Sok ember érez a jelenben nosztalgiát a vintage fotók, tárgyak és ruhadarabok iránt. Egy letűnt korszak hangulatát őrzik, és sokakat megérintenek.
Nemcsak életérzések, történelmi pillanatok is sűrűsödnek egy-egy ilyen fotóba, legyen szó a második világháború végét ünneplő, elsöprő felszabadultságról vagy egy búcsúcsókról katona és szerelme közt.
A világ 8 leghíresebb csókja
Ha a "csók" és "leghíresebb fotó" kifejezésekre gondolunk, az első asszociáció, ami megjelenik, valószínűleg válogatásunk nyitóképe. Alfred Eisenstaedt a Times Square-en volt egy eseményen, mely V J Day néven vonult be a történelembe, ami a "Victory over Japan", azaz a Japán feletti győzelem napjának rövidítése. 1945. augusztus 14-én a tömeg éppen izgatottan várta a Japánnal vívott háború befejezésének bejelentését, amit végül Harry S. Truman amerikai elnök tett meg hét órakor. Egy tengerész lelkesedésében gátlástalanul megcsókolt egy számára teljesen idegen fogorvosasszisztens-nőt a pillanat hevében.
Nem ez az egyetlen emlékezetesebb csók a fotográfia történetében. Összegyűjtöttünk még hetet ezenkívül.

Eisenstaedt elmondta, hogy nem volt lehetősége megismerni a szereplőket és a részleteket, mert gyorsan változó eseményeket fotózott az ünnepségen. Csak 2012-ben azonosították a párost, akik George Mendonsa és Greta Zimmer Friedman voltak. Friedman úgy nyilatkozott utólag, hogy ez nem egy romantikus esemény volt, csupán a háború utáni felszabadultság pillanata, amiben a tengerész teljesen váratlanul csókolta.

"Csók a Hotel de Ville-nél" címmel a fotót Robert Doisneau párizsi fotós készítette 1950-ben. Mint kiderült, a pillanatképnek tűnő, tökéletes fotó megrendezett volt, és a képen látható párt felbérelt modellek alkotják. Ez nem teszi kevésbé romantikussá vagy megindítóvá az alkotást. A fotó nagyszerűségét valószínűleg az adja, hogy a képet szinte kettévágja a mozgó tömeg, míg a centrumban a csókolózó pár mozdulatlanul áll, ezzel reprezentálva azt a jelenséget, mikor szerelmesen úgy érzi az ember, hogy megáll az idő.

A fotón Marlene Dietrich, a legendás német színésznő és énekesnő csókol meg egy háborúból visszatért amerikai katonát, 1945-ben. Ez a második fotó, amely a világháború végét övező felszabadultságot és örömöt tükrözi. Dietrich náciellenes volt, és 1939-ben vált amerikai állampolgárrá.

A fotót Elliot Erwitt készítette 1955-ben. Festői kaliforniai tengerparton a visszapillantótükörben látjuk a csókolózó házastársakat.

Szilveszter éjszaka New Yorkban. 1950-ben készítette Jay Maisel. Amerikában hagyomány a szilveszter éjféli "újévi csók".

A fotót Párizsban készítette Edouard Boubat 1975-ben. A jelenet és a pár emlékeztethet minket akár az Álom luxuskivitelben című ikonikus film szereplőire is.

"Az opera csókja" című képet Párizsban készítette Robert Doisneau 1950-ben. Ő az a fotográfus, aki válogatásunk második, világhíres képét készítette. Itt is alkalmazza a technikát, melyben csupán a pár áll egy helyben, és a tömeg körülöttük mozgásban van. A jelenetet a párizsi környezet, a háttérben az opera gyönyörű épülete még szebbé teszi.

Egy pár a Penn Állomáson búcsúcsókot vált, mielőtt a férfi elindul a háborúba. 1943-ban készítette a fotót Alfred Eisenstaedt, ugyanaz a fotós, aki a válogatás első képét készítette. Egy nagyon szomorú és bensőséges pillanat szemtanúi vagyunk, olyannyira, hogy úgy érezheti az ember, nem is "szabadna" ezt látnia.
Képek forrása: Instagram/ photogstory; Instagram/ loverofthepast; Instagram/ viintageheart