Miért olyan isteni az illata a kisbabáknak? - A természet nagyon okosan járt el

Aki tartotta már kisbabáját a kezében, tudja, hogy a csecsemőknek mennyországillata van.

Miért van a babaillat
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az újszülöttek illatát lehetetlen szavakkal kifejezni. Bár minden csecsemőnek különböző, mégis hasonlóságokat érez az ember baba és baba között - ez pedig nem a samponnak vagy a piszkos pelenkának köszönhető.

Képtelen vagy beazonosítani, csak azt tudod, hogy isteni. Aztán egy nap egyszerűen elillan, és sosem tér vissza. De mi is okozza a babák jellegzetes illatát? 

Miért olyan isteni az illata a kisbabáknak?

A babaillat jelensége hasonlatos az idősek illatához - melyre a japánoknak szavuk is van: kareishunak hívják. Egy 2012-es tanulmány bizonyítékot talált az idős emberek jellegzetes illatára. A kutatásban úgy fogalmaztak, ez a felismerhető testszag nem hozható összefüggésbe az ápoltsággal, az étrenddel vagy egyéb környezeti tényezőkkel. A tanulmány egyik szerzője úgy vélte, hogy a bizonyos korcsoportokhoz kapcsolódó illat evolúciós maradvány lehet, amely arra szolgál, hogy segítse az embereket a párválasztásban.

GettyImages-1024302838
Fotó: Lauren Bates / Getty Images Hungary

Az újszülöttek illata is hasonló evolúciós célt szolgál, mivel segít az anyának könnyebben beazonosítani a babáját. Több kutatás is alátámasztotta, hogy a legtöbb anya ugyanis képes felismerni gyermekét az illata alapján. Ez egyébként oda-vissza igaz: az illatot követve a csecsemők is felismerik anyjukat.

A Frontiers in Psychology 2013-as kutatásában harminc résztvevő nőknek mutattak meg egy idegen baba illatát tartalmazó fehérneműt. A harminc fős minta fele kismama volt, a másik felének még nem volt gyermeke. A reakció független volt attól, hogy az alany szülő volt-e, vagy sem. A babaillat kivétel nélkül aktiválta az agykéreg jutalmazásért felelős régióit. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Hasonló folyamatok mennek végbe a férfiaknál is. Egy korábbi, selyemmajmok körében végzett vizsgálat kimutatta, hogy azoknak az apáknak, akik megszagolták újszülöttjeiket, csökkent a tesztoszteronszintjük. Ez a kutatás szerint toleránsabbá teszi őket gyermekeikkel szemben.

GettyImages-646092168
Fotó: Image taken by Mayte Torres /

A baba illata valójában a magzatvíz, baktériumok, az anyatej  és emellett több mint 250 vegyi anyag kombinációja. Bár ezek önmagukban nem hangzanak túl jól, ezeknek az egyvelege mégis egy kellemes, édeskés illatként érződik. Egyes teóriák szerint az izzadságmirigyekből származik, másik elmélet szerint a magzatmáz illata marad meg hosszabban a szülés után. Még mindig rengeteg kérdés kering a babák illatával kapcsolatosan, újraalkotása pedig egyenlőre nem lehetséges.

Ha tehát nosztalgiáznál egy kicsit a gyermekágyi időszakról, az egyetlen járható út, ha kinyitod a babaruhás dobozt, és jó mélyen beleszippantasz.

Ha kíváncsi vagy, miért kékesszürke minden újszülött szeme, olvass tovább!

Amikor egy újszülött baba először pislog az édesanyjára, a szeme színe még alig megállapítható. Néhány naposan azonban a legtöbb szülő már láthatja a - szinte csak babákra jellemző - mindent tudó, kékesszürke árnyalatot.

Miért kékesszürke minden újszülött szeme? Ez a tudományos magyarázat

Eleinte minden baba szeme kékesszürke. De mi lehet az univerzum titkait ismerő szemszín hátterében?

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük