7 mindennapos szokás, ami súlyosan károsítja a vesét: nem csak a túlzott sófogyasztással kell vigyázni
A vese kulcsfontosságú feladatokat lát el, épsége megőrzésére a mindennapokban is érdemes figyelni.
A vesék rendkívül fontos feladatokat látnak el, nélkülözhetetlenek a folyadékháztartás irányításában és a méregtelenítésben is. Megtisztítják a szervezetet az anyagcsere során keletkező salakanyagoktól, és eltávolítják a felesleges folyadékot. Ezenkívül hormonokat is termelnek, amelyek a vörösvértestek előállításában, a vérnyomás szabályozásában és a csontok szilárdságának megőrzésében segítenek.
Az életmód jelentősen befolyásolja a páros szerv működését, a népbetegségnek számító magas vérnyomás, illetve a diabétesz növelik a krónikus vesebetegség kialakulásának valószínűségét. A probléma eleinte nem okoz különösebben kellemetlen vagy látványos panaszokat, ezért gyakran már előrehaladott stádiumban kerül diagnosztizálásra. A mindennapok során a rizikótényezőkre való odafigyelést meghálálja a vese.
Fájdalomcsillapítók túlzott használata
Vannak, akik a legkisebb fájdalmat érzékelve egyből gyógyszert kapnak be. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható népszerű készítmények, nem szteroid gyulladáscsökkentők általában minden háztartásban megtalálhatók. Gyakori probléma, hogy sokan átlépik az ajánlott mennyiséget.
A fájdalomcsillapítók rendszeres használata hosszú távon az egészséges vesét is megterheli, csökkent vesefunkcióval pedig egyes típusai, például a nem szteroid gyulladáscsökkentők nem javasoltak, mert csökkentik a szerv véráramlását.
Túlzottan sós étkezés
A magas sófogyasztás nem tesz jót a vesének, idővel jelentősen emelheti a vérnyomást, ami a krónikus vesebetegség egyik legfőbb kockázati tényezője. A szakemberek a sóbevitel csökkentését javasolják, ebben segíthet, ha az egészséges és finom fűszerek mennyiségét növeli a főzés során az ember. A WHO ajánlása szerint a napi maximális sóbevitelnek 5 grammnak kell lennie, ami nagyjából egy teáskanálnak felel meg, ez a vese mellett a szívet is védi.
Feldolgozott élelmiszerek fogyasztása
A foszfor a szervezet működéséhez, különösen a csontok egészségéhez fontos ásványi anyag, a szükségletet a táplálkozás bőven fedezi. A kutatók szerint problémát jelent, ha valaki túlzottan sokat fogyaszt belőle, márpedig a feldolgozott élelmiszerek előnyben részesítésével ez könnyen megtörténhet, ráadásul ezek a táplálékok jellemzően jelentős sótartalommal is bírnak. A magas foszforszint többféleképpen is károsíthatja a testet, gyengítheti a csontokat, szív- és érbetegségek kialakulásához vezethet. Krónikus vesebetegség esetén a vese nem tudja kellő mértékben eltávolítani az anyagot, de egészséges szerv esetén is káros hatással lehet.
Nem elegendő folyadékfogyasztás
A megfelelő hidratáltság támogatja a vese munkáját, segíti a nátrium és a toxinok eltávolítását. Az elegendő vízfogyasztás ráadásul az egyik legjobb védekezési mód a vesekövek ellen. Az előrehaladott vesebetegséggel élők folyadékbevitelét olykor korlátozzák, ám az egészséges felnőtt embereknek napi körülbelül két literre kellene törekedniük, a legjobb, ha ez a mennyiség főként vízből kerül fedezésre.
Alváshiány
Az alváshiány a test egészére rossz hatással van, ez alól a vese sem jelent kivételt. Az alvászavarok és a diabétesz, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések közötti kapcsolat már régóta ismert, ám egyre egyértelműbb, hogy a pihenés a vesét is befolyásolja. A vesefunkciót az alvás-ébrenlét ciklus irányítja, és azt is megfigyelték, hogy azoknál a betegeknél, akik nem pihennek eleget, a szerv működésének hanyatlása is felgyorsul.
További táplálkozási tényezők
Az már az eddigiekből is látszik, hogy a táplálkozás hangsúlyos szerepet játszik a vese egészségében is, azonban nemcsak a só-, a foszfor- és a folyadékfogyasztás az, amire figyelni kell. A túlzásba vitt húsfogyasztás és a finomított cukrokban gazdag élelmiszerek közvetve vagy közvetlenül szintén rossz hatással lehetnek a működésére. A túlzott fehérjebevitel terheli a szervet, a már megállapított betegséggel élők esetében a diéta sarkalatos pontja a fehérjeszükséglet megállapítása, és az ajánlott mennyiség tartása.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A finomított cukrokban gazdag termékek, nassolnivalók fogyasztása növeli az elhízás és az inzulinrezisztencia, illetve a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét, ezek pedig ronthatják a vesefunkciót.
Káros szenvedélyek
A dohányzás és az alkoholfogyasztás ugyancsak a vesebetegségek rizikótényezői között szerepelnek. A rendszeres nagymértékű alkoholfogyasztás, ami napi több mint négy italt jelent a szakértők szerint, jócskán növeli a vesebetegség kialakulásának kockázatát, a binge ivás, vagy rohamivás pedig a vesefunkció hirtelen romlásához, akár veseelégtelenséghez is vezethet. Még nagyobb a kockázat azoknál, akik a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás mellett még láncdohányosok is, náluk a becslések szerint körülbelül 5-ször akkora a valószínűsége a krónikus vesebetegség létrejöttének.
A fent felsorolt tényezők mellett a mozgás szerepét is hangsúlyozzák a szakemberek, a fizikai aktivitás jó hatással van a szénhidrát-anyagcserére és a vérnyomásra egyaránt, így a vese egészségének megőrzésében is segíthet.
Vesebetegség bőrtünetei
Világszerte sokan élnek vesebetegséggel úgy, hogy nem is tudnak róla. A krónikus vesebetegség kezdeti szakaszaiban nem feltétlenül produkál látványos tüneteket, illetve nem olyanokat, amilyenekre általában gondolni szokás, a deréktáji fájdalom például nem szükségszerű velejárója. A bőr elváltozásait érdemes figyelemmel kísérni.
Így mutatja meg a bőr, hogy rosszul működik a vese: a viszketés és duzzadt boka is figyelmeztető tünet
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)