A szipuzást ma már krómozásnak hívják - Kihívásként terjed a TikTokon
Újabb veszélyes kihívás terjed a TikTokon: több kamasz is belehalt már a krómozásba.
Hazánkban a rendszerváltást megelőző évtizedekben „kábítószerezésnek” a szipuzást tekintették. A zárva lévő határok miatt gyakorlatilag a szerves oldószerek belélegzése volt az egyetlen drog. Az 1989-ben megkezdődő rendszerváltás után viszont már itthon is könnyebb volt különféle (kevésbé büdös) drogokhoz jutni, így azt hihettük, hogy mér kiment a divatból. Úgy tűnik azonban, hogy az egykor „nyomordrog”-nak tekintett szipuzás krómozás néven tér vissza a TikTokon, és a fahéj- vagy épp a mosókapszula-kihíváshoz hasonlóan ez is rendkívül veszélyes. Akár halálos is lehet.
Mi az a krómozás?
A krómozás - "chroming" - szénhidrogén-alapú vegyszerek - például festékek, oldószerek, aeroszolos termékek, tisztítószerek vagy benzin - belélegzését, inhalálását jelenti. A tüdőbe belélegzett vegyi anyagok bejutnak a véráramba, melynek révén eljutnak a test különböző szerveihez, beleértve az agyat is. Az agysejtekre hatva eufóriát, szédülést, álmosságot, hallucinációt és egyéb tüneteket okoznak. De nem csak rövid, hanem hosszú távú hatásai is ismertek:
- Idővel a krómozás megváltoztathatja az agy idegsejtjeit, memóriaproblémákat és tanulási zavarokat okozhat, valamint pszichiátriai rendellenességek kialakulásához vezet - mondja dr. Kelly Arbor-Johnson toxikológus a parents.com-nak.
Amellett, hogy az agyat károsítják, szívproblémákat, tüdőgyulladást, fulladást, vesekárosodást is okozhatnak. A benzoltartalmú szerek (például egyes festékek, ragasztók és oldószerek) belélegzése pedig növeli a rák kockázatát is.
Addiktív és halálos lehet
A krómozás kifejezés körülbelül 2009 óta létezik, de a közelmúltban kihívás formájában vált népszerűvé a TikTokon. Az életveszélyes játékba 2023-ban egy 13 éves ausztrál lány, 2024-ben egy 11 éves brit kisfiú halt bele.
Miért a vegyszerek?
Sok fiatal gondolja úgy, hogy mivel a vegyszerekhez (például festékszóróflakonokhoz, hígítóhoz) való hozzájutás egyszerű, ezért a krómozás egy biztonságosabb módja a „magasba jutásnak”, mint a vényköteles gyógyszerekkel való visszaélés vagy az illegális kábítószerek használata. Ez természetesen nem így van, ráadásul addikcióhoz vezetnek.
- Azok a vegyi anyagok, melyeket a kamaszok a krómozás során belélegeznek, az agyra hatnak, és változásokat okozhatnak az agy kémiájában, beleértve a függőséget. A krómozás abbahagyását követően épp ezért elvonási tünetek jelentkeznek, mint például izzadás, szívdobogás, alvászavarok és remegés - magyarázza dr. Arbor-Johnson.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mire figyeljen a szülő?
Mivel egy festékszóróflakon kevésbé kelti fel a szülők vagy a tanárok érdeklődését, mint egy üveg rövidital vagy egy doboz Xanax, ezért nehezebb észrevenni. Emellett a krómozás közvetlen hatásai is múlékonyabbak, mint a drogoké vagy az alkoholé, ami ugyancsak megnehezíti a szülők dolgát. A megelőzésen leginkább a gyerekkel való bizalmi viszony kialakítása segít. Emellett azonban gyanúra adhat okot a lakásban indokolatlanul jelen lévő festékes flakonok vagy éppen egy sűrített levegős porlasztó felbukkanása. A túladagolásra az álmosság, elmosódott beszéd, nehéz járás, szédülés, hányinger hívhatja fel a figyelmet.
Veszélyes TikTok-trend a szülők körében: a tojástörő kihívás vírusként terjed
A szülők kamaszos csínynek gondolják, de sokat árthatnak vele saját gyereküknek.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- kezelés
- tünetek és betegségek