6 furcsa, szigorú szabály a Japán iskolákban - Nagyon mások az elvárások, mint itthon
Nem csupán az egyenruha viselése kötelező a japán iskolákban. Minden diáknak szigorú szabályokat kell betartania.
Természetes, hogy a különböző kultúrákban eltér az etikett, és más-más viselkedést várnak el az emberektől. Előfordul azonban, hogy egyes szabályok igencsak szokatlannak tűnnek mások számára. Az Európában élők például biztos, hogy meglepődnek a japán iskolák előírásain.
Japánban egyébként is akadnak furcsaságok, és még az iskolai szabályok sem átlagosak. Nem csupán az egyenruhát várják el, de nem mindegy például az sem, milyen a lányok haja, milyen fehérneműt viselnek, de a szerelmi kapcsolatok is tiltottak az oktatási intézményekben. A szabályokkal a rendet, a tisztaságot és az egyenlőséget szeretnék erősíteni.
A lányoknak kötelező a fehér alsónemű
A lányok csak fehér alsóneműben járhatnak iskolába, méghozzá állítólag azért, hogy biztosíthassák és ellenőrizhessék a legnagyobb fokú higiéniát az iskolákban. A fehérneműt egyébként a tanárnők gyakran a nap elején egy külön szobában meg is nézik.
Elvárás a hasonló frizura
A japán diákok nem is álmodozhatnak a feltűnő vagy divatos hajszínekről, hajviseletekről. Az ország intézményeinek körülbelül felében az egyenes, fekete frizura az elvárás, hiszen a legtöbb japán emberé hasonló, ha pedig valakinek nem ilyenek a tincsei, az bonyodalmakat okozhat. A hajszínezés alapvetően tiltott, előfordul, hogy világosabb hajszín esetében felszólítják a diákot, hogy bebizonyítsa, haja eredeti árnyalatú. Ezt például szülei igazolásával, illetve gyermekkori fotó bemutatásával teheti meg. A göndörítés természetesen szintén tilos, a visszafogott copf viszont még megengedett, sőt van, ahol kötelező is, ha valakinek a vállig érőnél hosszabb tincsei vannak.
Szabályok persze a fiúkra is vonatkoznak: nekik a rövidre vágott fazon az előírás, de az alul rövid, felül hosszabb vágást nem tolerálják, ezt ugyanis a lázadók, bűnözők frizurájának tartják.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tilos a smink, a körömlakk és az ékszer
Ezek után talán nem meglepő, hogy a lányok számára sem a smink, sem a körömlakkozás nem megengedett. Az iskolák arra törekednek, hogy diákjaik külseje hasonló legyen, és senki ne lógjon ki a sorból. Azt akarják, hogy a fiatalok ne a megjelenésükre koncentráljanak, így minden osztályban van sminklemosó arra az esetre, ha egy tanuló festett arccal érkezne. Ha így történik, a tanárok azonnal eltávolíttatják vele a sminket. Ugyanezen okból az ékszereket sem tolerálják.
Tiltottak a szerelmi kapcsolatok
Az persze elkerülhetetlen, hogy a diákokban érzelmek ébredjenek egymás iránt, de ezek bármiféle megnyilvánulása tilos az iskola területén belül. A tanulók számára tiltottak a párkapcsolatok, mivel a tanárok úgy vélik, túl fiatalok még ehhez. Persze titokban biztos szövődnek szerelmek, de a tanulóknak eszébe sem juthat ezt mutatni az intézményekben: szó se lehet kézfogásról vagy pusziról a folyosókon.
Nem vihetnek otthonról ebédet
Az általános iskolai diákok nem vihetnek magukkal ebédet, mindenkinek kötelező a menzán étkeznie. A közös ebéd szinte egy program, az oktatás része, így senki nem maradhat ki belőle, sőt sok helyen a tanárok azt sem engedik, hogy a gyerekek otthagyják a felszolgált ételt. Sokszor igyekeznek bűntudatot kelteni a kicsikben a pazarlás miatt.
Az iskolát a diákok takarítják
A japán iskolákban ritkán látni takarítókat, a munkát ugyanis a tanulók végzik el. Az osztálytermek, a folyosók és a mosdók tisztán tartása is az ő feladatuk, illetve arra is ügyelniük kell, hogy a tábla legyen mindig letörölve. Így a diákok megtanulják, hogy tisztaságot hagyjanak maguk után.
Észak-Korea bizarr törvényei
Észak-Koreában a polgárok életét az istenként tisztelt nagy vezér, Kim Dzsongun hihetetlenül szigorúan korlátozza, fő célja pedig az emberek ellenőrzése és hatalmának, státuszának fenntartása. Arról már írtunk, hogy lakástűz esetén például a portrékat kötelező először kimenteni, illetve hogy a büntetések három generáción át öröklődnek, de ezeken kívül is vannak még furcsa törvények Észak-Koreában: az alábbiak bár rendkívül szokatlanok, megsértésük súlyos vétségnek számít.
Észak-Korea 4 egészen furcsa és bizarr törvénye: van olyan nap, amikor mosolyogni is tilos
Az észak-koreai diktatúrában hihetetlen szigor uralkodik. Rendkívül szokatlan törvények is életben vannak, megszegésük pedig súlyos büntetéseket von maga után.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- ismerkedés
- észak-korea