„Először a gyerek, utána minden más” - Ezért baj, ha nincs idő a párkapcsolatra
Gyakorlati tanács szakértőktől, ha nincs időtök egymásra a gyerek mellett.
Egy gyermek érkezésével a párkapcsolat is rengeteg átalakuláson megy keresztül, amihez nem könnyű alkalmazkodni, jelentősen igénybe veszi a szülők erőforrásait. Éppen ezért fontos, hogy a leendő szülők lehetőség szerint a párkapcsolatukat már korábban megerősítsék, így az a kiszámíthatatlanabb élethelyzetekben is működni tud.
Hiszen a párkapcsolat minősége a család minden tagjára hat, beleértve a gyerekeket is. A párkapcsolati nehézségek, problémák pedig nem kerülhetők el, de megoldási lehetőségek mindig vannak. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány Párkapcsolat vagy szülőség című kiadványában hazai pszichológus és családterapeuta szakemberek elemzik a magyarországi helyzetet, és a párkapcsolatot erősítő tippekkel is szolgálnak. Ezekből szemezgettünk egy kicsit. A teljes kiadványban megtalálod a legfontosabb segítő szervezetek és szakemberek elérhetőségét is.
A magyarok jellemzően nehezen kérnek segítséget
A tabusítás, legyen szó bármilyen témáról, még mindig nagyon sokszor előforduló jelenség. Nem kell messzire menni, mindenkinek van tapasztalata ezzel kapcsolatban. A legtöbben nem szeretjük kiteregetni a szennyest, megosztani másokkal, ha valami problémánk van, azt meg főleg nem, ha valamire nem tudjuk a választ - vagy esetleg még durvább: hibáztunk! Fokozottan igaz ez a párkapcsolatokra, párkapcsolat és szülőség témájára.
Először a gyerek, utána minden más
A kiadvány készítése során megkérdezett hazai pszichológusok, pár- és családterapeuták tapasztalata azt mutatja, hogy a szülők elsősorban gyermekükkel kapcsolatban fordulnak szakemberhez, és csak ezután következik, hogy párkapcsolati nehézségek okán keresnek támogatást. A párok kevéssé nyitottak párkapcsolati nehézségeikről beszélni, pedig téma bőven van.
Tippek, ha nem akartok külső segítséghez fordulni
- Beszéljetek őszintén és nyíltan az érzéseitekről akkor is, ha nehéznek érzitek a mindennapokat!
- Hallgassátok meg figyelmesen a másikat! Beszéljétek meg együtt a gyakorlati kérdéseket is! Ide tartozik, hogy ki milyen háztartási teendőket vállal, milyen legyen a munkamegosztás kettőtök között.
- Gondoljátok át közösen, hogyan tudnátok többet törődni a másikkal, és fektessetek ugyanannyi energiát az együtt és a külön töltött időbe is!
- Egységben az erő! Tekintsetek csapattársként egymásra, osszátok fel úgy a szerepeket, hogy abban mindketten jól érezzétek magatokat!
- Töltsetek időt kettesben, a gyerek nélkül is!
Intimitás: tabuvá válik a szülőséggel?
A hétköznapok taposómalmában vagy akár a gyermek születése után a színes szexuális élet megfakulhat, átalakulnak a prioritások. Lehet, hogy megváltozik a saját vagy a párod szexuális igénye, és nem biztos, hogy ugyanazt értitek intimitás alatt. De néhány aprósággal ez is orvosolható:
- Szakítsatok időt egymásra anélkül, hogy közben mással vagy akár a házimunkával lennétek elfoglalva!
- Beszéljetek nyíltan a szexuális igényeitekről, mondjátok ki, mire vágytok, mi okoz örömet, és mi nem!
- Alkossatok közös szexnyelvet, és csak olyan kifejezéseket használjatok, amelyektől egyikőtök sem érzi magát kellemetlenül!
- Beszéljetek arról, hogy hogy szeretitek, ha megérintenek, hogy a legélvezetesebb számotokra a szeretkezés!
- Kérdezzétek meg egymást arról, hogy mi hoz tűzbe titeket, és mit találtok kiábrándítónak!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A közös program ereje - legyen időtök egymásra!
A közösen átélt élmények megszilárdíthatják és elmélyíthetik a kapcsolatotokat, és segíthetnek megerősíteni az összetartozás érzését. Küzdjétek le a mindennapok fáradtságát, menjetek el például együtt szórakozni vagy egy romantikus randevúra, sportoljatok együtt, figyeljetek egymásra, vagy beszélgessetek arról, ami épp foglalkoztat titeket!
- Ha túl sok a teendő, gondoljátok végig: tudtok például segítséget kérni a házimunkák elvégzéséhez, vagy hívhattok néhanapján bébiszittert?
- Tűzzetek ki egy időpontot a naptárban! Válasszatok egy fix randinapot, vagy hetente variálhatjátok a programokat.
- Tervezzétek meg, hogy mik legyenek a szabályok a randi alatt: például beszéljétek meg, hogy kikapcsoljátok-e a telefont, vagy egyezzetek meg abban, hogy bizonyos témákkal nem foglalkoztok!
- A minőség fontosabb, mint a mennyiség. Ha nincs sok időtök, beszéljétek meg, szerintetek mi számít minőségi időtöltésnek! Lehet, hogy találtok valami kreatív megoldást, például együtt reggeliztek, vagy egy órával korábban abbahagyjátok a munkát, hogy élvezhessétek egymás társaságát.
A hosszú, boldog párkapcsolat titka
A százéves Ashraf Mohyeddin és a 109 éves Mohammed például nyolcvan éve szeretik egymást, és a CBC-nek meséltek arról, hogyan csinálták ezt. Nem ők azonban az egyetlenek, akik elárulták, mi a boldog kapcsolat kulcsa: olvasd el a nyolcvan, illetve több mint 75 éve óriási szeretetben élő párok titkait!
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- szerelem
- kapcsolati erőszak