető és a sértett kapcsolata alapján megállapítható, hogy minden második párkapcsolati jellegű cselekmény volt (3169), azaz azt a volt vagy jelenlegi házastárs vagy élettárs sérelmére követték el.
De a nokjoga.hu kiemeli: Magyarországon az elérhető statisztikák szerint havonta legalább három nőt meggyilkol a férje vagy a volt férje, élettársa vagy volt élettársa, barátja vagy volt barátja, alkalmi partnere. A police.hu-n és a hírportálokon egyre kevesebbszer jelennek meg ezek a gyilkosságok: az elmúlt években évi 15-20 esetről jelent meg hír. Azonban a statisztikák azt mutatják, hogy ennél jóval több áldozat van.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az oldal legutóbbi, 2018-as adatigénylése alapján 2017 novembere és 2018 júniusa között – nyolc hónap alatt – 27 nőt gyilkolt meg olyan férfi, akivel alkalmi vagy tartós kapcsolatban állt a gyilkosság idején vagy azt megelőzően.
Magyarországon a rendőrség adatai szerint 2009-ben a megölt nők 51,2 százalékát – vagyis 43 nőt –, másik rendőrségi forrás szerint 76 százalékát – vagyis 64 nőt – partnere ölte meg. A partnerük által megölt férfiak bírósági aktáiból az esetek 80 százalékában tudható, hogy a nő elkövetővé válását hosszan tartó súlyos feleségbántalmazás előzte meg a férfi részéről.
A gyilkosságok okai és a rendőrség hozzáállása
A Mérce oldala szerint a bántalmazások és a gyilkosságok mögött legtöbbször a féltékenység áll. Azonban attól függetlenül, hogy történt-e bármiféle megcsalás, fontos leszögezni: semmi, így a féltékenység és a szerelem sem lehet oka a gyilkolásnak. És bármi is történt, a hasonló tragédiákat nem lehet megmagyarázni, nem lehet az áldozatra fogni, hiszen semmilyen eset, semmilyen viselkedés nem válthatta volna ki az elkövetőből a bántalmazást.
A hatóságokhoz forduló áldozatok gyakran nem kapnak szakszerű segítséget, ugyanis a legtöbbször közönnyel és cinizmussal találkoznak, sokszor pedig áldozathibáztatással is akár, így sokan inkább nem is mernek segítséget kérni. A magyar hatóságok és az igazságszolgáltatási szervek gyakran igen kevés tudással rendelkeznek a nők elleni erőszak működéséről, megelőzéséről és az áldozatvédelemről, ezért is lenne fontos az érzékenyítés, a képzés. Ahogyan a Mérce is idézi, az Országos Kriminológiai Intézet 2019-es tanulmányában többek közt a következő kijelentések szerepelnek:
- (…) Általánosságban elmondható, hogy a rendőrségek a kapcsolati erőszak bűncselekményét és az esetleges halmozatokat (tipikusan kiskorú veszélyeztetése, magánlaksértés, hamis tanúzásra felhívás, zaklatások) — kevés kivételtől eltekintve — egyáltalán nem ismerik fel még úgy/akkor sem, hogy annak tényállási elemeit maguk rögzítik a kezdő iratokon, összefoglaló jelentésekben, előterjesztésekben, egyéb iratokban.
A tanulmány arra is felhívja a figyelmet: az sem ritka, hogy a rendőrség „semmiféle tájékoztatást nem nyújt a sértettek részére (távoltartás, anyaotthon, áldozatvédelmi és krízisközpontok igénybevételi lehetősége stb.), sőt ameddig lehet, próbálnak távol maradni a családi veszekedésektől — ezzel pedig a hatóságok magukat tartják távol a sértettekről és nem az elkövetőt.” Az esetek jó része pedig nemhogy a bíróságig, de a rendőrségig sem jut el.
