Így kérdezz, hogyha őszinte és tartalmas beszélgetést szeretnél a másikkal - Sokaknak okoz nehézséget
Néhány jól megfogalmazott és figyelmes kérdéssel meg tudod nyitni egy őszinte beszélgetés kapuját.
A kérdések helyes feltevése vagy a jó kérdések megtalálása gyakran nagyobb problémát okozhat, mint megválaszolni azokat. Egy régóta tartó kapcsolatban ez még nagyobb kihívás lehet, hogyha úgy érzed, kifogytál a kérdésekből. A másikkal való tartalmas beszélgetéseknél végtelenül fontos, hogy figyelemmel és nyitottsággal legyen az ember a másik fél felé. De milyenek a jó beszélgetésindító kérdések, hogyan lehet őszinte és izgalmas témákat előcsalogatni?
A kérdésfeltevésnél - főleg, hogyha két ember kapcsolatát érinti - fontos, hogy ne félj az esetleges kritikától, nehezen megemészthető válaszoktól vagy egy hosszabb és mély beszélgetés megnyitásától. A közös fejlődés és megismerés útja, hogy a saját gyengeségek is előtérbe kerülnek. Ugyanakkor a visszacsatolás és megerősítés ugyanúgy helyet kap, fontos a másik számára kifejezni az értékét és erősségeit.
Kérdések tartalmas beszélgetésekhez
A jó kérdések alapja, hogy valódi, a kapcsolatot megismerni vágyó témákat érint, így mindenkinél egyedi lehet. Ennek ellenére vannak olyan témakörök, amik szinte mindenkit érintenek, és ezekből gyűjtöttünk össze 15 olyan kérdést, amikre nem is olyan egyszerű válaszolni. A szeretetteljes és bizalmas hozzáállás adja az alapját az ilyen beszélgetéseknek, és utána tovább is erősíti ezeket az értékeket.
A kérdések vonatkozhatnak konkrétan a másik ember múltjára, jelenére és jövőjére, amely feltárja az egyéni motivációkat, félelmeket, sikereket, és van lehetőség az emlékek felelevenítésére. A másik filozófiai, erkölcsi és érzelmi szabályairól is sokat megtudhatsz az ilyen kérdések mentén, és ezáltal a közös értékrendről is.
- Van bármi, amit megbántál vagy megváltoztatnál a múltadban? Ha igen, akkor mit és miért? Ha nem, akkor miért nem?
- Milyen címet adnál az életed mostani fejezetének? Elégedett lennél-e ezzel a leírással?
- Mi az, amit a jövőben mindenképpen szeretnél meglépni, de rettenetesen félsz tőle?
A barátságokban a reflexiók és a kritika is megjelenik, ami által fejlődni lehet. A barátok ismerik az ember személyiségét, problémáit, erősségeit és félelmeit. Az ilyen erős kapcsolatok fenntartásához elengedhetetlen a tartalmas beszélgetések megléte.
- Volt olyan pillanat, amikor haragudtál rám, vagy csalódtál bennem, de nem mondtad el nekem? Mit szerettél volna, ha másképpen csinálok? Miért nem mertél szólni nekem?
- Mikortól tudtad, hogy ez a barátság köztünk meg fog maradni? Szerinted miért tudunk kitartani egymás mellett?
- Szerinted mi volt a legmélyebb pontja a kapcsolatunknak, és te hogyan élted meg?
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A társasági összejövetelek jó alkalmat kínálnak arra, hogy önismereti kérdések is előkerüljenek. Egy csoportban az azonnali visszajelzés rengeteg új perspektívát adhat az egyénnek. Van lehetőség arra is, hogy a másikat megtámogasd, reagálj a saját magával kapcsolatos gondolataira. Ez megvalósulhat családban, barátok közt vagy éppen ismerkedési fázisban lévő társaságoknál is. Türelmesen és figyelmesen hallgass végig mindenkit, és igyekezz kapcsolódó kérdéseket feltenni.
- Mi az, ami a leginkább feldühít?
- Mi az, amit szerinted az emberek mindig félreértenek veled kapcsolatban?
- Mi az a tulajdonság, amit egy számodra nem szimpatikus emberben is képes vagy elismerni?
Családi körben sokszor nem könnyű nyugodt és tartalmas beszélgetéseket kezdeményezni, de minden csak gyakorlat kérdése. Az emberek vágynak a kapcsolódásra, a megértésre és a figyelemre. Ha családon belül nem mersz ilyen mély témákat behozni, akkor az is egy kiváló téma lehet, amit körbejárhatsz egyedül vagy másokkal. Ha mégis megpróbálnád, akkor van néhány kérdés, ami segíthet ebben.
- Ha egyetlen napot újraélhetnél az életedben, melyik lenne az?
- Mi volt a legrosszabb tanács, amit valaha kaptál, és amit adtál?
- Kihez érzed magad a legközelebb a családban, és kivel szeretnél közelebb kerülni?
A párkapcsolatokban van, hogy a kezdeti megosztási fázis után elhalnak a mélyebb beszélgetések. Nem a vágy múlik el, hogy beszélgess, inkább a szokás kopik ki. Ebben az esetben is vannak jól irányzott kérdések, amik fejlesztik és előreviszik a kapcsolatot, közelebb hozzák a másikat.
- Mit gondolsz, mi az a terület, ahol fejlődhetnénk közösen, amiben nem vagyunk most erősek?
- Szerinted mi az, amiben sokat tanultunk egymástól?
- Volt olyan pillanat, mikor úgy érezted, hogy szükséged van rám, de én nem voltam ott neked?
A néha kényelmetlen vagy szorongató kérdések fel tudnak hozni olyan mélyebb tartalmakat, amik megértésével fejlesztheted önmagad, jobban megértheted a másikat vagy önmagad szerepét a társas kapcsolataidban. Ha érdekel, hogy hogyan és mit kérdezz a család legfiatalabb tagjaitól, akkor olvasd el a cikkünket a gyerekekkel való kommunikációról is.
Ezt csinálják beszélgetés közben a magas érzelmi intelligenciájú emberek - 3 viselkedés, ami kiemelkedő EQ-t jelez
A Harvardon végzett kutató szerint a magas EQ-jú emberek máshogy beszélgetnek. Elárulta, mi különbözteti meg őket a többiektől.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)