6 jel, hogy szemüveges lesz a gyerek: fontos, hogy időben vidd el szemészhez
A szem hibái már pár hónapos korban kiszűrhetőek, és idejében korrigálhatóak.
Bár a magzat szeme az anyaméhben a terhesség negyedik hetétől fejlődik, a 26. hétig még nem tudja kinyitni a szemecskéit. A folyamat a pici születését követően fejeződik be, azaz a szem nagyjából a 40-42. hétre fejlődik ki rendesen.
Az első hónapokban a csecsemők csupán foltokat, fényeket, árnyékokat észlelnek, az idegrendszer fejlődésével azonban a látásuk is egyre jobban fejlődik: hat hónapos korukra a látásélesség, a színlátás és a mélységérzékelés is kialakul, ilyenkor pedig szemészeti szűrés javasolt. A koraszülött babák - mivel pár héttel hamarabb születnek -, szemük is sokkal fejletlenebb, ezért is fordulnak elő náluk gyakrabban szemhibák.
A szem hibái
Jó hír, hogy a szem hibái, mint például a veleszületett kifelé vagy befelé térő kancsalság, dioptriahibák, gyenge látásélesség, fixálási problémák vagy fénytörési hibák már pár hónapos korban kiszűrhetők, és idejében korrigálhatóak, ezáltal megelőzhető a komolyabb szemproblémák kialakulása is.
Vannak jelek azonban, amelyekre érdemes odafigyelni a baba látása kapcsán. Amennyiben a lenti jeleket tapasztalod, akár már féléves kor előtt is érdemes szakembernek megmutatni.
- Eltérő nagyságúak a szemek, pirosak.
- Figyelmes nézés közbeni hunyorgatás, a szem összehúzása.
- Összerendezetlen szemmozgás, a két szem nem tud ugyanoda fókuszálni.
- Fáradékonyság, aluszékonyság.
- Szürkésfehér foltok a látómező közepén, ami a szaruhártya homálya.
- Túl közel tartott játékok.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nagyobb gyerekek esetében intő jel lehet az állandó fejfájás, a szem dörzsölése, a szapora pislogás, a könnyező szem, a nehézkes olvasás a tábláról vagy a monitor előtt töltött túl sok idő, utóbbi rövidlátáshoz vezethet.
Milyen szemüveget válassz?
Ilyen esetekben a legkézenfekvőbb megoldás a szemüveg viselése, a kontaktlencsét inkább kamaszkorban javasolják az orvosok. A legkisebb korosztály - 8-10 hónapos babák - számára a legfontosabb szempont, hogy strapabíró és törhetetlen legyen, erre a legjobb megoldás a szilikonos szemüveg, amely egy keretre erősíthető nyakpántot is tartalmaz, ami véd a leesés vagy elhagyás ellen. A megfelelő darab kiválasztásában érdemes optikus segítségét kérni.
Ha nagyobb a gyermek, jó megoldás lehet a rugós szárú szemüveg, amelynek szárai a fül alá kanyarodnak, biztosítva a megfelelő tartást. Az iskoláskorú gyerekeknél nem csak a szemkorrekciós szempontokat, de a kényelmet és a dizájnt figyelembe véve számos modern keret közül válogathattok. A technika fejlődésével az üveglencsék helyét átvették a polikarbonát alapanyagú műanyag lencsék, amelyek minimalizálják a karcolódásokat, és csökkentik a szemüveg súlyát, hogy az még kényelmesebb viselet legyen a gyermeknek.
Hogyan látnak a babák az első évben? Videó!
Az első hónapok folyamán azonban a kicsik még képtelenek fókuszálni, így homályosan látják még az olyan közeli dolgokat is, mint az édesanyjuk arca. Nézd meg a videót!
Hogyan látnak a babák az első évben? Nézd meg 1 percben a fokozatos fejlődést
Hihetetlen, de eleinte te is csak ennyit láttál a világból.
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary