18

Csak felnőtteknek!

Az általad letölteni kívánt tartalom a hatályos jogszabályok szerint a kiskorúakra káros hatással lehet. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz ne férjen hozzá kiskorú, használj szűrőprogramot!

Az exférjem a barátom

Tippek válás után

A válás után egyáltalán nem kötelező rosszban lenni. Ha gyerekek vannak, akkor pedig kötelező jóban lenni. Hogyan oldjátok meg?

Korábban úgy gondolták, ha az egykori házasfelek kapcsolatban maradnak egymással a válás után is, akkor az nem normális, hanem valamilyen feldolgozatlan belső konfliktus jele. Napjainkban azonban a szakértők egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a volt házastársak pozitív és a mindennapokban is működőképes kapcsolatának, különösen akkor, ha a két exnek közös gyermekei is vannak!

A jó kapcsolat segít higgadtan újraszervezni mindkét fél életét a válás után, illetve a gyerekeknek is módjuk adódik, hogy mindkét szülővel kiegyensúlyozott kapcsolatot ápoljanak.

Törekedjetek jó „munkakapcsolatra”!

Mindkét félnek hasznos - bármennyire is nehéznek tűnik ez -, ha jó munkakapcsolatra törekszik a másikkal válás után.

Próbálj meg úgy tekinteni volt házastársadra, mint egy munkatársra, akivel bizonyos munkákat együtt kell végezned, és a közben felmerülő problémákat is meg kell oldanotok! Tudatosítsd magadban, hogy a vádaskodás és a kritika a válás után már úgysem változtat semmin, csak újabb konfliktusokat teremt! Így talán könnyebb lesz egy feszült helyzetben megőrizni a higgadtságot. Elváltatok, nincs értelme háborúzni egymással!

Hasznos lehet, ha megállapodtok, hogy a válás utáni beszélgetéseitekben csak az aktuális problémára összpontosítotok, és nem beszéltek érzelmekről, korábbi konfliktusokról. Olykor az is segít, ha megegyeztek egy problémakezelési sémában.

  • A probléma közös meghatározása.
  • Lehetséges megoldási módok felsorolása.
  • Az egyes megoldási lehetőségek előnyeinek és hátrányainak megvitatása.
  • Egy közösen elfogadható megoldási mód kiválasztása.
  • Cselekvési terv készítése.
  • A terv megvalósítása.
  • Az eredmény értékelése.

A szülők kapcsolata egymással

Az elválás feloldja ugyan a házastársi kapcsolatot, a gyermek-szülő kapcsolatot viszont nem, ami a sírig tart.

A gyermeknek joga van mindkét szülőhöz! Ezt általában a bíróság is figyelembe veszi. A szülők válás utáni kapcsolattartása tehát valamilyen szinten elkerülhetetlen. Nem is tenne jót a gyermekeknek, ha egyik szülő megpróbálná eltiltani a másiktól, vagy szándékosan megnehezítené a vele való kapcsolattartást.
A szülők a válás után is együtt felelnek a gyermekek neveléséért és fejlődéséért, ami sokkal zökkenőmentesebb, ha mindkét szülővel kapcsolatban állnak.
Ha tehát volt házastársaddal készülsz a gyermekeitekről beszélgetni, akkor alaposan készülj fel erre! Majd világosan add elő az álláspontodat, mutass kompromisszumkészséget, és hozz pontosan körülhatárolt, mindkettőtök számára elfogadható döntéseket! Általában könnyebb, ha a kisebb fajsúlyú kérdésekkel és problémákkal kezditek, ha semleges helyen találkoztok, és a beszélgetés hossza - legalábbis az első időben - nem haladja meg a harminc percet.

Volt házastársad lakásában viselkedj úgy, mint egy vendég, tiszteletben tartva, hogy ez az ő otthona! Fontos, hogy a gyerekeket távol tartsátok a konfliktusoktól! Ügyeljetek arra, hogy ne feketítsétek be előttük a másik szülőt!

Segíthet a mediátor

Ha különösen feszült a kapcsolat, akkor a válás utáni első időszakban találkozzatok semleges helyen egy pártatlan harmadik személy - mediátor - jelenlétében! Ő irányítsa a beszélgetést tárgyilagos kérdésekkel, amelyek nem engednek teret vádaskodásnak vagy érzelmi kitöréseknek! Ha mégis agresszív megnyilatkozásokra kerülne sor, akkor a mediátor le tudja állítani a beszélgetést, és józanul emlékeztethet a fizikális vagy verbális erőszak esetleges következményeire: rendőrségi feljelentésre, bírósági eljárásra, a gyermekek helyzetére.

Jó tanácsok

  • A kapcsolattartást ne használd ki arra, hogy folytasd vele a korábbi konfliktusokat!
  • Ne avatkozz be feleslegesen a másik szülő nevelésébe! Legyél toleráns nevelési céljai és stílusa iránt! Nem áshatod alá a tekintélyét!
  • A gyerekek előtt ne kritizáld a másik szülő életstílusát!
  • Ha a gyerekek haragszanak a másikra, és őt teszik felelőssé a válásért, akkor ne erősítsd meg őket a haragjukban!
  • Egyik fél se akarja a gyerekeket a maga pártjára állítani, mert akkor azok lojalitási konfliktusba keverednek!
  • Ne használd a gyereket kémnek vagy üzenetközvetítőnek! Ha a másik szülő elleni tiszteletlenségre buzdítod, akkor egy napon azt tapasztalhatd, hogy hozzád is ugyanolyan tiszteletlenül viszonyul!

A válás utáni élet minden szempontból eltér az élet korábbi szakaszától. Sok mindent újra kell gondolni és szervezni.

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tudatos és fegyelmezett hozzáállással azonban elérhető, hogy a fájdalmak és sérülések a lehető legalacsonyabb szinten maradjanak.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük