Segítség, maszturbál a gyermekem!

Miért természetes?

Az egészséges fejlődés része, amikor a pici felfedezi a testét. De vajon normális, ha simogatja magát?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gondoskodó és odafigyelő anyukaként szembesülhettél már azzal a látvánnyal, hogy apróságod hozzáér a nemi szervéhez, és ez örömet okoz neki, de számtalan helyzetben érheti őt olyan inger is, aminek hatására merevedése lesz. A legtöbb gyerek azért fogdossa a nemi szervét, mert jólesik neki, és kellemes érzés.

Ez természetes és teljesen normális tevékenység kisgyermekkorban, és az égvilágon semmi szexuális jelentősége nincs. Szülőként azonban zavarba ejtő lehet, amikor maszturbálni látod gyermekedet, különösen, ha az nyilvános helyen történik. A legfontosabb, hogy tudd, nem csináltál semmi rosszat, és a pici nem azért kalandozik a nadrágjában, mert nemi gondjai vannak.

Pelenka és nemi vágy?

Ha kisfiad született, már egészen korán találkozhatsz a zavarba ejtő jelenséggel, amivel egy babánál nem számolna az ember. Ha pelenkázás közben arra leszel figyelmes, hogy a gyereknek néha erekciója van, ne aggódj, ez legalább olyan természetes, mint amikor elkezd pisilni, miközben tisztába teszed. Mégis felmerült benned a kérdés, hogy vajon túl sokszor érsz hozzá ott? Ha annyiszor érinted meg a péniszét, ahányszor szükséges a pelenkázáskor és fürdetéskor a tisztán tartáshoz, az nem lesz túl sok.

A kisfiú erekciója egy érzékeny nemi szerv normális reakciója - éppúgy, mint egy kislány klitoriszának erekciója, ami kevésbé szembetűnő, de valószínűleg ugyanolyan gyakori. A babának lehet erekciója akkor is, amikor a pelenka dörzsöli őt, amikor szopik, vagy amikor fürdeted a kádban. Minden fiúcskának van időnként merevedése - habár a szüleik talán nincsenek tudatában -, azonban egyeseknek gyakrabban, mint másoknak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy máris jól körvonalazott nemi vágya lenne, hiszen még nem alakultak ki a nemek közötti szociális különbségek.

Az első simogatások

Pelenkázáskor nem csak ágaskodó kis nemi szervvel találkozhatsz, hiszen az is igen gyakori, hogy amikor lekerül a pelus, a baba elkezd játszadozni vele. Ha ez jólesik a picinek, akkor csinálni is fogja. Az anyatermészet épp erre épített, amikor a nemi szerveket megalkotta: ha kellemes az érintése, akkor hozzá is nyúl majd. Először a tulajdonosa, aztán végül, ha az idő megérik, a másik nem egyik képviselője - ezzel biztosítva a fajfenntartást.

Akármilyen furcsa számodra belegondolni, a babák szexuális lények születésüktől fogva, vagy pontosabban már a pocakban is. Tudományos kutatások során megfigyelték, hogy a fiúmagzatoknak erekcióik vannak az anyaméhben, így nem csoda, ha egyes gyerekek az első év közepén kezdik felfedezni a szexualitásukat. Akadnak, akik csak az első év vége felé kalandoznak saját testükön, de ez éppen annyira változó, mint a teljes nemi érettség kialakulása.

Mit tegyél?

Ez az érdeklődés elkerülhetetlen és egészséges része a baba fejlődésének, éppúgy, amint az ujjak és a lábujjak iránti elragadtatottság volt korábban. Az ilyen kíváncsiság elfojtására való törekvés - ahogy azt nagyanyáink idejében tették - felesleges, sőt, fejlődési rendellenességeket okozhat.

Akárki akármit mond, sem fizikai, sem pszichológiai értelemben nincs abban semmi ártalmas, ha a babák vagy a gyerekek a nemi szervüket megérintik. Azonban nagyon káros és negatív hatással lehet a jövőben a szexualitására és az önbecsülésére, ha porontyodban olyan érzést keltesz, hogy rosszul viselkedik, ha ilyen játékokkal foglalatoskodik. Ha tabuvá teszed azt, hogy magát érintse, azzal csak olajat öntesz a tűzre. Ha a gyerek elég idős ahhoz, hogy megértse, elmagyarázhatod neki, hogy testének ez a része magánterület, és azzal semmi baj nincs, ha megérinti, de ne tegye ezt nyilvánosság előtt, ezenkívül senki más nem teheti vele ugyanezt.

Mennyire tiszta?
Megalapozatlan az aggodalom, hogy a nemi szervek érintése után a kezecskék nem eléggé tiszták ahhoz, hogy a kicsi szájába vegye ujjait. A nemi szerveken található mikrobák mind a sajátjai, és nem jelentenek veszélyt.

Speciális esetek

Ha porontyod keze elkalandozik, az a legjobb, ha nem veszel tudomást a dologról. Természetesen bizonyos helyzetekben ez a taktika nem a legjobb, történetesen, amikor egy zsúfolt bevásárlóközpontban teszi mindezt. Amennyiben nem akarod, hogy előtted vagy mások előtt kényeztesse magát, vagy fogdossa a nemi szervét, akkor vagy mondd ezt el neki kedvesen, vagy finoman vedd el a kezét, és irányítsd a figyelmét valami másra.

15 tündéri, kézzel készült gyerekjáték

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha azt mondod a gyereknek, hogy ez rossz, vagy nem szabad, akkor esetleg bűntudata alakul ki, és abban a hitben nő fel, hogy a nemi szerve valami rossz dolog, és a felnőttkori szexuális viselkedés visszataszító, titkos dolog. Ha gyakori vagy túlzó módon maszturbál a gyerek, az arra utalhat, hogy boldogtalan, valami stresszeli. Ha erről van szó, beszélni kell a kicsivel, és meg kell találni, hogy mi az, ami aggasztja.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hacsak nem az említett speciális helyzetek valamelyikével találod szemben magad, fontos, hogy elfogadd ezt a jelenséget, és ne akard megakadályozni. Ne felejtsd el, hogy, bár az önkielégítés még mindig társadalmilag tabunak számít, az egészséges fejlődés és önismeret része.

Cikkünk a Park Kiadó Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük