Emeli a koraszülés kockázatát az intim fertőzés: az orvost kérdeztük, mi a teendő

Dr. Oláh Orsolya elmondta, mire és miért kell figyelni.

Intim fertőzés terhesen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy intim fertőzésre mindig megfelelő figyelmet kell fordítani, hiszen nemcsak kellemetlenségeket okoz, de kezelés nélkül hagyva komolyabb, hosszú távú bajt is okozhat a női szervekben.

Kismamaként különösen fontos odafigyelni, felfigyelni a legapróbb jelre is, hogy fennállhat valamiféle probléma, hiszen egy ilyen fertőzés negatív hatással is lehet a terhességre. Dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyászt kérdeztük, miben különbözik a kezelés ebben az időszakban, és mik a tünetek.

Könnyű összekeverni, de elsiklani is felette

A várandósság kilenc hónapja alatt természetes, hogy megnövekedhet a hüvelyváladék mennyisége, amit sok aggódó kismama vél fertőzés jelének.

- Fontos tisztázni, hogy a várandósság alatt szinte mindenkinél fokozódik a hüvelyváladék termelődése. Ennek oka hormonális, funkciója a kórokozók "kimosása" a hüvelyből, ezáltal védve a babát. Ha színtelen vagy csak kissé fehéres és szagtalan, akkor szinte biztos, hogy csak erről van szó.

Vannak azonban jelek, melyekből felismerhető, hogy valóban intim fertőzésről, és nem a várandósság velejárójáról van szó. Mivel egy ilyen fertőzés veszélyes lehet a terhességre, komolyan kell venni:

- Bakteriális vaginózisban a folyás kellemetlen szagú és többnyire szürkésfehér, és bár gyakran más tünete nincs, okozhat még például égő-csípő érzést a szeméremtájékon. A kutatások alapján a bakteriális vaginózis kismértékben növelheti a koraszülés kockázatát, így fontos kezelni, és nem elhanyagolni.

Hogyan kell kezelni?

Kismamaként semmiképpen sem szabad meggondolatlanul nyitogatni a gyógyszerszekrényt, hiszen bizonyos gyógyszerösszetevők negatívan befolyásolhatják a baba fejlődését, súlyos rendellenességet okozhatnak. Betegség, így intim fertőzés esetén is szigorúan követni kell az orvos előírásait. Ilyenkor a kezelés eltér a normál kezelés menetétől:

- Várandósoknál az első trimeszterben enyhe panaszoknál érdemes a hüvely-pH helyreállításával próbálkozni, és a gyógyszereket inkább a második trimeszterre hagyni. Akkor is inkább helyi kezeléssel indítsunk, mint szájon át szedhetővel, és mivel ezek már vényköteles gyógyszerek, a nőgyógyászunk tudja felírni a látott kép alapján.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Különböző fertőzésekről

Milyen fertőzések alakulnak ki gyakran a kismamáknál, és milyen tünetek alapján különböztethetők meg egymástól a fertőzések?

- A gombás fertőzések gyakoriak várandósság alatt, a hormonális környezet hajlamosít rá. Ilyenkor tipikus tünet a vörhenyes duzzadt hüvelybemenet, kis- és nagyajkak és hüvely, égő-csípő érzés és túrós állagú folyás.

Maga a Candida sem az anyára, sem a magzatra nem jelent kockázatot, de a kellemetlen tünetek miatt kezelendő. A clotrimazol hatóanyag tartalmú szereket szoktuk alkalmazni helyileg, ezek vény nélkül is kaphatóak, az eddigi kutatások nem igazoltak semmilyen káros hatást a magzati fejlődésre - mondta a szülész-nőgyógyász.

Nemcsak gombás fertőzés alakulhat ki:

- Fontos megemlíteni még a Trichomonas-fertőzést. Trichomoniazisnál egy egysejtű parazita okozza a panaszokat, például zöldes-sárgás, habos, kellemetlen szagú folyást, viszkető-égő érzést, irritációt. Mivel várandósság alatt kezeletlenül ez is növelheti a koraszülés kockázatát, feltétlenül kezelni kell. Szájon át szedett antibiotikummal kezelhető, fontos, hogy a partner is részesüljön terápiában.

A terhesgondozásnak, bár nem minden intézményben, de sokhelyütt része a Streptococcus-szűrő vizsgálat is:

- A B-csoportú Streptococcus baktériumot külön szűrjük a harmadik trimeszterben a várandósság alatt, mivel szülés alatt megfertőzheti a babát, és számos súlyos szövődményt okozhat, például tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást. Igaz, hogy a kötelező vizsgálatok közül kikerült, de azért a legtöbb intézmény házi protokolljában benne van. A kiszűrt esetekben a kismamákat a vajúdás és szülés alatt intravénás antibiotikummal kezeljük.

Ezt is szeretjük