Ennyivel másképp látják a világot a babák - Nem várt eredményt hozott a kutatás
A tanulmányban azt vizsgálták, mennyire bíznak saját megfigyeléseikben a csecsemők.
A Koppenhágai Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy nyolc és tizenkét hónapos csecsemők hogyan és mennyire emlékeznek egy mozgásban lévő tárgy helyére, és hogy mi befolyásolhatja őket.
A kutatás célja az volt, hogy teszteljék azt az elméletet, miszerint a csecsemőkor korai szakaszában létezik egy úgynevezett altercentrikus torzítás. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kisbaba jobban bízik mások megfigyeléseiben, mint a sajátjaiban.
Ennyivel másképp látják a világot
A kutatás első részében azt figyelték meg, hogy a nyolc hónapos babák képesek-e emlékezni egy tárgy eredeti helyére akkor is, ha az áthelyezésre kerül. Ehhez a tudósok egy futószalagról vagy egy labdát mozgató kézről készült animációt mutattak meg egy képernyőn, majd egy másikon.
A projekt vezetője arról számolt be, amikor felfedték, hogy valamelyik pont üres, a csecsemők azt a pontot nézték hosszabb ideig, ahol a labdának kellett volna lennie. Ez azt bizonyítja, hogy a gyerekek képesek kitalálni, hogy hol kell lennie a labdának, még akkor is, ha az rejtélyes módon eltűnt. Ahhoz, hogy megértsék, mi befolyásolja a csecsemők memóriáját, a kutatók kísérletet végeztek, amelyben egy animált emberi karakter is követte a labda mozgását.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikor a labda az első pontra került, az animált figura a labdára nézett. Ezután letakarták őt, a csecsemőket pedig magukra hagyták, hogy nyugodtan figyeljék a labda haladását. A babák az első pontra várták a labdát, annak ellenére, hogy saját szemükkel látták, amint a labda a második lokáció felé halad. Ez arra engedett következtetni, hogy a babák saját megfigyeléseiket háttérbe szorították, és az animált segítőre hagyatkoztak.
A kutatócsoport végzett egy kontrollkísérletet is, amelyben az animált karakter követte a labda helyét az első ponttól a másodikig. Ebben az esetben a csecsemők mindkét pontra egyformán néztek.
Az már bizonyított, hogy a babák nem bíznak saját megfigyeléseikben. De mennyi idős kortól változik ez meg? A kutatók ezt egyéves kisgyerekek bevonásával tesztelték. A nyolc hónaposokkal ellentétben a 12 hónapos babák képesek voltak emlékezni a labda utolsó tartózkodási helyére. Amikor közbeavatkozott az animált karakter, a csecsemők mindkét pontra egyformán néztek. Ez arra utal, hogy ők már jobban bíznak megfigyeléseikben, gyakorlatilag egy átmeneti fázisban vannak. Egyes csecsemőkre kevésbé hat mások perspektívája, míg másokra még mindig erősen.
Az altercentrikus torzítás megkönnyíti a gyermek tanulási képességeit az élet korai szakaszában, amikor a motorikus képességeik korlátozottsága limitálja a csecsemő környezetével való interakcióját.
Miért van olyan isteni illata a babáknak? - Olvass tovább!
Az újszülöttek illatát lehetetlen szavakkal kifejezni. Bár minden csecsemőnek különböző, mégis hasonlóságokat érez az ember baba és baba között - ez pedig nem a samponnak vagy a piszkos pelenkának köszönhető.
Miért olyan isteni az illata a kisbabáknak? - A természet nagyon okosan járt el
Aki tartotta már kisbabáját a kezében, tudja, hogy a csecsemőknek mennyországillata van.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)