Miért hazudnak a gyerekek? - A vádaskodással nagy kárt lehet okozni a szakember szerint
A gyerekek hazudnak, a szülők pedig aggódnak értük. De történeteket kitalálni a felnövés része, ezért fontos megérteni, miért hazudnak a gyerekek.
A gyerekek gyakran füllentenek, színezik ki a valóságot, és sok szülőben felmerülhet a kérdés, baj van-e csemetéjével vagy saját szülői képességeivel.
Szerencsére a hazugság mögött legtöbbször ártatlan indokok húzódnak, és sok lépést tehet a szülő azért, hogy ezt jól kezelje, és jó irányba terelje.
A hazugságok lehetséges okai
- A gyerekek sokféle okból hazudhatnak. Szülőként az a fontos, hogy megbizonyosodjon a hazugság mögötti motivációkról. A gyerek hazudhat azért, hogy tesztelje a határokat szülő-gyerek kapcsolaton belül. A hazugság túlzás is lehet, kérkedés formájában. Sok esetben a hazugság a gyerek gazdag fantáziáját tükrözi vissza, és azzal is fontos tisztában lenni, hogy négy-öt éves koruk körül a gyermekek gyakran kiszínezik történeteiket, vagy hóbortos adalékokat adnak hozzá a verbális kommunikációjukhoz. A gyerekek gyakran azért hazudnak, hogy elkerüljenek egy kellemetlen következményt. A hazugság a kívánság beteljesülésének eszköze lehet, vagy annak, hogy megfeleljenek társadalmi normáknak, például ne sértsék meg mások érzéseit. A fiatalabb gyerekek azért is hazudhatnak, hogy ne okozzanak csalódást szüleiknek. A kiskamaszok talán azért, hogy megőrizzék a magánélet érzését, vagy hogy azt érezzék, hogy van valamijük, mint például egy titok, ami csak az övék - magyarázza Brett Roothman klinikai szakpszichológus.
Különbséget tenni a fantázia és a valóság között
- A gyermek életkora és a kitalációk elmondásának körülménye is fontos tényező - állítja Michele Carelse fokvárosi online pszichológus. Nem szabad elfelejteni, hogy minél fiatalabb a gyerek, annál gazdagabb a fantáziavilág, amelyben él. A fiatalabb gyerekek nem tudnak olyan könnyen különbséget tenni a fantázia és a valóság között, mint a felnőttek vagy az idősebb gyerekek. Az óvodáskorban a gyerekek gyakran találnak ki történeteket magukról vagy barátaikról, és ezeket nem szabad hazugságnak tekinteni. Ebben az életkorban a gyerekek még nem sajátították el a jó és a rossz jelentését, sokkal inkább aszerint választják meg cselekedeteiket és válaszaikat, hogy mit szeretnének, vagy mi az, ami az adott pillanatban a legcélravezetőbbnek tűnik. Mikor az óvodások úgy füllentenek, hogy egyértelmű bizonyíték van hazugságukra, szándékuk mögött általában vágyakozó elképzelés - "Bárcsak ne törtem volna el a poharat!" - vagy önvédelem - a büntetés elkerülésének vágya - áll.
Motiváció nélküli hazugságok
Az ismétlődő vagy szélsőséges hazugság azonban nagyon valós problémát jelezhet, amelyben külső segítségre is szükség lehet.
- Ha ismétlődő a hazugság, vagy krónikus hazudozás mintázata jelenik meg azonosítható mögöttes motiváció - például a negatív következmények elkerülése - nélkül, az aggodalomra ad okot, és hasznos lehet, ha a szülők konzultálnak egy pszichológussal, aki képzett és tapasztalt a gyerekekkel való munkában - magyarázza Roothman.
Ezt tilos, ha hazudik a gyerek
Fontos, hogy a szülő ne bélyegezze a gyermekét hazugnak. Ugyanis ezzel akaratlanul is kialakíthat egy nehezen megtörhető, tartós mintázatot a pszichéjében. Nem szabad a gyerekeket megvádolni azzal, hogy hazudnak. Ez egy ellenséges dinamikát hoz létre. Jobb, ha arra biztatja őket a szülő, hogy legyenek vele egyenesek.
Csak azért, mert bevallják, amit tettek, még nem jelenti azt, hogy a szülőnek válaszul el kellene törölni a következményét annak, hogy a gyerek olyat tett, amiről tudta, hogy tilos. Szakértők azt javasolják, hogy a büntetéseket két részre érdemes bontani: elmagyarázni, hogy két napig nem nézhet tévét, amiért engedély nélkül ment el biciklizni, és további három napig azért, mert hazudott róla. Jótanács, hogyha a szülő hazugságon kapja gyermekét - például, hogy nem mosott fogat -, ne leplezze le őt, hanem inkább mondja azt: "azért csináljuk meg még egyszer, közösen".
Ha hazudik a gyerek
A szülő felelőssége, hogy a gyermekét igazmondásra tanítsa. Fontos, hogy jó példakép legyen, és ne hazudjon önmagának. Kerülje a gyakori és durva büntetéseket. Ugyanis azok a gyerekek, akiket durván megbüntetnek apró szabálysértésekért, mindent meg fognak tenni, hogy elkerüljék a büntetést, és a hazugság erre jó eszköz. Carelse szerint akárhányszor a gyerek eléri, hogy elkerülje a büntetést a hazugságával, a tendencia, hogy nyomás alatt hazudjon, növekedni fog. Ezért nagyon fontos, hogy a szülő inkább próbálja meg tanítani a gyereket, mint durván megbüntetni olyankor, mikor valami rosszat tesz.
Empátiára nevelés eszköze lehet, ha a szülő elmondja a gyerekének, hogy rosszul esik neki, hogy hazudik neki, és megkérdezi a gyerektől, hogyan esne neki ugyanez.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
További módszerek lehetnek, ha a szülők olyan meséket mondanak, melyek kiemelik a hazugság következményeit, mint a Pinokkió vagy A pásztorfiú, aki farkast kiáltott. Érdemes pozitív megerősítéseket, szóbeli dicséreteket alkalmazni őszinteség esetén. A szülőnek fontos újragondolnia elvárásait: a gyerekek sokszor azért hazudnak, mert félnek alkalmatlanságuktól, és ha a szülők túl sokat várnak el gyereküktől, a gyerek tovább fog hazudni annak érdekében, hogy elfogadják őt, és hogy ne okozzon csalódást.
Elképesztő erejű fotók a születés csodájáról
A Nemzetközi Hivatásos Születésfotósok Szövetsége 2022-es versenyének győztesei csodálatos fotókat készítettek.
Elképesztő erejű fotók a születés csodájáról: 2022 díjnyertes szülésfotóit mutatjuk
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!