Zsírégető zóna: ennyi legyen a pulzusod, miközben futsz
Ha feljebb mész, azzal már csak ártasz.
Ha valaha próbáltál már bármilyen edzőtermi kardiógépet, akkor valószínűleg találkoztál már a zsírégető zóna kifejezéssel, de gyakran annak kapcsán is előkerül, hogyan pörgetheted fel a zsírleadást futással.
A gépeken feltüntetett színes ábrák és számok mind a szívritmus és a test zsírfelhasználása közötti összefüggésekről szólnak. Elmondjuk, hogyan működik ez pontosan, és miként érdemes hasznosítanod az edzéseid során!
Zsírégető zóna
A test különböző energiaforrásokra hagyatkozik az edzés intenzitásától függően. Ha könnyebb mozgást végzel, akkor a zsírfelhasználás kerül előtérbe, ebből ugyanis időigényes folyamat kinyerni az energiát. Ezzel szemben, amikor magas intenzitással dolgozol, akkor a testednek sürgősen kellenek a kalóriák, melyeket a szénhidrátokból eltárolt glikogénből, illetve az izmok bontásából nyer ki. Az, hogy mit használ a szervezet üzemanyagként, a rendelkezésre álló oxigén mennyiségétől függ, melyből jókora adag kell a zsír felhasználásához.
Ez alapján úgy tűnhet, hogy az alacsony intenzitású programok valók a zsírégetéshez, a pörgősebb dolgokkal viszont csak izmot veszítesz. Tévesen ebből lehetne arra következtetni, hogy minél lassabb egy edzés, annál biztonságosabb, vagy az is lehetne a konklúzió, hogy a tempó számít csak, nem az elégetett kalóriák. Ez azonban nem így van.
Amikor alacsony intenzitással mozogsz, arányaiban több zsírt használ fel a szervezeted, így ilyenkor az energia mintegy felét nyeri innen, míg a többit a glikogénből fedezi. Ha nagyon megemeled az intenzitást, akkor ez az arány 40%-ra csökken, és előfordulhat, hogy beindul az izombontás. A magasabb intenzitású mozgás viszont több kalóriát is éget, éppen ezért nagyobb súlyvesztést eredményez, ennek azonban lehetséges, hogy magasabb százaléka lesz izom, és kevesebb zsír, ami nagyon előnytelen.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az optimális tempó megtalálására megoldás a zsírégető zóna kiszámítása. Ahelyett, hogy alacsony intenzitással futnál, meg kell találni azt a pulzus alapján meghatározható tempót, ami elég gyors a kalóriaégetéshez, és elég lassú az izmok óvásához. Ha megvan, ezt a sebességet folyamatosan, egyenletesen tartani kell. A számításban, a tréningek felosztásában érdemes személyi edző segítségét kérni, ha maximalizálni szeretnéd a mozgás hatékonyságát. Amennyiben erre nincs lehetőséged, a következő képlettel határozhatod meg a számodra optimális zsírégető pulzust, mely mindenki esetében eltérő.
- Kezdd a maximum pulzus - MHR - kiszámolásával! Ehhez 226-ból vond ki az életkorodat, ha nő vagy, 220-ból, ha férfi.
- A zsírégető zóna általában az MHR 60-70%-a, ezért a kapott számot szorozd meg 0,6-tal, majd újra, 0,7-tel.
- Például egy negyvenéves nő esetében ez a következőképpen néz ki: (226-40) x 0,6 = 111,6 és (226-40) x 0,7 = 130,2. Ez azt jelenti, hogy 110-130 közötti pulzust érdemes tartani a futás során a maximális zsírégetéshez.
Sok konditermi gép rendelkezik beépített mérőegységgel, ezek azonban általában nagyon pontatlanok, így, ha rendszeresen csinálsz pulzuskontrollos edzéseket, akkor jobb, ha beszerzel egy ezek mérésére alkalmas fitneszkarpántot vagy -órát.
Ne csak fuss!
A futást nagyon érdemes erősítő edzésekkel kiegészíteni, hiszen így lehet megőrizni, növelni az izomtömeget, amitől formás lesz a tested. Ha ezeket a gyakorlatokat végzed otthon, nemcsak feszesebb lesz a combod, de erősebb is, így a futóteljesítményed is sokat javul a pliometrikus tornától.
Egyéb tudnivalók
Ezek az alacsony intenzitású edzések nem kardiónak, hanem aerob mozgásnak számítanak. A fitneszmodellek is rendszeresen végeznek ilyen edzéseket, éppen zsírégető, izommegőrző hatásuk miatt. Aerob edzés lehet nemcsak a futás, de az is, ha felpattansz az elliptikus trénerre, az evezőgépre, a szobabiciklire, vagy, ha úszni mész.
Mivel kalóriaégetés szempontjából alacsony intenzitásuk miatt nem túl hatékonyak, és nem is terhelőek, hosszú edzések formájában, 30-60 perces tartammal végzik őket általában. Időtakarékosabb megoldás ehhez képest a HIIT módszer és az erősítő edzés is, melyek jobban fejlesztik az izomzatot, és intenzívebben égetik a kalóriákat. Az aerob edzéseket főként ezek közé iktatják be olyan napokra, melyek nem pihenők, ám nem is terhelik nagyon erősen az izmokat.
Csak aerob mozgással akkor érdemes kezdeni, ha nagyobb túlsúlyod van, és egy alapvető erőnlét megszerzésére törekszel, valamint az ízületeidet is kímélned kell. Ilyen esetben a sérülések megelőzésére nagyon erősen ajánlott, hogy kérd személyi edző tanácsát.
Az aerob edzés, mint minden sport, csakis akkor eredményez fogyást, ha ehhez az étrended is illeszkedik. A zsírleadáshoz ugyanis arra van szükség, hogy kalóriadeficit jöjjön létre, azaz kevesebb energiát vigyél be táplálékokból, mint amennyit a tested létfenntartáshoz és mozgáshoz használ. A mozgásmennyiség növelése azonban segít több kalóriát égetni.
OLVASD EL EZT IS!
- fehérje
- táplálékkiegészítő