Zsírszegény vagy szénhidrátszegény? Itt az igazság, melyik diétával nem fogsz fogyni
Nem mindegy, hogy fogyózol.
1797 kövér vagy túlsúlyos személyt vontak be a vizsgálatba arra vonatkozóan, hogy az alacsony zsír- vagy az alacsony szénhidráttartalmú diéta jobb-e a fogyás szempontjából. A kutatást végző csoport Bayes brit matematikus statisztikai módszerét használta arra, hogy a hatékonyság legnagyobb valószínűségét megállapíthassa.
Míg a 20. század utolsó két-három évtizedében a zsír volt az esküdt ellenség, a tudomány az ezredforduló óta már a szénhidrátszegény diétát favorizálja.
Ez a nyerő
Nem véletlenül javasolják a kutatók a szénhidrát csökkentését a zsír helyett. A matematikai analízissel azt is meg tudták állapítani, hogy a szénhidrát csökkentése 99%-os pontossággal vezet fogyáshoz. Emellett a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti, míg a csökkentett zsírbevitel esetleges előnyeiről semmilyen értékelhető adat nem volt megállapítható.
Aki tehát fogyni szeretne, annak mind hatékonysági, mind pedig egészségügyi okokból továbbra is a szénhidrátbevitel csökkentését javasolják, a rendszeres testmozgás beiktatása mellett. A mozgásszegény életmód hatására ugyanis az el nem használt energia raktározódik, főként zsírpárnák formájában.
A napi étkezésed maximum 45%-át tehetik ki a szénhidrátok a fogyás érdekében, és az sem mindegy, miből viszed be ezeket.
Mi az, amit mindenképpen iktass ki?
Bár úgy gondolhatod, a napi adagba bőven belefér egy-egy kocka tejcsoki vagy egy szelet kenyér, valójában egyáltalán nem. Noha magát a fogyást valóban a szénhidrát - mint tápanyag - csökkentése indítja el, bizonyos forrásokat mind az egészséged, mind pedig a fogyás érdekében jobb, ha száműzöl - ezek pedig a finomított szénhidrátok.
A fehér liszt, a cukorfélék, a fehér rizs gyorsan feltöltik energiával a szervezetet, de sajnos nem látják el hosszú ideig, gyorsan éhes leszel utánuk, és újabb meg újabb adagokat kívánsz. Emellett zsírrá is sokkal könnyebben alakulnak, hiszen lebontásuk a test számára - így raktározásuk is - jóval gyorsabb, mint finomítatlan társaiké, például a teljes kiőrlésű kenyereké.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amit minden fogyókúrázónak tudnia kell
Bár a kutatások nagy része az alacsonyabb szénhidrátbevitel hatékonyságát állapítja meg, fontos azzal tisztában lenni, hogy ez nem egyenlő a mértéktelen zsírfogyasztással - amit sokan gondolnak. Minden táplálkozáskutató azt igyekszik hangsúlyozni, hogy a kiegyensúlyozott étrend a fontos, illetve összességében a bevitt kalóriák csökkentése és a rendszeres testmozgás. Tehát egy jól felépített, a szükséges tápanyagokat megadott arányban tartalmazó, csökkentett kalóriatartalmú, viszont változatos és egészséges diéta, illetve mellette a sport igenis meghozhatja a hosszú távon vágyott eredményt.
OLVASD EL EZT IS!
- szénhidrát
- fogyasztó praktikák
Szénhidrátot vacsorára? 6 alacsony glikémiás indexű étel
- szénhidrát
- villámdiéták
28 napos diéta a folyamatos zsírvesztésért: 6 kiló mínusz napi hatszori étkezéssel
- kalória
- szénhidrát