Nyáron a vénás trombózis is jobban fenyegeti a visszérbetegeket - Így megelőzhető a nagyobb baj
A nyár legszebb pillanatait akár tönkre is teheti a visszér, ha nincs kezelve megfelelően.
Végre itt a jó idő, hét ágra süt a nap, minden a természetbe és a vízpartra, na meg a hűs árnyékba szólítja az embert. A különböző mozgásformák jótékonyan hatnak a keringés működésére, így a visszérproblémák megelőzésében is hatékonyak lehetnek.
Arról, hogy pontosan mire kell figyelniük nyáron a vénás betegséggel küzdőknek, illetve hogy mit tehetünk az erek egészségéért ebben az évszakban, dr. Tóth Tamás beszélt.
Nyáron fokozódnak a tünetek
Köztudott, hogy az erek a meleg hatására a hőleadás érdekében kitágulnak. Sajnos azok, akik visszérbetegséggel küzdenek, eleve lazább falú, tágabb vénákkal rendelkeznek, így panaszaik a nyári melegben fokozódhatnak.
- A már kitágult vénákban a hőmérséklet emelkedése okozta tágulás hatására még több vér gyűlik meg, ezáltal a feszülő nehézláb-érzés még kellemetlenebbé válhat. Ezen okok következtében a vénás trombózis kialakulása is jobban fenyeget ilyenkor - fejti ki az orvos.
Mi a teendő a megelőzés, illetve a panaszok enyhítése érdekében?
Alapvetően ugyanazok a szabályok érvényesek, mint máskor: fontos minél többet mozogni, egészségesen étkezni, és és az elegendő folyadékbevitelről sem szabad megfeledkezni. A testsúlykontroll, azaz az ideális testsúly beállítása és annak megtartása szintén alapvető jelentőségű.
A visszérproblémákkal küzdőknél nagyon fontos, hogy rendszeresen végezzenek nem kimerítő, dinamikus mozgást, mert ezáltal a lábban található izompumpát működtetik, ami nagyban segíti a vénás keringést. Ajánlott aktivitások például a séta, kirándulás, túrázás, a kerékpározás és az úszás. Az előbbi mozgásformák abban az esetben javasoltak, ha nem a tűző napon és a legnagyobb hőségben történik az edzés.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Emellett érdemes odafigyelni éjjelente a végtag polcolására, és amennyire csak lehetséges, a végtag rugalmas kompressziójára. Amennyiben a panaszok fokozódnak, javasolt érsebészhez fordulni, hogy kivizsgálva a betegséget, megfelelő gyógyszeres, esetleges sebészi alternatívát tudjunk nyújtani - fűzi hozzá dr. Tóth Tamás.
A szakértő még elmondta, hogy súlyosabb esetekben, amikor a műtét már elkerülhetetlen, érdemes azt az őszi, téli vagy kora tavaszi időszakra tervezni, mert a beavatkozás utáni, néhány hétig tartó rugalmas pólyázás nyáron kellemetlen és kevésbé higiénikus.
Aranyér ellen dió, visszérre gesztenye: így használd a legerősebb csonthéjasokat
Csodát tesznek a szervezettel, ha jól alkalmazod őket.
Aranyér ellen dió, visszérre gesztenye: így használd a legerősebb csonthéjasokat
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- genetika