Életüket kockáztatják, hogy eljussanak a suliba: képeken a világ legveszélyesebb iskolába vezető útjai
Se iskolabusz, se mamataxi nincs ezekben a kolumbiai és indonéz falvakban.
Hazánkban és tőlünk nyugatabbra nem ritka, hogy a gyerekeket még felső tagozatos korukban, sőt akár középiskolában is autóval fuvarozzák a szülők hétköznap reggelenként. Sokan félnek a városi forgalomtól, illetve attól, hogy esetleg rossz szándékú emberekkel találkozhatnak a gyerekek útközben.
Vannak azonban a világnak olyan részei, ahol az iskolába vezető úton egészen más veszélyek leselkednek a gyerekekre. Egyes falvakban Kolumbiában, a Fülöp-szigeteken és Jáva szigetén nem csupán egy kalandtúrával ér fel bejutni az iskolában, de kifejezetten életveszélyes.
Veszélyes utak az iskolába
Kolumbia - a Rio Negro folyó felett
Egy esőerdőkben megbúvó, apró kolumbiai falu gyerekei számára két út kínálkozik, melyen bejuthatnak a legközelebbi város, Acacías iskolájába. Vagy egy kétórás túrát tesznek a hegy oldalán, vagy egy 800 méter hosszú és 230 méter magasan kifeszített acélkötélen jutnak át a kanyon felett.
A kisebb gyerekeket gyakran zsákban viszik át a szülők vagy testvéreik, a nagyobbak már egyedül is közlekedhetnek. Iskolába menet, a levegőben szárnyalva akár a 90 km/h-s sebességet is elérhetik. A Rio Negro folyó feletti hegy elszigetelt tetején élő családok számára nem újdonság ez a közlekedési forma, a veszélyes útvonalat évszázadokkal ezelőtt a bennszülöttek is használták - akkor még kenderkötélen keltek át a kanyon felett.
Fülöp-szigetek - gumitömlővel a folyón
A Fülöp-szigeteken a Manilától keletre eső Rizal tartomány egy aprócska falvában élő gyerekek felfújt gumitömlővel kelnek át a folyón, hogy iskolába mehessenek. De a folyón való átjutás előtt még reggelente legalább egy órát gyalogolnak az iskoláig.
A természet erejének kiszolgáltatott helyzetükből adódik, hogy ha megárad a folyó, kénytelenek kihagyni az órákat, ilyenkor nem tudnak átkelni. A közösség már kérte a függőhíd felállítását az önkormányzattól, melyen mind a gyerekek, mind a felnőttek könnyebben és biztonságosabban juthatnának be a városba.
Jáva szigete - vízvezetéken egyensúlyozva
Az Indonéziai Jáva szigetének lakossága 137 millió, ami azt jelenti, hogy a világ legnépesebb szigete, és az egyik legsűrűbben lakott hely a világon. Jáva két faluját, Surót és Plempungant egy vízvezeték köti össze.
Sok diák rövidebb út gyanánt használja ezt a több mint 100 méter magasban függő, 30 méter hosszú vízvezetéket, azt mondják, így több kilométernyi gyaloglást spórolnak meg. A vékony fapalló csak egy kicsivel szélesebb, mint a rajta átkerékpározó fiú biciklijének a kereke. A látvány pedig nem csupán a mi szemünknek ijesztő, sajnos a vízvezeték elég rozoga, és nem is erre a célra készült. A gyerekeknek, bár rövidítenek, még így is körülbelül 5 km-t kell gyalogolniuk vagy biciklizniük, hogy eljussanak az iskolába.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Zhang Jiawan-i iskolások
Zhang Jiawan egy aprócska kínai falu a Badagong-hegyen, ahol a lélekszám alig éri el a száz főt, és mindössze egyetlen, a hegyoldalnak támasztott, több méter hosszú létrán keresztül lehet kijutni a faluból. El, az iskolába is.
Nap mint nap az életüket kockáztatják, hogy eljussanak az iskolába: van, akinek nem jut felhőtlen gyerekkor
Nézegess képeket!
Elolvasom