3 bevált Montessori-módszer dackorszakos hisztik ellen - Így segíthetsz a gyereknek

A dackorszak kétségkívül a hisztik ideje, de nem reménytelen a helyzet.

Dackorszakos hisztik ellen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindenki látott már összeomló kétévest, aki a földhöz veri magát. Akinek nincs gyereke, de boltban, utcán, játszótéren belefutott már ilyen jelenetbe, annak van annyi előnye, hogy a pálya széléről állíthatja: ő ezt biztosan másképp csinálná a szülő helyében. De ahogy a mondás tartja: „Voltak elveink, aztán lettek gyerekeink.” Vagyis a gyakorlatban ezeknek a szituációknak az elkerülése jóval nehezebb, mint elméletben. Ám nem reménytelen. Néhány Montessori-pedagógián alapuló módszer például sokat segíthet.

A dackorszakos hisztik oka és elkerülése

Az angol „terrible twos”-nak vagyis rettenetes kétéveseknek hívja a dackorszakos gyerekeket. Az ennél a korosztálynál megfigyelhető gyakori kiborulások, hisztik, dührohamok hátterében elsősorban az áll, hogy bár a gyerekek rövid idő alatt nagyon sok információt elsajátítanak, ám nem tudják pontosan, hogyan rendezzék el magukban ezeket. Sok mindent szeretnének egyedül csinálni - „Majd én, majd én! Ededül!” -, szeretnének nagyok lenni, de közben kicsik. Mindezeken túl pedig érzéseiket nem tudják még jól megfogalmazni, ami nehezíti, hogy megértessék magukat a külvilággal. A parent.com-on ismertetett alábbi Montessori-alapú stratégiák segítik a gyereket abban, hogy kompetensnek, kicsit önállóbbnak érezze magát, mindennek köszönhetően pedig csökkennek majd az korosztályra jellemző kiborulások.

Adj feladatot neki!

A gyerekek szeretik magukat hozzáértőnek érezni, és szívesen segítenek. Különösen a 2-3 éves korosztály. Vond be a házimunkába, ház körüli teendőkbe, adj a kicsinek annyi gyakorlati feladatot, amennyit csak tudsz. Tegye bele a levetett ruháját a szennyeskosárba ő maga, ha főzöl, viheti neked a krumplit, répát, de szívesen locsolnak is a kicsik - rábízhatod egy-egy szobanövény öntözését. 

Természetesen háromszor annyi időt fog igénybe venni, míg a gyerek kis seprűvel vagy kis porszívóval feltakarítja vacsora után a lehullott ételdarabokat, de ezek a tapasztalatok fontosak számára: lehetővé teszik, hogy önállóan oldjon meg bizonyos problémákat, ami magabiztosabbá, kiegyensúlyozottabbá teszi.

Adj választási lehetőséget!

Ha egy kisgyerek számára korlátozott választási lehetőséget biztosítunk, az segít neki, hogy jobban tudja kontrollálni a helyzetet. Ha öltözésről van szó, tedd fel a kérdést neki: „A csíkos vagy a kék zoknit szeretnéd felvenni?” A választás lehetőségével fokozatosan hárítod a gyerekre a döntéshozatalt, addig a pontig, míg erre önállóan nem képes. Természetesen fontos, hogy a döntési lehetősége életkornak megfelelő legyen, és amíg kicsi, lehetőleg két dolog közül választhasson, ellenkező esetben inkább zavart fog érezni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mondj igent, amilyen gyakran csak tudsz!

A gyerekek rengetegszer hallják naponta a nem szót: „Ne szaladj ki az útra!” „Ne ugorj le a lépcsőről!” „Vacsora után már nem ehetsz csokit!” „Ne rugdosd a nővéred fejét!” Érdemes a kevésbé lényeges dolgokban igent mondani nekik, még ha elsőre nem is értenél egyet vele. Gumicsizmát akar húzni egy szép tavaszi napon? Ám legyen. A csőrös poharából szeretné inni a teát, pedig már jó ideje rendes bögrét használ? Jó, rendben. Amikor te igent tudsz mondani az ilyen apróbb kérésekre, ő azt érzi, hogy van némi befolyása a saját életét érintő történésekre. Az ezekben a helyzetekben szerzett tapasztalatok pedig megkönnyítik számára majd azoknak a szituációknak az elfogadását, amikor viszont tényleg muszáj nemet mondanod neki.

A legkínosabb dackorszakos hisztik

A hisztinek állítólag van pozitív oldala is a gyerek fejlődésében - erről korábbi cikkünkben olvashatsz bővebben. Az alábbi cikkünkben pedig néhány dackorszakban lévő gyerek anyukájának a sztoriját olvashatod. És talán nevethetsz is egy jót, hiszen ezek legalább nem veled estek meg.

"Az egész vonat hallgatta az üvöltését" - A legkínosabb dackorszakos sztorik anyukáktól

A dackorszakot sem a gyerek, sem a szülő nem ússza meg.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük