6 mondat, amit csak a nárcisztikusok használnak a pszichológusok szerint – Ezekre figyelj beszélgetéskor

Pszichológusok árulták el, melyek azok a mondatok, állítások, amelyek szinte csakis a nárcisztikusok szájából hangzanak el.

6 mondat, amit csak a nárcisztikusok használnak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők saját személyiségüket mások rovására, mindenek fölé helyezve imádják, érdeklődésük központi tárgyaként kezelik. A nárcizmus egyébként az önmaguk iránt érzett erőteljes szégyen- és elégedetlenségérzetéből táplálkozik.

Az egyébként a szakértők szerint valamilyen szinten mindenkiben jelen van, és ez teljesen normális. Az egészséges mértékű nárcizmus pozitív, hiszen minden embernek szüksége van önszeretetre, ez viszont ilyenkor kiegyensúlyozott lelki és mentális állapot mellett van jelen. A túlzott nárcizmus, illetve a nárcisztikus  személyiségzavar esetén azonban az illető lenéz másokat, bizonyítani akarja fölényét, és jellemző rá az egoizmus és az erőteljes dominancia is. Pontosan ezért másképp viselkednek, és másképp is beszélnek: a következő mondatok szinte csak az ő szájukból hangzanak el.

A nárcisztikusok mondatai

„Mindenki egyetért velem, neked is kellene.”

Dr. Dan Neuharth pszichoterapeuta szerint a nárcisztikusok jól ismerik a számok, a többség erejét, ezért is vetik be ezt a mondatot. Azt érik el vele, hogy a másik kirekesztettnek érezze magát amiatt, mert a többiek nem értenek vele egyet, így próbálják befolyásolni és meggyőzni, hogy álljanak melléjük.

Amikor ezt csinálják, ragaszkodj a véleményedhez, ne hagyd magad, és tudatosítsd, hogy a döntéseidet az alapján kell hoznod, amit gondolsz, és nem azért változtatni rajtuk, mert más máshogy áll a dolgokhoz.

„Tudom, hogy igazam van, hacsak nem tudod bizonyítani az ellenkezőjét.”

A szakértő szerint azért használnak hasonló kijelentéseket, hogy ne nekik kelljen bizonyítani az állításaikat, hanem a beszélgetőpartnerüknek az ellenkezőjét. A taktika arra szolgál, hogy leszívják a másik energiáját, megvédjék pozíciójukat, és elérjék, hogy az illető feladja a beszélgetést, a vitát. Ha ilyen helyzetbe kerülsz, ne hagyd, hogy lenyomjanak, és igenis konfrontálódj – legalábbis akkor, ha fontos témáról van szó.

A cikk az ajánló után folytatódik

„Teljesen elment az eszed, hogy így gondolod.”

Gyakran megkérdőjelezik a másik logikusságát, józanságát, hogy elfedjék az igazságot, elbizonytalanítsák őt, mert nem akarják beismerni zavarodottságukat, vagy meg akarják bontani a hatalmi egyensúlyt. Elérik, hogy az illető kételkedni kezdjen magában, és azt érezze, hogy a gondolatai nem elég hitelesek, és kevésbé érvényesek.

„Túlérzékeny vagy.”

A nárcisztikusok címkézést használnak az érzéseid vagy reakcióid elutasítására és lekicsinylésére. Ennek az egyik gyakori módja, hogy túlérzékenynek neveznek, hogy érvénytelenítsék az érzelmeidet, és azt éreztessék, hogy túlreagálsz valamit, illetve hogy nem tűnsz racionálisnak.

Ilyenkor fontos, hogy tudasd velük: nincs igazuk, és tisztában vagy azzal, hogy minden érzelmed, gondolatod jogos, érvényes. A szakértő szerint a legjobb, ha megmutatod nekik, nincs hatalmuk feletted.

„Nem látod, hogy nincs időm erre?”

Dr. Ramani Durvasula pszichológus szerint a nárcisztikusokra jellemző az empátiahiány, és gyakran semmibe veszik mások kéréseit, szükségleteit. Ezt a mondatot általában azért használják, hogy felsőbbrendűségüket, önmaguk fontosságát hangsúlyozzák, és azt üzenjék, hogy az ő idejük sokkal fontosabb, mint a tiéd. Ismételd el, hogy elfogadod, hogy elfoglaltak, de emeld ki azt is, hogy milyen fontos lenne beszélni az adott ügyről, témáról.

„Nem akarom, hogy minden rólam szóljon, de…”

Ez a mondat klasszikus példája a nárcizmusnak, a nárcisztikus személyiségek ugyanis mindig önmagukra összpontosítanak. Dr. Durvasula szerint arra használják, hogy magukra tereljék a hangsúlyt, a szót, és közben megpróbálják ezt leplezni. Ilyenkor érdemes visszaterelned a szót az eredeti témára, és nem szabad hagynod, hogy mindig ők legyenek a középpontban.

Az egyperces rejtvény, amit a pszichopaták tudnak csak megfejteni - A tiktoker videóját 7 millióan látták

A nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizált tiktoker szerint a rövid feladványra leginkább csak a pszichopaták számára egyértelmű a helyes válasz.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük