5 toxikus mondat, ami úgy hagyta el a szádat, hogy észre sem vetted
Az alábbi mérgező mondatokkal seperc alatt jelentős csorbát ejthetsz szerelmi és baráti kapcsolataidon egyaránt.
Kinek van szüksége fegyverekre, ha léteznek szavak is? - szól a popkultúrában gyakran felidézett kérdés. Az emberi léthez szervesen hozzátartoznak hibáink, baklövéseink is. Nemcsak tettekkel, de kimondott szavakkal is súlyos károkat okozhatsz - ezt pedig nem csupán saját tapasztalatainknak köszönhetően, de számos fájdalmas történelmi példából is tudhatjuk.
Nézzük, melyek azok a kijelentések, amelyek reflexszerűen, gondolkodás nélkül elhagyhatják a szádat, és akár maradandó, a kapcsolatodat később negatívan befolyásoló lelki sérüléseket is okozhatsz velük.
Mérgező mondatok a kapcsolatban
„Ez nem nagy ügy”
Főként párkapcsolati viták során kerül elő az alábbi kijelentés, amely során az egyik fél elbagatellizál egy történést. Legyen szó bármilyen megmérettetésről, amelyen a másik fél éppen keresztülmegy a magánéletében, vagy miközben épp a karrierlétrát mássza meg: hajlamosak vagyunk azt saját élethelyzetünkkel párba vagy éppen ellentétbe állítani.
Tipikus példa, hogy ha egy szerelmi viszonyban az egyik fél olyasmit tesz, ami számára elhanyagolható, viszont párjának az rosszulesik, nehezen dolgozza fel - akár a múltbéli sérülései vagy a személyisége, érzékenysége okán. A helyes megközelítés az, ha elhagyod a lekicsinylő szófordulatokat, és higgadtan megbeszélitek a problémát, majd közösen eldöntitek, mekkora is az a bizonyos ügy.
„Ha így érzed, akkor lehet, hogy szakítanunk kellene”
Tini korunk párkapcsolatainak slágermondata, amelyet nem érdemes a felnőttlétbe magunkkal hurcolni. Gyakran a viták hevében halljuk ezt a frázist, amely a belső frusztrációnak a kitörése. A veszekedés feloldása sikertelen, a kompromisszumkötés folyamata döcög, így a másikhoz vágjuk a fenti, mérgező mondatot.
Javasolt megfogalmazni egyenként, hogy milyen érzések kavarognak a felekben, és mi váltotta ki azokat. Felvázolhatsz megoldási alternatívákat, legsúlyosabb esetben számba veheted a kapcsolat lezárását is, azonban a passzív-agresszív frázisokat tanácsos elkerülni.
„Pont olyan vagy, mint anyukád”
Vagy éppen apukád. Az egyik legsértőbb mondat, ami elhagyhatja hirtelenjében úgy a szád, hogy észre sem veszed, a másik félnek azonban megrendülhet a bizalma benned ezáltal - persze főként akkor, ha bántó szándékkal jelentjük ki. Gyermekkori és szülőkkel kapcsolatos traumákat rengetegen hordoznak, elég csak abba a puszta ténybe belegondolni, hogy kis hazánkban különböző okoknál fogva mintegy 350 ezer csonka család él.
Ha a párod meghív a családi fészekbe, és úgy dönt, hogy bemutatja neked a szüleit, mindenképp bóknak, pozitív visszacsatolásnak veheted. Vigyázat, párunk szülei sem tökéletesek: megfigyelhetsz viselkedési mintákat, motívumokat, amelyek - egyébként természetes módon - felidézhetik szíved választottjának szokásait, személyiségét.
Célszerű a nevén nevezni a problémát a sértő hasonlítgatások helyett - már csak azért is, mert lehetséges, hogy még nem ismerjük behatóan, milyen berögződéseket hordoz magával párunk fiatalkorából.
„Én előre megmondtam”
Megeshet, hogy néha felveszed a mindentudó pszichiáter és életbölcs szerepét, amikor barátaid, ismerőseid ballépéseivel szembesülsz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A konstans tanácsözön helyett ismerkedj meg a másik fél meghallgatásának tudományával. Ha úgy érzed, mesélj saját tapasztalataidról, amelyek egyengethetik őt az útján. Érdemes elkerülni a pökhendi megmondóember szerepét, hiszen előfordulhat, hogy az ismerősöd a saját bőrén szeretné megtapasztalni a szóban forgó élethelyzetet, kihívást.
„Felejtsük el”
Az egyik leggyakoribb malőr az emberi kapcsolatok dinamikájában a reflexió hiánya. Sűrűn jelentik ki párok, hogy jobb veszekedni néha egy kiadósat, mintsem az örök - és olykor irritáló - csend langyos vizében ázni, az oldalak és érvek ütköztetésének és a kompromisszumkeresésnek a teljes hiányában létezni.
A heves vitákkal azért csak óvatosan, hiszen minden esetben célravezetőbb a higgadt, megfontolt érvütköztetés, beszélgetés. Nem szabad hagyni, hogy az apró tüskék gerendákká nőjenek, illetve a szőnyeg alá söpört piszok kitüremkedjen. Aggályaidnak hangot kell adni, nem pedig elfojtani azokat - ezáltal a kapcsolatod őszinte lábakon állhat, és tartósabbá, szorosabbá is válhat.
Derítsd ki, mi az a 6 apró jel, ami arról árulkodik, hogy mérgező kapcsolatban élsz!
Vannak olyan ártalmatlannak tűnő jelek, melyekre mindenképpen oda kell figyelni.
6 apró jel, hogy mérgező párkapcsolatban él valaki - Sokan észre sem veszik
Vannak olyan ártalmatlannak tűnő jelek, melyekre mindenképpen oda kell figyelni.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- személyiség
- párkapcsolati probléma