Miért nem jó, ha rögtön teljesíted, amit a gyerek kér? - A szakember tanácsa
Az életkornak megfelelő szintű frusztráció elengedhetetlen.
Az elmúlt évtizedekben az újdonsült szülők körében egyre népszerűbbé vált a válaszkész nevelés, melynek lényege, hogy a szülő a baba szükségleteire reagál, igyekszik kielégíteni igényeit.
Az anya és az apa tehát nem egy előre meghatározott norma vagy elvárás szerint irányítja a gyermeket, inkább próbálja megismerni, hogy milyen is valójában, az ő igényeihez szabja a nevelést. Mindez biztonságot és kiszámíthatóságot nyújt a kicsinek, ám egy bizonyos életkoron túl a fordítva sülhet el.
A válaszkész nevelés alapjai
A válaszkész nevelés tehát elfogadja, hogy a gyerekek személyisége és fejlődési üteme nem egyforma, az uniformizálás helyett sokkal inkább az egyediségre koncentrál. A szoptatás nem egy előre időzített, háromóránkénti húszperces etetés, hanem igény szerinti, hiszen az anya tudja, hogy a szoptatás nemcsak bevitt tápanyagot jelent a kicsi számára, hanem vigaszt, megnyugvást, összebújást is. A napi ritmus kialakításánál az anya tudja, hogy a kicsinek is vannak igényei, érti, hogy nem irányíthat anélkül, hogy azokat tekintetbe venné.
A válaszkész nevelés gyerekre, illetve szülőre nézve pozitív hatásait senki nem vitatja, hiszen megalapozza a kettejük közötti összhangot, a bizalmat. Azonban a csecsemőkor elmúltával érdemes lassanként hagyni, hogy a hétköznapi frusztrációk beszűrődjenek a mindennapokba, azokat nem szabad teljes egészében elhárítani.
Donald Winnicot: elég jó anya
Donald Winnicot brit gyermekorvos, gyermekpszichiáter, pszichoanalitikus és szociológus volt az, aki bevezette az „elég jó anya” fogalmát. A fogalom - mely nagy súlyt vesz le a szülők és különösen az édesanyák válláról -, lényege, hogy nem kell hibátlannak, tökéletesnek lenni, az elég jó éppen megfelel.
Míg egy csecsemő esetében - aki magát az édesanyjával egy egységként éli meg - még valóban fontos, hogy mihamarabb reagáljunk a sírásra, addig egy egyévesnek már sok esetben nyugodtan mondhatja a szülő, hogy várjon egy kicsit - például míg befejezi a teregetést, mosogatást vagy megszárítja a haját - és csak aztán foglalkozik vele. Ha a kétéves a földre szórja az ételt, elvehetjük előle a tányért és mondhatjuk, hogy csak akkor kapja vissza, ha segít feltakarítani. Ezekből a helyzetekből tanulhatja meg a kicsi az életkorának megfelelő frusztrációt, melynek hiányában a későbbiekben nem lehet elvárni tőle, hogy ő is alkalmazkodjon a külvilághoz, ne csupán a külvilág őhozzá.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Válaszkész nevelési elveket valló - különösen első gyerekes - édesanyaként könnyű belecsúszni abba, hogy nem vesszük észre, hogy a kicsi már nem is annyira kicsi, és a sírással, frusztrációval járó helyzetektől igyekszünk őt mindenáron megóvni. Donald Winnicot szerint az életkornak megfelelő - és elviselhető - frusztráció megtapasztalása fontos ahhoz, hogy a gyermekből később egészséges felnőtt válhasson. Ehhez pedig nem egy a gyerek minden igényét kiszolgáló, hanem egy „elég jó anya” kell, aki a gyerekre odafigyelve, a kettejük harmonikus kapcsolatát megőrizve igyekszik terelgetni őt az úton.
Anyaság előtti elveink
Az alábbiakban kétgyerekes anyukák mesélnek róla, hogy melyek a szülői létnek azon területei, amikről a gyerek születése előtt meglehetősen más nézeteket vallottak, mint ma.
„Ha anya leszek, én soha…" - az elképzelés és a valóság 5 gyakorló szülőtől
Tökéletes szülők voltunk, amíg meg nem született a gyerek.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary