Nőgyűlöletre uszít a TikTok - A legsebezhetőbb tiniket célozza az algoritmus

Szakértők az extrém tartalmak valós életben gyakorolt hatására figyelmeztetnek.

Közösségi oldalak nőgyűlöletre uszító algoritmusai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legnépszerűbb közösségi oldalak, így a TikTok által is használt algoritmusok egyre több nőgyűlölő tartalmat mutatnak a felhasználóknak. Ami még ijesztőbb, hogy az ezekben mutatott agresszív viselkedés az iskolai udvarokon is megjelenik, és egyre inkább normális viselkedésnek számít. 

A közösségi oldal algoritmusa nőgyűlöletre uszít

A Guardian a University College London és a Kenti Egyetem közös felmérésének eredményeit ismertette, melyben a kutatók a TikTok algoritmusát vizsgálták. A felmérés ötödik napján azt látták, hogy négyszeresére nőtt az oldal által javasolt különböző nőgyűlölő, extrém tartalmak száma. A kutatás vezetője, dr. Kaitlyn Regehr szerint a káros tartalmak és nyelvezet mára elfogadottá vált a fiatalok körében. Az pedig, hogy milyen online tartalmakat néznek, nagyban befolyásolja a viselkedésüket az offline térben is. A fiatalokra leselkedő egyéb veszélyekről korábbi cikkünkben tudhatsz meg többet. 

verekedő fiúk
Fotó: Inside Creative House / Getty Images Hungary

A kutatásban azt is megfigyelték, milyen személyiségű fiúk fogadhatják el leginkább a radikális nézeteket. A felhasználókkal folytatott interjúk alapján különböző személyiségű profilokat hoztak létre, akiket olyan eltérő témák érdekeltek, mint a férfiasság vagy a magány. Majd végignézték, hogy a TikTok milyen videókat ajánlott nekik a regisztrációt követő egy hétben. Eleinte csak a profilban beállított témák jelentek meg, de öt nap után megnégyszereződött a nőgyűlölő videók száma, amikben tárgyiasították vagy épp szexuális zaklatásnak tették ki a nőket. 

Az erőszakos videók a szórakozás részei

Szintén ijesztő tendencia, hogy ezeket az erőszakos videókat játékos formában mutatták be a fiataloknak, így azok számukra egyszerűen a szórakozás részévé váltak. Számos iskolaigazgató is aggodalmát fejezte ki ezekkel a tartalmakkal szemben, hiszen az általuk közvetített erőszak az iskolák udvarain is gyakran megjelenik. 

A cikk idézi az öngyilkosságot elkövető Molly Russell emlékére alapított Molly Rose Alapítvány tanácsadóját, Andy Burrowst is, aki szerint a TikTok algoritmusa tudatosan káros tartalmakkal bombázza a fiatalokat, és akár pár nap alatt veszélyes, az egészségükre káros videókat mutathat nekik. Burrows ezért a helyi médiahatóságtól, az Ofcomtól szigorú fellépést követel ezekkel a veszélyes algoritmusokkal szemben. 

Mennyit telefonozik egy tinédzser ma Magyarországon? Egy kamasz napját követtük az online térben

Manapság már szinte lehetetlen a kamaszoknak kikerülniük a közösségimédia-felületek tartalmait, a reális cél ezért a negatív hatás mérséklése, illetve a tudatosabb internethasználat lehet.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük