Sokan hiszik, hogy ez a jó párkapcsolat kulcsa, de a pszichológus szerint egyáltalán nem szükséges
Párkereséskor az ember hajlamos ezt figyelni a másikban, pedig hosszú távon nem nyom annyit a latban.
A vonzalomnak sok oka lehet, ezek egyike a hasonló érdeklődési kör, hobbi. De valóban szükséges a közös pont ahhoz, hogy kialakuljon a kötődés? Mennyire hasznos, és mennyiben árt az, ha az ember magához hasonló társat keres?
Biztos neked is megvan az az érzés, amikor elmész egy buliba, találkozol valakivel, aki a kedvenc együttesed pólóját viseli, vagy ugyanazokon a vicceken nevet, mint te. Egy apró közös érdeklődési pont remek táptalaja lehet egy tartalmas beszélgetésnek - és a vonzalom érzése ilyenkor, mint egy felrázott szénsavas üdítő, úgy tör fel az emberben.
Segít a vonzalomban, de nem garantálja a tartósságot
Ezt hívják vonzalom-hasonlóság elméletnek. Az ember hajlamos azokat a férfiakat, nőket preferálni, akikkel van közös pont. Charles Chu, a Bostoni Egyetem Questrom School of Business menedzsment és szervezetek docense egy tanulmánysorozatban tesztelte azokat a feltételeket, amelyek meghatározzák, hogy vonz-e az adott illető, avagy nem.
Chu úgy találta, hogy az egyik döntő tényező az, amit a pszichológusok csak önesszencialista érvelésnek neveznek. Ez az a jelenség, amikor az egyén azt képzeli, hogy van valami mély belső magjuk vagy lényegük, ami meghatározza identitásukat. Amikor tehát a potenciális párnak van egy közös tulajdonsága, az egyén hajlamos arra a következtetésre jutni, hogy ez igazolja a világról alkotott közös kis valóságukat.
Chu kutatása szerint annak során, hogy az ember magához hasonló egyéneket preferál, kizár rengeteg potenciális partnert, ez pedig korlátozhatja, kivel alakít ki kapcsolatot. Pedig, ha belegondolsz, attól, hogy a másik nem ugyanazt a zenekart, politikust vagy könyvet szereti, még működhettek jól együtt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szinglik hajlamosak párkereséskor a saját énképükkel kitölteni partnerük elméjét, ez pedig gyakran félreértésekhez és alaptalan feltételezésekhez vezet. Chu a kutatás során négy vizsgálatot állított össze, amelyek mindegyike a barátkozás - vagy ellenségszerzés - különböző aspektusait volt hivatott feltárni. A vizsgálat első részében a résztvevők egy kitalált személyről - Jamieről - hallottak információkat. Jamie az alanyokkal ellentétes véleményen volt sok olyan megosztó témáról, mint az abortusz, az állatkísérletek vagy a halálbüntetés. A vizsgálat végén Chu megkérdezte, hogy mit gondolnak Jamie-ről, majd őket is kikérdezték ugyanazokról a témákról.
Az eredmények arra engedtek következtetni, hogy minél inkább úgy vélte a résztvevő, hogy szilárd a világról alkotott képe, annál inkább vonzódott Jamie-hez - feltéve, ha osztotta a véleményét. A második vizsgálat során azt figyelték, hogy ez a vonzalom akkor is fennmarad, ha a céltémák kevésbé fajsúlyosak. Ahelyett, hogy olyan megosztó kérdéseket tett volna fel, mint az abortusz, Chu arra kérte a résztvevőket, hogy becsüljék meg a kék pontok számát egy papírlapon, majd Jamie-t és a résztvevőket is kategorizálta, mint túl- vagy alulbecslőket. Az eredmények ugyanazt adták, mint az első vizsgálatban, a szimpátia az ugyanazt válaszolók között alakult ki.
Chu az ezt követő kísérletben különböző tulajdonságokat jelölt meg, például hogy tetszik-e az egyénnek egy bizonyos festmény. A tulajdonságokat lényegesnek vagy nem lényegesnek jelölte meg. A vizsgálat során Chu hangsúlyozta, hogy ha a saját lényegüket helyezik előtérbe, amikor valaki mást ítélnek meg, az pontatlan értékeléséhez vezethet. A docens szerint van egy kulcsfontosságú feszültség az eredményekben, ami a való életben is jellemző. Egyrészt az emberek mindenáron közösséget keresnek, aminek tagjaival osztozhatnak hobbijukban, érdeklődési körükben. Ugyanakkor ezáltal kirekesztenek rengeteg embert, ami így megosztottságot és korlátoltságot okoz.
7 jel, hogy nincs meg a kémia - Olvass tovább!
Ez az a spontán kialakuló szikra, az a kölcsönös, erőteljes vonzalom, amiben a feromonok is közrejátszanak, és ami megalapozza a két ember közti kapcsolatot.
7 jel, hogy nincs meg a kémia két ember között: már az elején figyelmeztetnek
Már az első randevúkon észrevehető a kémia hiánya: ezek a jelek utalnak arra, hogy nincs meg az a bizonyos szikra a felek között.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)