A meggyilkolt nők megrázó történetei
A 16 Akciónap a Nők Elleni Erőszak Ellen a NANE Egyesület, társszervezetei és a téma iránt elkötelezett más szervezetek, szereplők, magánszemélyek számára is kiemelt időszak minden évben. A NANE idén is a Néma Tanúk Felvonulással nyitotta a programsorozatot szombaton, mely során megemlékeztek az elmúlt évben párkapcsolati, családon belüli erőszak során megölt nőkről. Az áldozatok történeteit röviden fel is olvasták, az alábbiakban ezek közül idézünk mi is röviden néhányat.
Nyíregyháza, 2024. január 18–20.: Judit, élt 39 évet
Élettársa bántalmazta, a nő ebbe belehalt. A férfi a tettét öt kiskorú nevelt gyermeke jelenlétében követte el, majd a lakásban több napra felügyelet nélkül hagyta a gyerekeket a nő testével. Segítséget is az egyik gyerek hívott. A kapcsolatban a férfi többször bántalmazta a nőt. Egy hónappal az eset előtt az áldozat a rendőrségtől kért segítséget, mert a férfi súlyosan bántalmazta és bezárta; emiatt nyomozás is folyt.
Budapest, XIV. kerület, 2024. február 7.: Ismeretlen nevű nő, élt 69 évet
Fia olyan súlyosan bántalmazta, hogy a nő ebbe belehalt. A férfi a tette után begyógyszerezte magát. Az áldozat holttestét a lánya találta meg. A hírek szerint az elkövető korábban is bántalmazta az anyját, amiért alig két héttel a gyilkosság előtt első fokon felfüggesztett börtönre ítélték, emberölés kísérlete miatt.
Tamási, 2024. március 26.: K. Mária, élt 52 évet
Volt férje megölte. A pár kapcsolata 2019-ben megromlott. A férfi a nőt rendszeresen bántalmazta, volt, hogy ebbe közös fiukat is bevonta; a nőt és annak új partnerét is bántalmazással, megöléssel fenyegette. Ezekért több év börtönt kapott, amiért bosszút esküdött. Öt héttel a nő megölése előtt szabadult. Az áldozat ekkor távoltartást kért, amit az ügyészség is támogatott, de a bíróság elutasította a kérelmet.
Tiszaújváros, 2024. május 15.: Kitti, élt 34 évet
Élettársa megölte. A férfi a kapcsolatban rendszeresen bántalmazta a nőt, a hírek szerint az ölés előtt pár héttel a kezét is eltörte. A bántalmazásról a helybeliek is tudtak. A nő a gyerekeivel és a tettes velük élő nagybátyjával épp tervezett elköltözni egy másik albérletbe, hogy megszabaduljanak a férfitól. Az elkövető a 10, 12 és 14 éves gyermeke anyját ölte meg, tette után magával is végezni akart.
Budapest, XX. kerület, 2023. január: Gabi, élt 43 évet
Férje bozótvágó késsel bántalmazta; a nő később a kórházban belehalt a sérüléseibe. A kapcsolatban a férfi többször bántalmazta a nőt, megöléssel is fenyegette. A nő félt, ezért nem szólt a rendőröknek. A szomszédok a hírek szerint hallották a gyakori „veszekedéseket”. A férfi óvodás lánya rendszeresen járt hozzájuk.
A fenti tragikus történetek is jól mutatják, hogy a hatóságok megfelelő hozzáállásával sokszor megelőzhetőek lettek volna a gyilkosságok. A NANE a 16 Akciónap keretén belül ezért emlékezteti a döntéshozókat és a hatóságokat is, hogy kötelességük és felelősségük a nők elleni erőszak áldozatait megvédeni, az elkövetőket megbüntetni, az erőszakot megelőzni.
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.
„Az utolsó, amit a nemi erőszak után szeretne, hogy egy rendőr is kiröhögje” - A NANE tagjaival Soós Andrea beszélgetett
Soós Andrea a Femina podcastjában a NANE Egyesület tagjaival beszélgetett többek közt a nőket ért erőszakról, bántalmazásról, és arról, hogy hová fordulhatnak segítségért az áldozatok.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
- erőszak
- nők elleni erőszak
- nők elleni bűncselekmények
- világnap
- nane
- bántalmazás
- gyilkosság
- Lélek&Test
OLVASD EL EZT IS!
- erőszak
- nők elleni erőszak