Ha ezt csinálod a kutyáddal, erősebben fog kötődni: sokkal jobb lesz a kapcsolatotok

Néhány egyszerű trükk erősíti a kötődést a kutyusoddal.

A kutya kötődésének erősítése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem mindig jön vissza a kutyusod a behívásnál, nem figyel rád, nem kér a társaságból, vagy nem engedelmeskedik a kéréseidre? Bár számos lehetséges magyarázat állhat a háttérben, akár egészségügyi okok, mentett ebeknél akár korábbi bántalmazás vagy alulszocializáltság miatt kialakuló viselkedészavar, gyakran előfordul, hogy egyszerű kötődési problémák állnak fenn.

Az etológiai kutatások tanúsága szerint a gazda és kutya kapcsolata kötődési mintázataiban nagyon hasonló az anya és gyermek kapcsolatához, hasonló kötődési viselkedések figyelhetők meg kutyáknál a gazda irányába, többek közt a közelség, a kontaktus keresése, fenntartása közben. A kötődési hiányosságok esetén a kapcsolat megfelelő tudatossággal nagyban javítható.

A kutya kötődésének erősítése

Bár a kutyus hátterétől, temperamentumától, egyéniségétől is függ, milyen módszer válik be, az állatorvosok, kutyatrénerek egyetértenek abban, hogy néhány trükköt érdemes lehet kipróbálni a kapcsolat erősítése érdekében. Az együtt töltött minőségi idő kulcsfontosságú a probléma orvoslásában, enélkül lehetetlen vállalkozás a kötődés javítása, a ráfordított energia azonban garantáltan megtérül. Nem csak kölyökkutyánál működhetnek, a tévhittel ellentétben egy mentett, felnőtt kutya is képes az erős kötődés kialakítására gazdájával.

Jenn Fiendish kutyaviselkedés-szakértő szerint azonban sokan már a túlzott elvárásoknál hibázzák el, egy félős, szorongással küzdő kutyát hagyni kellene a saját tempójában közeledni az interakció, simogatás, összebújás erőltetése helyett, és mindig teret engedni az elhúzódáshoz. Ez a nulladik lépés lehetne a kötődés erősítése felé: ismerd meg a kutyád, és igazítsd hozzá az elvárásokat! Azt javasolja, tanuld meg a testbeszédét olvasni, és azt se feledd el, hogy a minőség fontosabb a mennyiségnél a gyakorlásban is.

A napi rutin mindennél többet ér a kutyusodnak. A következetes ütemtervbe beletartozik az etetés, a rendszeres séta, gyakorlás, játék, ezek kiszámítható ismétlődése erősíti a gazdiba vetett bizalmat. Nem hiába mondják: a kutyus a rítusokból tudja, hogy szereted.
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary
A kommunikációban is legyél következetes, az ismert parancsszavakhoz, hívószavakhoz, mozdulatokhoz ragaszkodj, így sokkal érthetőbb leszel számára, így a kutyus gyorsabban tanul, hiszen akkor képes teljesíteni valamit, ha pontosan tudja, mit akar tőle a gazdája.
Fotó: Thanasis Zovoilis / Getty Images Hungary
Az engedelmes gyakorlatok, trükkök sokat javítanak a figyelem és a kapcsolat minőségén, segítenek egymásra hangolódni, növelik az önbizalmatokat. Taníts meg néhány egyszerűt a kutyának, dicsérettel és jutalomfalattal gyerekjáték lesz. Az alapvető parancsok ráadásul a mindennapokban, séták során, vendégfogadásnál is hasznosak.
Fotó: Cavan Images / Getty Images Hungary
Ha a kutyusod és te is kedved leled a tanulásban, akár különböző sportokat is kipróbálhattok együtt, kezdve a klasszikus agilitytől a dog dancingen és a szimatmunkán át az emberkereső tréningig.
Fotó: s5iztok / Getty Images Hungary
Ha egyébként is jársz sportolni, futni, kirándulni, ne hagyd otthon a kutyusodat: az együtt végzett tevékenység a legjobb csapatépítő program lesz. Feltéve, hogy a kutya aktivitási szintjével is összhangban van az adott mozgásforma.
Fotó: alexei_tm / Getty Images Hungary
A rendszeres közös játék ugyancsak mélyíti a kötődést. Ezt is igazítsd a kutyus temperamentumához: nem mindegyikük rajong az apportért, lehet, hogy a kötélhúzással sokkal jobban célt érsz, amellyel ráadásul a feszültséget is gyorsan levezetheti.
Fotó: Jetta Productions/Walter Hodges / Getty Images Hungary
Simogasd úgy, ahogy ő szeretné! Ha a kutyusod különösen igényli a testkontaktust, néha bújjatok össze a kanapén, vagy figyeld meg, mit szeret vakartatni magán. Ki a füle, ki a mellkasa, a hátsója vagy a hasa dörzsölését kedveli jobban, néhány masszázsfogás elsajátítása is hasznos lehet, még a feszültségoldásban vagy a fájdalomcsillapításban is.
Fotó: raquel arocena torres / Getty Images Hungary
A környezetgazdagítás igazi áldás, ha a kutyusoddal mélyítenéd a kapcsolatot, miközben szellemileg is lefárasztanád. A szimatszőnyegtől a tölthető játékokig sok mindent bevethettek, de akár egy összegyűrt papírlapokkal teli dobozba is rejthetsz néhány szem tápot. A kézből etetés egyébként ugyancsak erősíti a kötődést.
Fotó: Lenti Hill / Getty Images Hungary
Beszélj a kutyushoz - akkor is, ha nem érti! Dr. Carley Faughn kisállatviselkedés-szakértő és kutató szerint az emberi hang is segíthet a stressz csökkentésében kutyusoknál, ezért azt javasolja, beszélj, akár olvass fel kedvencednek nyugtató hangon, ezzel is építed a kapcsolatotokat.
Fotó: kozorog / Getty Images Hungary

(Képek: Getty Images Hungary.)

Nézz tovább: mentett kutyusok az örökbefogadás után

A sovány, beteg és elhanyagolt kutyusokból gyönyörű, vidám és mosolygós eb válik, ha szerető emberekhez kerülnek, akik megadnak nekik mindent, amire csak szükségük van.

Mit tesz a kidobott, elárvult kutyákkal a szeretet? Képeken mutatjuk, hogy változtatja meg őket a biztonság

Nézegess képeket!

Elolvasom

DOGZ Fesztivál 2025
Ingyenes családi- és kutyás fesztivállal várunk május 1-jén, a Városligeti Nagyréten!
Kattinson a részletekért.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük