5 érv az esti mesélés mellett: segíti az érzelmi fejlődést, drasztikusan növeli a szókincset
Az esti mese segít kiegyensúlyozott, boldog és empatikus gyermeket nevelni.
Egyre több, az esti mese fontosságáról szóló írás lát napvilágot. Habár sok szülőnek nincs ideje a meseolvasásra, a szakemberek szerint nem érdemes kihagyni ezt a rutint, és a rövid mese is sokkal jobb, mint ha nem is mesélnénk egyáltalán. Ugyanis úgy néz ki, hogy a mesehallgatás nem csak az elalvásban segít a kicsiknek - bár nyilvánvalóan az sem egy elhanyagolható szempont.
A szülők és a gyermekek számára is számos előnnyel jár, ha lefekvés előtt időt szakítanak a mesére. Ehhez nyugodt és csendes környezetet kell teremteni, érdemes a zavaró környezeti hatásokat, pittyegő telefont, a televízió zúgását mérsékelni, hogy kicsi és nagy is maradéktalanul a közös programra figyelhessen. Szakértők szerint nem lehet elég korán bevezetni a gyermekeket a mesék birodalmába.
Elmélyíteni a kapcsolatot
A napi teendők forgatagában az esti mesélés a közös időtöltés és lelassulás ideje. Minőségi együttlét, amikor a szülő és a gyermek csak egymásra és a történetre figyel. Közösen csodálkoznak rá a világ dolgaira a meséken keresztül. Ez segít elmélyíteni a kapcsolatukat is.
Elősegíti a koncentrációt
A mese idejére a kis örökmozgó jó esetben megnyugszik, és figyel, amíg az tart. Persze ez egy hol hosszabb, hol rövidebb fejlődési folyamat eredménye, hiszen a legkisebbektől még nem várható el a koncentrált figyelem. Ahogy nő a mese hossza, úgy tanulnak meg a kicsik is egyre tovább koncentrálni egy adott történetre. A hozzáértők szerint ez az iskolára való felkészülésben is nagyon fontos.
Segíti a szociális és az érzelmi fejlődést
A mesék számtalan tanulsággal szolgálnak a gyermekek számára, nehezebb élethelyzeteken is átsegíthetik őket, hiszen ma már szinte nincs is olyan téma, amiről ne készült volna könyv.
A könyveken keresztül a gyermekek sok olyan dologgal találkozhatnak, amivel a későbbiekben a való életben is. Tanulhatnak például az egymásnak való segítés, a barátság és az őszinteség fontosságáról is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Segít az olvasóvá nevelésben
Pszichológiai kutatások arra a következtetésre jutottak, hogy azok a gyermekek, akiknek a szüleik rendszeresen felolvastak még az iskolába kerülés előtt, nagyobb érdeklődést mutattak az olvasás és a könyvek iránt.
Drasztikusan növeli a szókincset
Egy egyesült államokbeli kutatás kimutatta, hogy már napi egy képeskönyv közös elolvasása hihetetlen mértékben növeli a gyermekek szókincsét. Azok a gyerekek, akiknek ilyen meséket mesélnek, ötéves korukra 1,4 millió szóval többet hallanak, mint azok, akiknél kimarad a meseolvasás.
A korosztálynak megfelelő mese kiválasztása nagyon fontos, az új kiadványokon általában megtalálhatjuk az életkori ajánlásokat is. Természetesen az sem elhanyagolható szempont, hogy a választott mese a szülő számára is élvezetes legyen - szerencsére a mesekönyvek írói általában erre is külön hangsúlyt fektetnek, humoros utalásokat, nyelvi leleményeket elrejtve a felolvasó felnőttek szórakoztatására.
Ezek Magyarország legszuperebb játszóterei: minden országrészből mutatunk különleges helyeket
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- gyereknevelés
- kutatások